NAJBARDZIEj POPULARNE OFERTY

Polecamy

Rocznicowy czas europalety

Andrzej Szymkiewicz
8 października 2021
Rocznicowy czas europalety
Fot. Log4.pl
Rocznicowe podsumowanie PKN EPAL
Palety jako nośniki transportowe znane są od dawna. Pojawiły się, gdy w uporządkowany sposób zaczęto transportować towary. Transport kolejowy jako pierwszy zaczął używać palet na masową skalę. Koleje narodowe stosowały różne jej rodzaje, co ograniczało przepływ transportowanych towarów. Międzynarodowa organizacja kolejowa UIC w 1961 roku stworzyła podwaliny Europejskiego Poolu Paletowego, wprowadzając jednolity wymiar palety. Tak powstała paleta EUR, szczegółowo opisana w kodeksie UIC 435.
 
Historię tę przypomniał Roman Malicki, prezes Polskiego Komitetu Narodowego EPAL, podczas otwarcia konferencji poświęconej 60. rocznicy standardu europalety oraz 30-lecia organizacji EPAL. Organizacja ta powstała, by chronić i gwarantować jakość standardu europalety, co nie było łatwe, szczególnie w Polsce lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.
Roman Malicki, prezes PKN EPAL
Roman Malicki, prezes PKN EPAL
Paleta ma przed sobą świetlaną przyszłość, dlatego że jest wykonana z naturalnego, odnawialnego surowca, na który stawia zielona gospodarka. – Europaleta nie jest, wbrew pozorom, produktem zbitym z kilku desek. Kryje się za nią cały łańcuch serwisowy zapewniający certyfikację jakościową i systemy inteligentnej palety QR – mówił prezes Roman Malicki.
 
Jarosław Maciążek, wiceprezes PKN EPAL
Jarosław Maciążek, wiceprezes PKN EPAL
Jarosław Maciążek, wiceprezes PKN EPAL, w swoim wystąpieniu wskazał na aspekty jakościowe palety EPAL. To najważniejszy element działalności organizacji, która na utrzymywaniu jakości europalety buduje swoją– pozycję. EPAL współpracuje z Bureau Veritas, renomowaną firmą  zajmującą się inspekcją i certyfikacją produktów. Inspektorzy Bureau Veritas kontrolują jakość produkowanych i naprawianych palet EPAL.
 
Bernd Dörre, dyrektor zarządzający EPAL
Bernd Dörre, dyrektor zarządzający EPAL
W konferencji wziął udział także Bernd Dörre, od niedawna dyrektor zarządzający EPAL. Dörre, działający w EPAL od 20 lat, podkreślił znaczenie organizacji dla gospodarek na świecie i wpływ na środowisko naturalne, przywołując działania EPAL na rzecz zrównoważonego rozwoju. Działalność EPAL jest neutralna dla otoczenia, a nawet wspiera lokalnie rozwój interesariuszy. Paleta EPAL to nie tylko deski i gwoździe, ale przede wszystkim element systemu, który wciąż jest doskonalony dla jak najwyższej efektywności. System iPAL stanowi przykład nowoczesnego zarządzania paletami w łańcuchach dostaw logistyków.
 
Michael Brandt, odpowiedzialny za wdrożenie systemu iPAL,
Michael Brandt, odpowiedzialny za wdrożenie systemu iPAL,
Michael Brandt, odpowiedzialny w EPAL za wdrożenie systemu iPAL, wyjaśnił uczestnikom konferencji zasady działania zintegrowanego systemu. Paleta z kodem QR i systemem RFID zapewni pełną identyfikację nie tylko samej palety, ale także transportowanych na niej towarów. To spore ułatwienie dla uczestników systemu, którzy mogą zrezygnować z etykietowania przesyłek i wykorzystać system iPAL.
 
Mateusz Boruta, dyrektor zarządzający ECR Polska
Mateusz Boruta, dyrektor zarządzający ECR Polska
Działania PKN EPAL nie ograniczają się do dbałości o jakość i legalność palet. O współpracy przy wdrażaniu projektu „Lokalizacja Przyjazna Kierowcom” (LPK) opowiadał Mateusz Boruta, dyrektor zarządzający ECR Polska, pomysłodawcy przedsięwzięcia. System Navigor usprawnia łańcuch dostaw z wykorzystaniem sprawdzonych narzędzi, poprawia współpracę kierowców ciężarówek z obsługą magazynów. Wszystkie działania odbywają się z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.
 
prof Leszek Balcerowicz
prof Leszek Balcerowicz
Gościem specjalnym uroczystości był prof. Leszek Balcerowicz, który wspominał czas burzliwych zmian transformacji ustrojowej. Gospodarka musiała się całkowicie zmienić, co się udało, a najważniejszą wartością zmianstała się demokracja, czyli gwarant właściwego rozwoju gospodarczego. Balcerowicz wskazał zagrożenia dla rozwoju gospodarczego wynikające z politycznych uwarunkowań po 2016 roku. Mówił o odpowiedzialności i odwadze, nie tylko tej biznesowej, ale i obywatelskiej, którą uczestnicy konferencji dobrze rozumieją, walcząc z przeciwnościami każdego dnia i podejmując ważne decyzje.
 
prof Leszek Balcerowicz, wśród uczestników spotkania
prof Leszek Balcerowicz, wśród uczestników spotkania
Konferencja potwierdziła słuszność działań podejmowanych przez ostatnie trzydzieści lat przez organizację EPAL na rzecz jakości europalety. Europaleta to jedyny nośnik zapewniający bezpieczeństwo łańcuchów dostaw zakłócanych przez bardzo liczne trudności legislacyjne, gospodarcze i organizacyjne. Stała się synonimem jakości dostaw towarów, ma wiele wariantów do różnych zastosowań. Dość powiedzieć, że otwarty pool paletowy liczy ponad 600 milionów europalet, których z każdym rokiem przybywa.

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021EMIL - 08-2021EMIL - 08-2021EMIL - 07-2021EMIL - 07-2021EMIL - 06-2021EMIL - 06-2021Zobacz więcej publikacji