Polecamy

Przejęcie biznesowej koncepcji

1 czerwca 2016
Przejęcie biznesowej koncepcji
Przejęcie biznesowej koncepcji

Przy ratuszu szwedzkiego miasta Kalmar załopotały polskie flagi. To w geście powitania nowego inwestora – spółki Andrewex Tvärskog Timber AB- pierwszej firmy z polskim kapitałem, która kupiła w Szwecji zakład przemysłu drzewnego.

Ryzyko zamknięcia tartaku i zakładu przerobu drewna w miejscowości Tvärskog w Szwecji wydawało się nieuniknione. Kryzys w eksporcie szwedzkich wyrobów tartacznych sprawił, że niektórzy biznesmeni wycofali się z tej branży, przetasowując swoje portfele inwestycyjne. Nie inaczej postąpił właściciel marki Rörvik, jednej z 80 marek, w które zainwestował. Na początku roku zamknął dwa tartaki, które nie przynosiły mu wystarczających dochodów i wystawił je na sprzedaż. Jeden z nich kupił w maju br. Andrzej Opłatek, doświadczony biznesmen, który zbudował w Polsce grupę dobrze prosperujących firm specjalizujących się w produkcji konstrukcji drewnianych i programu ogrodowego (Andrewex) oraz mebli, produkowanych głównie dla IKEA (ABWood). - My nie kupujemy tego tartaku jak akcji na giełdzie – zapewnia Andrzej Opłatek i dodaje - Nawet nie ma tu mowy o kupnie, bo to nie jest zwykły zakup nieruchomości, ale przejęcie całej koncepcji biznesowej, technologii, kontaktów i przede wszystkim świetnych fachowców. Andrewex Tvärskog Timber AB oraz zakłady w Polsce będą się wzajemnie uzupełniać w wielu obszarach: technologicznych, marketingowych i logistycznych.

Dużym atutem nowo zakupionego tartaku jest produkcja drewna KVH, którego w Polsce nie wytwarza jeszcze żaden zakład. Jest to przykład drewna inżynieryjnego o właściwościach pożądanych w nowoczesnym budownictwie. - W zakładzie w Cierpicach koło Torunia produkujemy jako jedyni w Polsce bardzo skomplikowane wielkowymiarowe konstrukcje drewniane m.in. do hal sportowych. Drewno KVH, wytwarzane w zakładzie w Szwecji uzupełnia portfel naszych wyrobów skierowanych do budownictwa – mówi Sebastian Paradowski, wiceprezes zarządu Andrewex. - Ponadto, na nowoczesnej, niemal całkowicie zautomatyzowanej linii przetarcia uzyskiwana jest tarcica konstrukcyjna o bardzo wysokich parametrach wytrzymałościowych klasy C30, praktycznie niedostępna w Polsce.


Kluczem do sukcesu jest oczywiście skandynawski surowiec, wysokiej jakości świerk o bardzo małych przyrostach i dużej gęstości. Zachwalał go podczas uroczystego powitania nowego inwestora w Szwecji Johan Persson, burmistrz Kalmaru. - Otwieramy przed wami nasze gościnne progi, ciesząc się niezwykle, że udało nam się pozyskać takiego inwestora – mówił. - Mamy w regionie to, czego potrzebuje przemysł drzewny do rozwoju: doskonały surowiec, zaplecze w postaci uczelni wyższych i ludzi, którzy chcą pracować w tej branży.

Małgorzata Wnorowska, Forestor Communication
Foto: Forestor Communication

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji