NAJBARDZIEj POPULARNE OFERTY

Polecamy

Producenci ropy liderami ekologicznych innowacji?

Wojciech Podsiadły
22 lutego 2018
Producenci ropy liderami ekologicznych innowacji?
2018.02.22 Trilux

Świadomość zachodzących zmian klimatycznych jest powszechna. Mimo to, po optymistycznych ustaleniach paryskiej konferencji ONZ z 2015 roku wydaje się, że karta się odwróciła i nad myśleniem o przyszłych pokoleniach górę biorą krótkoterminowe, partykularne interesy. Co zaskakujące, jednym z krajów, które zdecydowały się wewnętrznymi regulacjami dążyć do radykalnego obniżenia emisji CO2 jest kojarzony z ropą Dubaj.

W ostatnim wydaniu Global Metro Monitor, rankingu miast charakteryzujących się najszybszym rozwojem ekonomicznym, Dubaj awansował o 13 miejsc i po raz pierwszy znalazł w czołowej piątce zestawienia. Bajeczne bogactwa Emiratu, znajdujące odzwierciedlenie w architektonicznych ekstrawagancjach (jak choćby widoczny z księżyca kompleks hotelowy w kształcie palmy), zgromadzono w dużej mierze dzięki dochodom z handlu ropą. Jednak w związku ze stopniowym wyczerpywaniem się złóż, rząd Dubaju od lat wspiera ewolucję gospodarki i uniezależnienie jej od przemysłu wydobywczego. Ważnymi filarami ekonomii są dziś usługi finansowe i IT oraz turystyka i handel. By sprostać wymaganiom tych sektorów rynku, konieczny był rozwój transportu – także lotniczego. W 1985 roku stworzono kontrolującą go spółkę Emirates Airline, a 1996 powołano Ekonomiczną Strefę Wolnocłową (zarządza nią Dubai Airport Free Zone Authority - DAFZA) i otwarto ją dla inwestorów. Przy porcie lotniczym, według doniesień Międzynarodowej Rady Lotnisk zajmującego na świecie trzecie miejsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów (po Atlancie i Pekinie), powstał spektakularny kompleks biurowy, w którym inwestujące w Dubaju firmy chętnie zakładają swoje przedstawicielstwa. Co może zaskakiwać, region który zbudował swoją potęgę gospodarczą na ropie, dziś stawia z całą mocą na ekologiczne rozwiązania – także w budownictwie.

Zielony Dubaj
Choć nie jest to oczywisty kierunek rozwoju w przypadku regionu, w którym paliwa kopalne są jednym z najłatwiej dostępnych surowców, w Dubaju przywiązuje się wielką wagę do efektywności energetycznej. Wbrew pozorom ma to mnóstwo sensu. Jak wynika z wypowiedzi Sekretarza Stanu Zjednoczonych Emiratów Arabskich zawartej w raporcie „State of Green Economy 2016”, Rada Krajów Zatoki (Perskiej - przyp. red) ma świadomość konieczności obniżania własnego zużycia ropy i gazu z przyczyn ekonomicznych i jest przekonana, że stanowiąc główny towar eksportowy regionu nie powinny być one marnotrawione. Efektem i praktycznym wyrazem tej polityki są bardzo ambitne plany ograniczania poborów energetycznych, wyrażające się w restrykcyjnych normach. Wdrożono je między innymi w biurowcu przy dubajskim lotnisku. – Odpowiadam za kwestie środowiska i zrównoważonego rozwoju, więc poszukiwanie oszczędności i optymalizacja funkcjonowania budynku to jedno z moich podstawowych zadań – mówiFaisal Abdullah Al Belooshi – Starszy Dyrektor ds. Facility Management w DAFZA. – Ostatnio, w ramach rządowej inicjatywy zakładającej ograniczenie zużycia energii o 30% do 2030 roku, kompleksowo zmodernizowaliśmy system oświetlenia w naszym biurowcu – dodaje.

2018.02.22 Trilux_2
2018.02.22 Trilux_2

Modernizacja energetyczna DAFZA

Tak, jak w przypadku programów na rzecz efektywności energetycznej, tak i w przypadku procedury doboru rozwiązań, ściśle opisano decydujące wymagania i oczekiwania względem dostawy. – Partnerów technologicznych selekcjonujemy w oparciu o kilka jasno sprecyzowanych kryteriów. Najważniejsze z nich to innowacyjność, zgodność z koncepcjami  równoważonego rozwoju i smart solutions, wiarygodność i doświadczenie biznesowe w ofertowanym obszarze oraz jakość serwisu posprzedażnego – mówiAhmad Ali Al Mahmoud, Senior Manager działu Projektów DAFZA. Na podstawie analizy oferty pod kątem zgodnością z tak dookreślonymi wymogami zdecydowano się nawiązać współpracę z firmą TRILUX. – Na prośbę zarządców wolnocłowej strefy ekonomicznej lotniska w Dubaju opracowano kompleksową ofertę oświetlenia całego obiektu, pozwalającą w oparciu o zindywidualizowane rozwiązania znacząco poprawić całościową efektywność energetyczną obiektu. Ze względu na fakt, że oświetlenie jest obok systemów HVAC jednym z głównych obszarów generujących koszty energetyczne w przestrzeniach biurowych, wdrożone innowacje są istotnym krokiem w realizacji planu zmniejszenia poboru prądu – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia TRILUX Polska. – I tak, w pomieszczeniach z komputerowymi stanowiskami pracy wykorzystano nowoczesne oprawy rastrowe LED z układami mikropryzmatycznymi, gwarantujące niski wskaźnik olśnienia i charakteryzujące się wyższą o ponad 50 proc. od konwencjonalnych rozwiązań skutecznością świetlną. Jeszcze większą skalę oszczędności uzyskano w parkingu podziemnym. Stosując rozwiązania o bardzo szerokim rozsyle światła i wysokiej efektywności, nie tylko poprawiono natężenie światła na powierzchniach poziomych, a co za tym idzie – bezpieczeństwo manewrowania, ale także o 55 proc. zmniejszono pobory energetyczne opraw działających w tej strefie – relacjonuje Gronert. Jak skwitował kwestię modernizacji i doboru partnera technologicznego Starszy Dyrektor ds. Facility Management w DAFZA: „Tylko dzięki innowacyjnym rozwiązaniom można przygotować się na wyzwania przyszłości.” Może dobrze byłoby, gdyby opierający się proekologicznym ustaleniom paryskiej Konferencji ONZ z 2015 roku światowi liderzy przemyśleli słowa i czyny Dubajczyków?

 

Wojciech Podsiadły
Foto: Trilux

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 11-2018EMIL - 11-2018EMIL - 10-2018EMIL - 10-2018EMIL - 09-2018EMIL - 09-2018EMIL - 08-2018EMIL - 08-2018Zobacz więcej publikacji