Pojemniki plastikowe dla transportu

Georg Utz
28 czerwca 2021
Pojemniki  plastikowe dla transportu
Fot. Georg Utz
Ev_Fleet_MB_39
Wspólna idea oszczędzania energii oraz optymalizacji procesów transportowych dla poszanowania środowiska naturalnego połączyła partnerów projektu SmartVan IOT, inteligentnego pojazdu w logistyce miejskiej i obsłudze ostatniej mili dostaw, prowadzonego przez spółkę technologiczną EV Fleet. Integracja transportu towarowego i logistyki miejskiej w internecie rzeczy otwiera nowe możliwości budowania inteligentnych łańcuchów dostaw.
 
Poprzez koordynację i integrację procesów zachodzących zarówno w pojedynczym przedsiębiorstwie, jak i pomiędzy różnymi podmiotami możliwe staje się zagwarantowanie optymalizacji przepływów towarów i informacji z tym związanych.
 
 Przykładem tej współpracy jest zastosowanie pojemników plastikowych Georg Utz #EUROTEC wyposażonych w kody RFID w projekcie realizacji dostaw produktów do klienta końcowego w ramach obsługi ostatniej mili, którego celem jest poprawa wydajności transportu w aglomeracjach miejskich.
 
Grupa Utz zawsze miała silną świadomość ekologiczną. Pierwsze działania związane z  ochroną środowiska Utz realizował już pod koniec lat 80-tych XX w.! Jednakże bycie prawdziwie ekologicznym oznacza bycie neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, wykorzystanie używanej w produkcji i transporcie energii w sposób inteligentny, oraz przekazywanie tych doświadczeń dalej. Każda branża ma swoją specyfikę - rozumiemy to i staramy się szukać rozwiązań najbardziej dopasowanych do potrzeb procesu klienta.
 
Baner portal 1000x150
Fot. Georg Utz
Baner portal 1000x150
Innowacyjne rozwiązania logistyczne i transportowe umożliwiają przewożenie większej ilości towarów, przy użyciu mniejszej liczby środków transportu, potrzebujących mniejszej ilości operacji. Bazujące na takich założeniach modele transportu rozwija i wdraża zespół EV Fleet we współpracy z partnerami, w tym Georg Utz, w projekcie SmartVan IoT.

Realizowane wspólnie przedsięwzięcie  pozwala na optymalizację przestrzeni ładunkowej, identyfikację zleceń w czasie rzeczywistym, dostosowanie drogi przejazdu i skrócenie czasu dostawy produktów do Klienta końcowego.
 
Georg Utz jest w tym projekcie dostawcą pojemników transportowych EUROTEC z oznaczeniem w technologii RFID. Rozwiązanie to jest przykładem  współdziałania poszczególnych rodzajów towarowego transportu miejskiego oraz zaawansowanych rozwiązań logistycznych, które pozwalają na efektywne planowanie i realizację  dostaw oraz zarządzanie nimi. Szczególnie ważne jest to w obszarach dużych miast i aglomeracji miejskich. Zadanie takie spełnia inteligentny pojazd,  SmartVan IoT, który stał się przykładem samochodu dysponującego – niczym smartfon – własnym systemem operacyjnym, pozwalającym na pełną integrację z systemami klientów takimi jak np. systemy zarządzania flotą czy systemy logistyczne partnerów, umożliwiające śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym.

Oznaczać to będzie możliwość dynamicznej aktualizacji danych i instrukcji dotyczących wszystkich planowanych dostaw towarów, warunków ich przeprowadzenia oraz realizacji zwrotów i reklamacji, co na dzisiejszym szybko rozwijającym się rynku e-commerce pozwala na zbudowanie istotnej przewagi konkurencyjnej. 

Innowacyjny samochód, będący wynikiem współpracy specjalistów z kilku różnych dziedzin dostarcza jakość, w której każdy przewożony produkt może mieć zapewnione szczególne wymagania i warunki transportowe dot. temperatury lub wilgotności powietrza. Ładunek może zostać zapakowany zgodnie z kolejnością wydań towarów w ramach kursu transportoweg  i śledzenia przesyłki. Zapewnia to autorski system MATRIX-3D RFID Identification spółki EVFleet, który dzięki identyfikacji pojemników transportowych z oznakowaniem w technologii RFID, dostarczonych przez Georg Utz pozwala na monitorowanie macierzy transportowanych produktów i zapewnienie im optymalnych warunków przewozu.
 
SmartVan IoT – to demonstrator technologii zbudowany na bazie elektrycznego samochodu dostawczego Mercedes-Benz eSprinter. Pojazd wyposażony jest w silnik o mocy 85 kW i cztery baterie trakcyjne o łącznej pojemności 47 kWh gwarantujące zasięg na poziomie 160 km.
 
Ev_Fleet_MB_3
Fot. Georg Utz
Ev_Fleet_MB_3
Niewątpliwy plusem eSprintera jest fakt, że przy ładowaniu z ładowarki o mocy 80 kW – naładowanie akumulatorów do 80% zajmuje ok. 30 min. Dodatkowo pojazd wyposażony został w system kamer i monitoringu procesu dostawy a dzięki zabudowie izotermicznej, wydzielona została strefa pasywna i aktywna ładowni, wyposażona w agregat chłodniczy i stelaż cargo umożliwiający bezpośredni i szybki dostęp do każdego produktu.
 
Pilotażowy projekt SmartVan IoT  testowany był przez kilka miesięcy w ramach dostaw e-commerce realizowanych przez sieć Carrefour. Test udowodnił, że system który działa w oparciu o technologię RFID pozwala na znaczną optymalizację przestrzeni ładunkowej,  natychmiastową identyfikację zleceń oraz skrócenie czasu dostawy. Dzięki współpracy z firmą Georg Utz udało się dobrać optymalne, specjalnie zaprojektowane pojemniki transportowe EUROTEC, które można identyfikować dzięki technologii RFID. W inteligentnych systemach logistyki zwrotnej - kluczowe znaczenie ma integracja kanału sprzedażowego z informacją o stanach magazynowych. Jeżeli platforma sprzedażowa chce zapewnić klientom wysoki poziom obsługi, w tym możliwość anulowania zamówień już przekazanych do realizacji przez magazyn, to dynamiczna integracja systemów informatycznych staje się koniecznością. 
 
Projekt został nagrodzony w konkursie „Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu
i Produkcji 2020” Kapituła postanowiła wyróżnić firmę EV Fleet za ECO & Fresh Delivery Foods (modelowy transport on-demand).

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji