Prologis Publikuje Raport o Możliwościach Inwestycyjnych na Rynku Nieruchomości Dystrybucyjnych w Europie

Prologis Publikuje Raport o Możliwościach Inwestycyjnych na Rynku Nieruchomości Dystrybucyjnych w Europie
Prologis Publikuje Raport o Możliwościach Inwestycyjnych na Rynku Nieruchomości Dystrybucyjnych w Europie

Główne wnioski :

  • Wartości europejskich obiektów dystrybucyjnych spadły przeciętnie o 21,9 procent od szczytu sprzed kryzysu (2007 r.) i wzrosły jedynie o 1,3 procent. Dzisiejsze wartości są atrakcyjne w stosunku do kosztów odtworzenia oraz schematu odzyskiwania wartości w Stanach Zjednoczonych po kryzysie finansowym.
  • Sektor obiektów logistycznych wygenerował bezpośredni zwrot wynoszący 7,6% procent ciągu ostatnich 10 lat; czyli, odpowiednio, 200 punktów bazowych oraz 240 punktów bazowych powyżej bezpośredniego zwrotu z obiektów biurowych i handlowych.
  • Pomimo słabego wzrostu PKB w UE na poziomie zaledwie 1,5 procent rocznie w ciągu ostatnich 10 lat, przewiduje się, że rekonfiguracja łańcuchów handlowego i dostaw zapewni silny popyt na powierzchnie dystrybucyjne w Europie.
  • Stany Zjednoczone posiadają w rzeczywistości cztery razy więcej nowoczesnej powierzchni magazynowej klasy A niż Europa, gdzie proporcja powierzchni dystrybucyjnej klasy A jest niewielka i wynosi około 14% wszystkich zasobów powierzchni dystrybucyjnych na tym kontynencie. Europejski rynek jest więc stosunkowo słabo rozwinięty.
  • Rozwijający się rynek e-commerce wymaga reorganizacji kanałów dystrybucji w celu sprostania aktualnemu popytowi i oczekiwanemu wzrostowi. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat każdy dodatkowy 1 miliard Euro ze sprzedaży za pośrednictwem internetu skutkował średnim dodatkowym zapotrzebowaniem na powierzchnię magazynową wynoszącą około 72 000 metrów kwadratowych w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji.

Ali Nassiri, vice president, acquisitions and research, Prologis Europe, powiedział: "W perspektywie długoterminowej, sektor nieruchomości dystrybucyjnych okazał się być solidną i defensywną klasą aktywów, z atrakcyjnym profilem ryzyka zwrotu dla inwestorów instytucjonalnych. Powierzchnie dystrybucyjne przyczyniają się w istotnym stopniu do poprawy produktywności, redukcji kosztów i wspierają ogólną strategię łańcucha dostaw. Ten stały trend w kierunku większej efektywności operacyjnej i efektywności kosztów będzie korzystny dla sektora nieruchomości dystrybucyjnych napędzając jego ożywienie w najbliższym czasie i w przyszłości.”

Marta Rakoczy
ConTrust

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji