Polecamy

Potencjał drzemiący w sektorze medycznym

24 września 2014
Potencjał drzemiący w sektorze medycznym
Potencjał drzemiący w sektorze medycznym

Rosnące zagrożenia, skomplikowane regulacje i presja kosztowa powstrzymują kadrę kierowniczą w sektorze medycznym przed szybkim działaniem pozwalającym na wykorzystanie nadarzających się okazji biznesowych. Tak wynika z 7. dorocznej ankiety UPS „Pain in the (Supply) Chain”. Osoby zarządzające sektorem medycznym na całym świecie planują strategie partnerskie i inwestycje technologiczne, aby ograniczyć ryzyko i wykorzystać możliwości wzrostu.

Najważniejsze czynniki przyczyniające się do niepewności w łańcuchu dostaw sektora medycznego to restrykcyjne regulacje oraz problemy z ochroną produktów. Trzeci rok z rzędu zgodność z przepisami okazuje się główną bolączką łańcucha dostaw, wskazywaną przez 60 proc. respondentów. Ponadto 78 proc. twierdzi, że zgodność z przepisami i coraz bardziej restrykcyjne regulacje są głównym motorem zmian w działalności biznesowej i zarządzaniu łańcuchem dostaw. Ochrona produktów również staje się coraz trudniejsza na zglobalizowanym rynku – 46 proc. respondentów uważa bezpieczeństwo produktów za główny problem, a 40 proc. najbardziej obawia się uszkodzeń i psucia się produktów.

Co ważne, ankieta pokazuje, jak duże znaczenie dla sektora mają czynniki ekonomiczne. 49 proc. ankietowanych nadal odczuwa ślady kryzysu gospodarczego sprzed sześciu lat. Największy odsetek respondentów, którzy wyrażają tę opinię, znajduje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie 60 proc. osób podejmujących decyzje związane z logistyką opieki zdrowotnej wskazuje na kwestie ekonomiczne. Wysoko plasuje się też zarządzanie kosztami w globalnej gospodarce, wskazywane przez 44 proc. jako główny problem łańcucha dostaw.

Pomimo działania w środowisku wysokiego ryzyka, tylko 26 proc. osób zarządzających firmami z sektora medycznego podaje planowanie na wypadek sytuacji nadzwyczajnych jako najważniejszy problem łańcucha dostaw. Tymczasem 35 proc. ankietowanych w Azji i 22. proc. w Ameryce Łacińskiej twierdzi, że w ciągu minionych trzech do pięciu lat nieprzewidziane zdarzenia wpłynęły na ponad jedną czwartą łańcucha dostaw ich firm. Konkretne przyczyny nieuwzględniania ciągłości biznesowej to zbyt małe prawdopodobieństwo lub częstość zdarzeń (61 proc.), zbyt wysoki koszt wdrożenia infrastruktury awaryjnej (46 proc.) oraz przywiązywanie niewielkiej wagi do tego obszaru (42 proc.) w porównaniu z innymi, pilniejszymi sprawami.

„Firmy, które wdrażają nowe technologie i strategie łańcucha dostaw, aby ograniczyć ryzyko, będą mogły łatwiej wykorzystać nowe możliwości wzrostu w przyszłości”, powiedział John Menna, wiceprezes UPS ds. globalnej strategii w zakresie sektora medycznego.

Skuteczne strategie ograniczania ryzyka i zwiększania konkurencyjności

Firmy, które skutecznie ograniczają ryzyko i zwiększają konkurencyjność, zwykle stawiają na partnerstwo oraz bieżące inwestycje w technologię. Spośród ankietowanych osób, które podejmują decyzje w zakresie logistyki:

  • 78 proc. podaje partnerstwo logistyczne i dystrybucyjne jako podstawową strategię zarządzania kosztami łańcucha dostaw
  • 65 proc. używa sojuszy logistycznych i dystrybucyjnych, aby uzyskać dostęp do globalnych rynków
  • 61 proc. wykorzystuje współpracę, w tym trwałe sojusze logistyczne i dystrybucyjne, aby zyskać nowe kanały dystrybucji i dojścia do rynku, podczas gdy 23 proc. wykorzystuje do tego fuzje i przejęcia
  • 59 proc. uważa współpracę z zewnętrzną firmą logistyczną (3PL) za kluczową strategię zwiększania efektywności i konkurencyjności

W tym roku inwestycje w nowe technologie ponownie okazały się czołową strategią zwiększania efektywności i konkurencyjności w perspektywie pięciu kolejnych lat. W skali międzynarodowej, w ciągu następnych trzech do pięciu lat, 80 proc. respondentów zamierza zainwestować w nowe technologie.

Drzemiący potencjał w łańcuchu dostaw opieki medycznej
Pomimo postępów w rozwiązywaniu problemów branżowych, nadal pozostaje wiele możliwości do dalszego rozwoju. Jedną z nich jest wykorzystanie nowych kanałów i modeli dystrybucji w celu spełnienia wymagań klientów w miarę rosnącego znaczenia e-handlu, urbanizacji oraz domowej opieki zdrowotnej. W ciągu dwóch minionych lat 70 proc. lub więcej ankietowanych wskazało, że planują zwiększyć wykorzystanie nowych kanałów dystrybucji, a jednak w tym samym okresie ich kombinacja kanałów pozostała identyczna. Pokazuje to, że choć zamiar wykorzystania drzemiącego potencjału jest oczywisty, to rzeczywiste zmiany zachodzą wolno. Co do przyczyn tej opieszałości, 68 proc. respondentów mówi, że nadal buduje strategie dystrybucji bezpośredniej.

Domowa opieka zdrowotna ma rozwijać się dynamicznie w ciągu następnej dekady. 21 proc. respondentów z całego świata twierdzi, że zwrot w kierunku opieki domowej jest kluczowym motorem zmian w działalności biznesowej i łańcuchu dostaw. Ankietowani podają, że w perspektywie 7-10 lat 30 proc. produktów będzie wspierało kanał opieki domowej.

Innym obszarem o niewykorzystanym potencjale są partnerstwa. W 2011 r. 62 proc. osób podejmujących decyzje wskazało współpracę lub większe zdanie się na zewnętrznego dostawcę usług logistycznych jako czołową strategię na kilka następnych lat, a 60 proc. uznało to za skuteczną strategię w ciągu minionych 18 miesięcy. Według tegorocznego sondażu 59 proc. realizowało tę strategię w minionych 18 miesiącach i zamierza kontynuować ją przez kilka następnych lat, co wskazuje, że choć sektor medyczny uświadamia sobie jej wpływ na wzrost konkurencyjności, firmy zwlekają z podjęciem działań.

Globalna ekspansja to następna dziedzina, w którą firmy inwestują znaczne środki i która stwarza nowe możliwości. W ciągu minionych 18 miesięcy 65 proc. weszło na nowe globalne rynki, aby zwiększyć grono klientów i zyskać nowe źródła przychodów. Wybiegając w przyszłość, 78 proc. zamierza rozszerzyć działalność na nowe globalne rynki w ciągu następnych 3-5 lat. Odpowiedzi te ściśle odzwierciedlają dane z sondażu za 2011 r., kiedy 81 proc. przedstawicieli kadry kierowniczej podało, że planują ekspansję na nowe globalne rynki w ciągu pięciu kolejnych lat.

„W łańcuchu dostaw sektora medycznego dojdzie do dalszych zmian — powiedział Dirk Van Peteghem, wiceprezes UPS ds. logistyki w sektorze medycznym.W UPS staramy się wyprzedzać ewoluujące trendy branżowe i proponować klientom rozwiązania oparte na szerokiej specjalistycznej wiedzy, infrastrukturze i najlepszych technologiach. Nasze unikatowe podejście zapewnia firmom nowy stopień elastyczności, umożliwiając im osiąganie celów biznesowych przy zachowaniu zgodności z przepisami oraz nacisku na ochronę produktów i obsługę klienta”.

Źródło: UPS

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji