Rekordowa powierzchnia magazynów w budowie

Cresa
12 czerwca 2018
Rekordowa powierzchnia magazynów w budowie
Prologis_Park_Chorzow_1
Całkowite zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce przekroczyły 14,15 mln mkw. w pierwszym kwartale 2018 roku. W trakcie budowy jest aż 1,90 mln mkw. Nigdy wcześniej na koniec kwartałów nie było tak dużej liczby projektów w budowie. Wiodącym rynkiem regionalnym jest Polska Centralna, gdzie oddano ponad połowę nowej powierzchni i podpisano najwięcej umów najmu.
 
Według raportu „Occupier Insight: Rynek magazynowo-produkcyjny w Polsce, I kwartał 2018” międzynarodowej firmy doradczej Cresa podaż od stycznia do końca marca 2018 roku wyniosła ponad 400 tys. mkw. Najwięcej nowej powierzchni oddano do użytku w Polsce Centralnej (212 900 mkw.), w trakcie budowy jest tam ponad 400 tys. mkw. Pod tym względem region ten ustępuje tylko Górnemu Śląskowi, gdzie buduje się obecnie 423 tys. mkw. Na trzecim miejscu znajduje się region Polski Wschodniej, gdzie w budowie jest prawie 200 tys. mkw.
 
Łączny wolumen transakcji najmu od stycznia do końca marca 2018 r. wyniósł 1,17 mln mkw. Trzy największe podpisane umowy najmu w I kwartale tego roku to projekty BTS, co pokazuje, że coraz więcej firm wymaga powierzchni dostosowanych do swoich potrzeb, przy jednoczesnym zapewnieniu efektywności ekonomicznej tych projektów.
 
Uwzględniając wolumeny transakcji z lat 2013-2017, największą średnioroczną aktywnością najemców charakteryzowała się Warszawa (802,800 mkw.), Górny Śląsk (538,000 mkw.) i Polska Centralna (478,200 mkw.). W I kw. 2018 r. najwięcej powierzchni w stosunku do średniej z poszczególnych regionów wynajęto w Polsce Wschodniej (207,4%), Trójmieście (66,2%) i Polsce Centralnej (47,9%). Poziom pustostanów w Polsce wyniósł 4,9%, przy średniej z ostatnich 5 lat wynoszącej 7,9%.
 
Tom Listowski_Cresa Polska
Tom Listowski_Cresa Polska
- Polska zyskuje na znaczeniu i umacnia swoją pozycję strategiczną na mapie powierzchni magazynowo-przemysłowej Europy. O tempie przyspieszenia i ekspansji świadczą zarówno rekordowy popyt, jak i bardzo duża ilość powierzchni będącej w budowie (blisko 2 mln mkw.). Polska należy do głównych rynków powierzchni przemysłowo-magazynowej na kontynencie, a popyt generują głównie najemcy z sektora e-commerce, logistycznego, handlu i produkcji lekkiej. Deweloperzy także dostosowują się do potrzeb najemców, dostarczając nowoczesną powierzchnię na największe podrynki oraz w nowych alternatywnych regionach dla najemców, którzy zamierzają wynająć nową powierzchnię, zoptymalizować łańcuchy dostaw lub poszukują strategicznej lokalizacji zapewniającej dostęp do siły roboczej
– mówi Tom Listowski, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Cresa. – Obserwujemy rosnące zainteresowanie mniejszymi obiektami i powierzchnią wystawową w pobliżu większych aglomeracji, ale podaż jest niewystarczająca w stosunku do popytu, co z pewnością zmieni się w najbliższych kilku latach – dodaje ekspert.
 
Rośnie zainteresowanie najemców nowymi lokalizacjami takimi jak Olsztyn, Białystok i Zielona Góra. Silny rozwój notują również rynki rozwinięte, takie jak Polska Centralna gdzie w pierwszych trzech miesiącach roku wolumen transakcji najmu przekroczył 48% średniej rocznej wartości z ostatnich 5 lat, a ilość oddanej w tym czasie powierzchni przekroczyła tam 10% istniejących w regionie zasobów. W raporcie Cresa znajduje się również analiza struktury własnościowej na rynku magazynowo-przemysłowym w Polsce. Obecnie 1/3 zasobów należy do Panattoni i Prologis.
 
- Prognozy dla rynku magazynowo-przemysłowego w Polsce na przynajmniej dwa następne lata są bardzo obiecujące pomimo ograniczonych zasobów siły roboczej oraz wzrostu płac. Stały napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych, nadchodzące zmiany w Specjalnych Strefach Ekonomicznych oraz rozwój infrastruktury drogowo-komunikacyjnej zwiększą dostęp do nowych lokalizacji oraz przyczynią się rozwoju sektora w Polsce – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.
 
Cresa
Foto: Cresa

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji