Operatorzy wózków widłowych – uprawnienia vs umiejętności

Anna Wanat
Operatorzy wózków widłowych – uprawnienia vs umiejętności
Operatorzy wózków widłowych – uprawnienia vs umiejętności

Pierwszym ze sposobów jest uzyskanie imiennego zezwolenia, wydanego przez pracodawcę, po odbyciu w ośrodku szkoleniowym , bądź na terenie zakładu kursu zorganizowanego na podstawie programu opracowanego przez Urząd Dozoru Technicznego, zakończonego wewnętrznym egzaminem. Otrzymanie imiennego zezwolenia jest momentem, w którym faktycznie udzielane są uprawnienia do obsługi wózka. Należy jednak pamiętać, że taki dokument ważny jest jedynie na terenie zakładu, który go wydał. Oznacza to, że w przypadku zmieniania miejsca pracy, konieczne będzie na nowo wydanie stosownego imiennego zezwolenia, uprawniającego do operowania wózkiem jezdniowym z napędem silnikowym na terenie danej firmy.

Uprawnienia ważne bezterminowo
Drugim sposobem jest odbycie kursu zatwierdzonego przez UDT, a opracowanego przez dany ośrodek szkoleniowy. Program taki musi być zgodny z programem UDT nr 2/2007/OUTB pod nazwą „Minimalne wymagania dotyczące programów kursów dla osób ubiegających się o uzyskanie zaświadczenia kwalifikacyjnego do obsługi urządzeń transportu bliskiego (UTB)”. W programie tym określono minimalne wymagania odnośnie tworzonych przez ośrodki kursów, takie jak minimalny czas trwania kursu 35 godzin, oraz to, iż kurs dotyczyć może wózków ujętych w kategoriach UDT jako urządzenia transportu bliskiego (UTB), czyli wózki podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane (kategoria urządzeń III WJO), wózki podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych (kategoria urządzeń II WJO), wózki podnośnikowe specjalizowane (kategoria urządzeń I WJO). Popularne „wózki widłowe” należą do kategorii II WJO. Uprawnienia uzyskiwane są po uzyskaniu pozytywnego wyniku na zewnętrznym egzaminie przeprowadzanym przez Urząd Dozoru Technicznego, wraz z otrzymaniem zaświadczenia kwalifikacyjnego UDT. Zaświadczenie takie ważne jest bezterminowo na terenie każdej firmy.

Uprawnienia specjalistyczne
Kolejnym sposobem, choć już rzadko spotykanym, jest odbycie kursu organizowanego przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego – IMBiGS. Kursy takie częściej mogą dotyczyć wózków specjalizowanych, z tego względu, że wiele takich urządzeń można spotkać przy robotach budowlanych. Po odbyciu takiego kursu, którego program opracowywany jest przez IMBiGS, ma miejsce egzamin, przeprowadzany przez komisje z Instytutu, po którego zdaniu otrzymuje się książkę operatora, bezterminowo uprawniającą do obsługi wózka na terenie każdego zakładu.

fot.3.log4.pl.JPG
fot.3.log4.pl.JPG

Posiadane uprawnienia a faktyczne umiejętności operatorów
Uzyskanie faktycznych uprawnień do obsługi wózka powinno gwarantować, iż dany operator posiada wszelkie niezbędne umiejętności konieczne do bezpiecznego poruszania się wózkiem na terenie zakładu. Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Nie sposób stwierdzić, czy kursy kończące się nadaniem imiennego uprawnienia ważne na terenie danego zakładu, przeprowadzane są właściwie, ponieważ zewnętrzne skontrolowanie tego jest praktycznie niemożliwe, można jedynie sprawdzić, czy wymagane prawnie uprawnienia są w posiadaniu operatorów, czy nie.

Posiadane uprawnienia a eksploatacja wózka
To, co jest pewne, to to, że świadomość oraz wiedza i umiejętności nabyte podczas szkolenia nie pozostają bez wpływu na eksploatację wózka, gdyż dzięki nim operatorzy mogę zapobiec awarii, oraz przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo. Jednak niestety teoria to jedno, a praktyka drugie. Wypadki zdarzają się, a winnych najczęściej nie ma. Wniosek z tego, że na dzień dzisiejszy bezpieczeństwo pracy z wózkiem widłowym jak i prawidłowa eksploatacja sprzętu zależą od świadomości operatora oraz dobrego przeprowadzenia szkolenia, czego weryfikacja póki co nie jest wykonalna. A jak będzie w przyszłości – czas pokaże.

Anna Wanat
Na podstawie: http://dzdz.edu.pl/

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji