Opakowania w branży FMCG a ekologia

Anna Pezała; Mateusz Truszczyński
Opakowania w branży FMCG a ekologia
Opakowania w branży FMCG a ekologia

W branży spożywczej muszą stanowić barierę dla czynników zewnętrznych takich jak promienie słoneczne, wilgoć, czy drobnoustroje, oraz powinno być selektywne w stosunku do gazów. Dzięki temu produkt charakteryzuje się lepszą trwałością i jakością. [PAJĄK, FORTUNA i PRZETACZEK-ROŻNOWSKA 2013]. W efekcie dążenia do jak największej wygody konsumenta i podwyższenia jakości produktu pominięty może zostać wpływ opakowań na środowisko. Obecnie można zauważyć widoczny nacisk na ideę zrównoważonego rozwoju, która powinna mieć także zastosowanie w przypadku opakowań FMCG w tej branży. Zrównoważony rozwój, jako płaszczyzna wielowarstwowa obejmuje wiele aspektów począwszy od ekonomicznego, społecznego a kończąc na ekologicznym. [Sadowski, 2008] Przy obecnym rozwoju społeczeństwa, a co za tym idzie ilości wytwarzanych odpadów nie można zapomnieć o istocie ekologii w opakowalnictwie. Poza tradycyjnymi opakowaniami, które stosowane są od wielu lat, warto szukać sposobów na ich zmodyfikowanie w taki sposób, aby degradacja środowiska była jak najmniejsza, a także szukać nowych rozwiązań, które mogą okazać się korzystniejsze od tych obecnie znanych. W referacie poruszony zostanie problem opakowań zarówno z tworzyw sztucznych oraz alternatywnych. Zostanie podjęta próba bilansu strat i zysków na podstawie kilku przykładów produktów szybkozbywalnych.

LCA jako metoda pomiaru wpływu opakowania na środowisko
Mówiąc o opakowaniach trzeba szeroko patrzeć na ich wpływ na środowisko. Ważny jest nie tylko sposób postępowania z nimi jako odpadami, ale również jak opakowanie wpływa na środowisko w całym cyklu życia. Najlepszym narzędziem do takiej analizy jest metoda oceny cyklu życia LCA (Life Cycle Assesment). Celowość wykorzystania tej analizy może być potwierdzona przez wykorzystanie jej przez takie koncerny jak Coca-Cola która już w 1969r. zleciła pierwsze badanie wpływu wykorzystywanych przez nią opakowań na środowisko. Działanie te tworzyło podwaliny do wykreowania metody LCA. W 2000r. Coca-Cola wprowadzając butelkę Ultra Glass, użyła LCA do określenia jej wpływu na środowisko nowej butelki. Analiza wykazała roczne oszczędności 52 000 t szkła rocznie, co skutkowało ograniczeniem emisji CO2 o 26 000t, czyli odpowiednik zasadzenia 8 000 akrów drzew . [Coca Cola, 2012]

Metoda LCA w opinii międzynarodowych organizacji jest niezbędnym narzędziem do oceny oddziaływania środowiskowego opakowań. Organów europejskich wymogi stawiane opakowaniom dzieli się na trzy grupy:

  • Związane z produkcją oraz składem surowcowym produktów, polega on na redukcji odpadów „u źródła” oraz zminimalizowaniu w opakowaniach niebezpiecznych i szkodliwych dla środowiska substancji, w tym metali ciężkich.
  • Dotyczące wielokrotnego użytku opakowań
  • Związane z przydatnością do odzysku czyli ich zdolność do recyklingu materiałowego, odzysku energii oraz biodegradacji i kompostowania.

Metoda LCA jest rozwinięciem strategii postępowania z odpadami i zarządzania środowiskowego. Analizuje ona zagrożenia związane z wyrobem w całym cyklu jego życia, od wydobycia i przetworzenia surowców przez wytwarzanie, transport, użytkowanie oraz postępowanie z odpadami. Dla opakowań cyklem życia są następujące po sobie procesy: pobrania ze środowiska surowców, produkcja opakowania, pakowania towaru, dystrybucji, powstanie odpadów. Wykorzystanie metody LCA pozwala na zewidencjonowaniu obciążeń środowiska na wszystkich etapach życia opakowania. Dzięki temu otrzymujemy pełny obraz oddziaływania opakowania na powierzchnię ziemi, powietrze, wodę, krajobraz, rośliny, zwierzęta, klimat czy kopaliny. Znając wpływ opakowania na poszczególny elementy środowiskowe można podjąć odpowiednie kroki w celu zredukowania jego szkodliwego oddziaływania. Zakład Ekologii Opakowań Cobro przeprowadził badania nad wpływem środowiskowym różnych metod postępowania z butelkami wykonanymi z PET przy użyciu oceny LCA. Wziął pod uwagę 3 warianty postępowania z butelkami: butelki deponowane na składowisku, butelki z których 30% masy poddawanej jest recyklingowi materiałowemu i butelki z których 50% masy poddawane jest recyklingowi materiałowemu. Badania wyraźnie ukazały, że im większa część odpadów zostanie poddana recyklingowi tym negatywny wpływ odpadów opakowaniowych na środowisko będzie mniejszy. [Żakowska, 2014]

Opakowania z tworzyw sztucznych
Według www.plasticseurope.org, 39% produkowanych tworzyw sztucznych to opakowania. Pomimo powszechnej opinii, że są one szkodliwe dla środowiska, warto jeszcze raz rozpatrzyć tę hipotezę. Niewątpliwie opakowania z tworzyw sztucznych stanowią bardzo dobrą ochronę dla produktów. Poprzez zastosowanie tego typu opakowań według raportu FAO z 2011 roku zmniejszane są straty żywności przy produkcji. W Europie odsetek psujących się produktów dostarczanych konsumentowi wynosi zaledwie 3%, natomiast w krajach rozwijających się około 40%. Dzięki opakowaniom z tworzyw produkty żywnościowe niewątpliwie dłużej zachowują swoją świeżość. Według brytyjskiego Komitetu Doradczego ds. Opakowań dzięki zastosowaniu 1.5 grama folii ogórek szklarniowy zostaje świeży nawet do 14 dni, gdy niezafoliowany traci swoje własności po 3 dniach.

Świetnym przykładem jak przeprojektowując kształt opakowań ze stosowanych dotychczas materiałów jest sześciokątna butelka Cubis (rysunek 3.1). Trzy zestawione jedna na drugie butelki 0,25 l zajmują tyle samo miejsca co jedna 0,5 l butelka PET. Umożliwia to znaczne zaoszczędzenie miejsca w czasie transportu, co wpływa na mniejsza emisję ze względu na optymalne wykorzystanie przestrzeni środka transportu, magazynu czy sklepu.

Butelka_plastikowa_Cubis.jpg
Butelka_plastikowa_Cubis.jpg
.
Rysunek 3.1 Butelka plastikowa Cubis (źródło http://cubis.se/wp-content/uploads/2010/03/pack-02_2010_cubis.pdf dostęp 11.03.2016r)

Opakowania aktywne i inteligentne
Opakowania aktywne są opakowaniami które umożliwiają wzajemne, zamierzone i kontrolowane oddziaływanie na siebie produktu, opakowania i otoczenia. Aktywne opakowania można interpretować przez: włączenie do opakowania substancji która adsorbuje lub usuwa tlen z wnętrza opakowania; włączenie do opakowania substancji wytwarzających lub adsorbujących dwutlenek węgla; kontrolę zawartości etylenu w opakowaniu przez jego adsorpcję; wprowadzanie środka wydzielającego etanol w celu zapobiegania rozwojowi mikroflory; wykorzystanie konserwantów, przeciwutleniaczy czy substancji bakteriobójczych wydzielanych z opakowania; wykorzystanie regulatorów wilgotności; wprowadzenie technologii umożliwiającej kontrolę zapachu i smaku; wprowadzenie pochłaniaczy światła; korzystanie z folii wydzielających substancje mineralne mającą na celu zabezpieczyć barwy produktu; uszlachetnienia powierzchni folii w celu zmiany jej przepuszczalności. Rysunek 4.1 przedstawia najczęściej spotykany element opakowań aktywnych – adsorbery, które wykorzystuje się w opakowalnictwie świeżej żywności przede wszystkim przy pakowaniu w zmodyfikowanej atmosferze MAP. Adsorbery te mają za zadanie wchłaniać wszelkie płyny z mięsa i innych produktów.

Wkladki_adsorbujace.jpg
Wkladki_adsorbujace.jpg

Rysunek 4.1 Wkładki adsorbujące (źródło: http://www.intrapack.pl/opakowania_do_miesa_drobiu_i_ryb/wkladki_absorbcyjne_absorbery/)

Opakowania inteligentne są to opakowania wyposażone w urządzenia które współpracują z odbiorcą i otoczeniem. Opakowania te umożliwiają kontrolę warunków przewozu i składowania. Dla produktów spożywczych zazwyczaj dostarczają informacji o przydatności do spożycia. Do tego typu opakowań możemy zaliczyć: integratory czasu i temperatury (Time Temperature Integrators – TTI) oraz wskaźniki świeżości. Wśród integratorów czasu i temperatury możemy wyróżnić dwa rodzaje: ze względu na rejestrowane przez nie zmiany temperatury oraz czas ich trwania. Pierwszy działa zmieniając kolor znacznika pod wpływem działania na niego zakumulowanej zmiany temperatury większej niż przewidywana. Drugi rodzaj pozwala kontrolowanie wszelkich odchyleń w całym łańcuchu dostaw, przedstawiając sumaryczny wynik ich natężenia i czasu występowania. Działanie wskaźnika temperatury, jako pewien element budowania nowej identyfikacji wykorzystała marka Żywiec na swojej nowej puszce (rys. 4.1) która w tej formie zastosowała go jako pierwsza w Europie. Wskaźnik w chwili kiedy puszka osiąga 6 ̊ C, przybiera kolor błękitny. Wskaźnik ma tym informować kiedy produkt ma najlepsze walory smakowe.

Puszka_z_termo_aktywnym_wskaznikiem.jpg
Puszka_z_termo_aktywnym_wskaznikiem.jpg

Rysunek 4.2 Puszta z termo aktywnym wskaźnikiem [źródło: http://i.iplsc.com/wskaznik-temperatury-piwa-aby-zywiec-zawsze-dobrze-smakowal/00027KLAUYBPKTC9-C102.jpg]

Wskaźniki świeżości nie badają jakości łańcucha dostaw i procesów w nim zachodzących, a tylko bezpośrednią jakość produktu i jego przydatność do spożycia. Wskaźniki świeżości mogą być chemiczne, gdzie następuje barwna reakcja w wyniku kontaktu z kwasami organicznymi. Wskaźniki mikrobiologiczne oparte są na dwóch różnych koncepcjach: pierwsza to nalepki zawierające mikroorganizmy umieszczone w żelu, które wraz ze wzrostem liczby mikroorganizmów zmieniają kolor. Drugą metodą jest umieszczenie przezroczystych etykiet kodów kreskowych, która wraz ze wzrostem mikroorganizmów staje się coraz trudniejsza do odczytania, a ostatecznie całkowicie nieczytelna (przykładem jest etykieta firmy CRYOLOG – rys. 4.3). Ostatnią grupą wskaźników świeżości są wskaźniki badające atmosferę wewnątrz opakowania. Najczęściej w tych opakowaniach badaniu poddawane są tlen, dwutlenek węgla, siarkowodór. Bardzo często tego typu opakowania połączone są z opakowaniami o modyfikowanej atmosferze lub opakowaniami aktywnymi mającymi wpływ na atmosferę pakowanej żywności. [Barań, Bińkowski 2014]

etykieta_TRACEOT.jpg
etykieta_TRACEOT.jpg

Rysunek 4.3 etykieta TRACEO® [źródło: http://bonavita.pl/innowacyjnosc-opakowan-do-zywnosci-przyklady-opakowan-aktywnych-i-inteligentnych]

Palety jako opakowanie transportowe towaru
W celu sprawnego, efektywnego i ekonomicznego transportowania towarów drobnicowych stosuje się palety. Dzięki ich zastosowaniu upraszcza się proces załadunku jak i rozładunku, wszelkie prace magazynowe jak i transport dóbr. Pooling paletowy, czyli obrót paletami na rynku, w głównej mierze zajmowany jest przez palety drewniane typu EUR. Jest to rozwiązanie bardzo popularne, jednak czasami dość problematyczne. Warto zwrócić uwagę, że są one wykonywane z drewna, które musi spełniać określone wymagania, co wiąże się z koniecznością zużywania dużej ilości tego cennego surowca. Jak wcześniej wspomniano można zauważyć nacisk, jaki kładziony jest na zrównoważony rozwój. Wiąże się to z ideą najkorzystniejszego wykorzystania danego elementu ale także zmniejszenia jego negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz społeczeństwo. Tendencja ta jest także zauważalna na rynku paletowym, gdzie poszukuje się coraz bardziej efektywnych i ekologicznych rozwiązań.

Palety drewniane i kartonowe
Tradycyjne palety drewniane charakteryzują się stosunkowo wysoką wytrzymałością, jednak drewno jako materiał higroskopijny może łatwo ulec zniszczeniu. Po zawilgoceniu palety może nastąpić jej zagrzybienie, zbutwienie, wypaczenie, możliwe jest również zalęgnięcie się szkodników. Może to spowodować konieczność wykluczenia palety z obiegu.

Ze względu na ilość drewna, jaka jest konieczna do produkcji palet szuka się nowych rozwiązań, które mogą okazać się korzystniejsze pod względem ekologicznym.

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się paleta z drewna prasowanego. Ich producentem jest niemiecka firma INKA Paletten GmbH z siedzibą w Monachium. Palety wykonane z drewna prasowanego wytłaczane są pod ciśnieniem w wysokich temperaturach, przy pomocy specjalnie opracowanych form stalowych. Wykorzystywane są jako palety eksportowe, szczególnie w takich sytuacjach, kiedy tradycyjne palety drewniane nie znajdują zastosowania. Palety INKA są przyjazne dla środowiska. Drewno, które używane jest do produkcji, pochodzi w większej mierze z wyselekcjonowanych, okrawanych resztek z tartaków lub przemysłu oraz dodatkowo podlegają recyklingowi. Palety nie nadające się już do użycia można bez żadnych problemów ponownie przetworzyć na nowe. Proces ten polega na skrawaniu i sklejaniu części. Tworzy się godny podziwu łańcuch materiałowy. Komponenty palety, takie jak wióry drewniane i środek wiążący (żywica mocznikowa), ulegają rozkładowi biologicznemu. Ponadto rozdrobnione stare palety INKA mogą służyć również jako środek użyźniający glebę. Ta właściwość została potwierdzona przez wydział ogrodniczo-rolniczy Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. [Opracowanie własne http://www.inka-paletten.com/pl/de/home.html]

Palety tekturowe stanowią alternatywę dla modeli drewnianych bądź plastikowych. Przynoszą wymierne korzyści dla wielu przewoźników. Wynikają one ze specyfikacji produktu. Zaprojektowane i wykonane zostały w celu usprawnienia pracy sektora logistyki transportowej. Spedycja różnego typu materiałów wymaga przede wszystkim przemyślanych rozwiązań. Palety tekturowe zyskują uznanie wśród coraz szerszego grona klientów ze względu na kilka podstawowych atutów.

Dzięki zaletom konstrukcyjnym, takich jak dopasowane rozmiary, niewielka waga i trwałość, produkt charakteryzuje się optymalizacją kosztów. Pierwsza z wymienionych cech oznacza możliwość stabilizacji materiału oraz zabezpieczenia go na czas transportu. Dopasowanie wielkości palet do przewożonych ładunków pozwala zaoszczędzić miejsce w transporcie. Właściwa konstrukcja pozwala na bezproblemowe przewożenie ładunku za pomocą wózka widłowego. Na niewielkiej wadze palet skorzystają spedytorzy lądowi jak również przewoźnicy korzystający z powietrznych środków transportu, gdyż zmniejszą się koszty takich przewozów i zwiększa się możliwość manewrowania tym modelem. Co więcej nie wymagają specjalnego impregnowania podczas wysyłek do USA, Kanady, Chin, Australii.

Palety tekturowe są w pełni ekologiczne, bezpieczne, praktyczne i zgodne z aktualną, proekologiczną polityką jakości. Mogą zostać poddane całkowitemu recyklingowi. Ponadto jednorazowe palety nie stanowią środowiska rozwoju drobnoustrojów, są czyste i higieniczne. Użytkowanie tych produktów pozwala na uniknięcie zagrożeń związanych z pęknięciem lub wystającymi drzazgami, które mogą uszkodzić przewożony materiał. Palety tekturowe dostępne są w szerokim wachlarzu wzorów czyniąc je miłym dla oka klienta. Palety tekturowe wykorzystywane są przez IKEA, gdzie szwedzki producent mebli planuje całkowicie wyeliminować z obrotu palety drewniane. [opracowanie własne http://www.paletytekturowe.pl/palety-tekturowe.php]

Palety z tworzyw sztucznych
Pomimo znacznej przewagi rynkowej palet drewnianych zauważyć można kilka alternatywnych propozycji skierowanych do przedsiębiorców. W celu ujednolicenia analizy palet z tworzyw sztucznych zostanie ona dokonana na najczęściej spotykanym rozmiarze palet, tj 800x1200. Ciekawe rozwiązanie proponuje firma ARPAC, która zajmuje się między innymi produkcją i dystrybucją palet styropianowych. Paleta wykonana z takiego materiału waży ok. 2,6-3,5 kg, co daje prawie 10 krotną oszczędność na masie w stosunku do palety typu EUR. Różnica ta jest jednak zależna od rodzaju palety styropianowej oraz zawilgocenia palety drewnianej. W porównaniu do palet tradycyjnych pod względem nośności palety styropianowe nie pozostają w tyle. Obciążenie statyczne takiej palety może wynosić nawet 3500 kg. Są to palety użytku wielokrotnego, ich żywotność wynosi nawet 35 cykli, a po pełnym jej wyeksploatowaniu firma ARPAC zajmuje się recyklingiem, co wiąże się ze zmniejszonym deskruktywnym działaniem na środowisko. Zmniejszona waga palety wiąże się także z oszczędnością paliwa podczas transportu, co skutkuje mniejszą emisją szkodliwych związków do atmosfery.

Innym wartym uwagi rozwiązaniem są palety z tworzyw sztucznych proponowanych przez przedsiębiorstwo WERIT. Stosuje ona dwa rodzaje materiałów: HDPE/PP. Duża zaletą tego typu palet jest obniżenie kosztów transportu ze względu na mniejszą wagę, brak konieczności napraw oraz spełniania warunków fitosanitarnych. Co jest jednak najważniejsze, charakteryzują się one długą żywotnością oraz możliwością ich recyklingu, dzięki czemu ich negatywny wpływ na środowisko naturalne jest mniejszy. Do produkcji tego typu palet zużywa się mniej energii niż do palet tradycyjnych, co jest dodatkowym ich plusem. Warto zaznaczyć, że nie wpływają one negatywnie na środowisko ale także są wygodniejsze i bardziej ekonomiczne w użytkowaniu niż palety tradycyjne. Dzięki dużej nośności, stabilności i możliwości łączenia palet oraz braku konieczności ich konserwacji ich eksploatacja jest łatwiejsza i bardziej efektywna. [opr własne na podstawie http://www.werit.eu/ dostęp 18.02.2016]

Folie jadalne
Obecnie udział folii jadalnych w branży spożywczej jest niewielki, jednak warto zwrócić uwagę na ten rodzaj opakowań ze względu na możliwość jego biodegradacji. Niestety nie mogą być one stosowane jako opakowanie samodzielne. Wymagają dodatkowego opakowania, które jest w stanie ochronić produkt przed zabrudzeniem, uszkodzeniami mechanicznymi podczas transportu i magazynowania. Jednak są one bardzo ciekawym rozwiązaniem, które w najbliższym czasie może zostać rozpowszechnione. Ich zaletą jest możliwość bezpośredniego kontaktu z żywnością, co za tym idzie możliwe jest zmniejszenie ilości stosowanych folii z materiałów sztucznych.

Folia jadalna jest złożona z naturalnych polimerów ulegających biodegradacji. Biopolimery dzielone są na trzy kategorie: otrzymane z biomasy, zsyntezowane z biopochodnych monomerów oraz z pochodzenia mikrobiologicznego. Dzięki własnością biopolimerów możliwy jest wcześniej wspomniany bezpośredni kontakt folii z żywnością, który niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim przedłuża ona czas przydatności produktu do spożycia, stanowi ona barierę dla tlenu i dwutlenku węgla, wody oraz innych niepożądanych związków. Co ciekawe, możliwe jest wzbogacenie folii o składniki słodzące, aromaty, barwniki oraz witaminy, co pozwala na zwiększenie atrakcyjności produktu. Folie białkowe otrzymywane są ze znanych nam związków takich jak kolagen (powlekanie mięsa i ich przetworów, mimo tego, że jest jadalny kolagen nie jest trawiony przez układ pokarmowy), żelatyna (mikrokapsułkowanie aromatów spożywczych, pokrywanie leków oraz przetwórstwo mięsne), kazeina, keratyna, białka soi i orzechów czy glutenu pszenicy (pakowanie mrożonego mięsa, drobiu i ryb). Stosowane są również opakowania z chityny i chitozanu, czyli naturalnego białka pochodzenia zwierzęcego. Wykazują one szereg cennych własności takich jak: całkowita lub częściowa rozpuszczalność w wodzie, zdolność do tworzenia błon bez użycia innych dodatków, są biodegradowalne oraz wskazują bardzo dobre właściwości mechaniczne. Stosuje się je do powlekania bardzo delikatnych owoców takich jak truskawki, jagody czy winogrona.

Folie jadalne jako opakowania znajdują dwoje zastosowanie jak widzimy zarówno w branży spożywczej jak i farmaceutycznej. Dzięki naturalnemu pochodzeniu nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz są bardziej przyjazne dla człowieka. Pomimo faktu, że bardzo często nie mogą być stosowane jako samodzielne opakowanie, dzięki swoim właściwościom spełniają swoją funkcję jako ochrona przed szkodliwymi czynnikami wspomnianymi powyżej. Można przypuszczać, że w najbliższym czasie wraz z rozwojem technologii będą one powszechnie stosowanym opakowaniem zwłaszcza w branży spożywczej a ich właściwości mechaniczne ulegną znacznemu poprawieniu, dzięki czemu w przyszłości będzie można zrezygnować lub w znacznym stopniu ograniczyć opakowania zewnętrzne, które często nie ulegają biodegradacji. [PAJĄK, FORTUNA, PRZETACZEK-ROŻNOWSKA 2013]

Tworzywa sztuczne czy alternatywne- porównanie
Opakowania z tworzyw sztucznych są obecnie najlepszym wyborem opakowalniczym dla produktów spożywczych. W europie dzięki powszechnemu ich stosowaniu do pakowania żywności tylko 3% wszystkich produktów ulega zepsuciu podczas gdy w krajach rozwijających się ten odsetek wynosi 40%.
Zrównoważony rozwój ich stosowania pozwala ograniczać negatywne skutki rosnącej konsumpcji. Czego przykładem jest to, że w latach 1999-2004 wzrost konsumpcji wyniósł 20% podczas gdy masa wykorzystanych opakowań sztucznych wzrosła jedynie o 4%. Negatywne skutki jakie niosłoby niekorzystanie z tworzyw sztucznych przedstawia Rys.9.1

Raport_denkstatt_pt._Wplyw_opakowan_z_tworzyw_sztucznych_na_zuzycie_energii_i_emis_gazow_cieplarnianych.jpg
Raport_denkstatt_pt._Wplyw_opakowan_z_tworzyw_sztucznych_na_zuzycie_energii_i_emis_gazow_cieplarnianych.jpg

Rysunek 9.1. Raport denkstatt pt. Wpływ opakowań z tworzyw sztucznych na zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych

Rys. 9.2 przedstawia ilokrotnie większy ślad środowiskowy pozostawiają po sobie opakowania z tworzyw alternatywnych w porównaniu do opakowań z tworzyw sztucznych. Jak można zauważyć stosowanie opakowań z tworzyw to ponad 2-krotnie mniejsza emisja gazów cieplarnianych oraz ponad 2-krotnie mniejsze zużycie energii. Ciekawą alternatywą dla tworzyw sztucznych z paliw kopalnych stanowią biodegradowalne tworzywa sztuczne wyprodukowane z surowców bioodnawialnych. Możliwość ich rozpadu do dwutlenku węgla i wody, umożliwi zmniejszenie liczby odpadów składowanych na wysypiskach. A wykorzystanie do ich produkcji surowców odnawialnych takich jak kukurydza, trzcina cukrowa czy skrobia umożliwi zmniejszenia zużycia paliw kopalnianych które mogą ulec wyczerpaniu. [PlasticsEurope 2012]

Slad_srodowiskowy_dla_opakowan_z_tworzyw_alternatywnych_oraz_sztucznych.jpg
Slad_srodowiskowy_dla_opakowan_z_tworzyw_alternatywnych_oraz_sztucznych.jpg

Rysunek 9.2 Ślad środowiskowy dla opakowań z tworzyw alternatywnych oraz sztucznych (źródło: PlasticsEurope 2012)

Podsumowanie
Opakowania w branży FMCG mają nie wątpliwie bardzo ważne znaczenie ich wpływu na ekologię. Musżą spełniać one szereg własności, które mają na celu nadanie lub zachowanie wymaganych cech. Biorąc pod uwagę dobór opakowania ważnym aspektem jest nie tylko taka konstrukcja opakowania, aby zapewnić jak największe wykorzystanie środka transportowego, usunięcie z nich wszelkich metali ciężkich, zaprojektowanie ich w taki sposób, aby umożliwić jak najmniejsze wykorzystanie surowców do ich produkcji, ale również ważne jest ich działanie na środowisko. Jak można zauważyć na podstawie powyżej przeprowadzonej analizy, opakowania z tworzyw sztucznych nie muszą być tak szkodliwe, jak przedstawiane są w ogólnej opinii. Dzięki nim możliwe jest tańsze oraz bardziej ekologiczne transportowanie towarów. Ponieważ produkty spożywcze są wyjątkowo podatne na zmiany wszelkich warunków otoczenia, opakowania dzięki swojej specjalnej konstrukcji mogą zapewnić produktowi dłuższą przydatność do spożycia. Natomiast opakowania inteligentne umożliwiają jednocześnie kontrolę jakości produktów dzięki czemu wiadomo które produkty uległy uszkodzeniu i trzeba je wycofać z rynku. Podsumowując, warto zaznaczyć, że w celu efektywnego oraz ekologicznego pakowania oraz transportowania produktów ważne jest ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań wykorzystujących jak najnowsze technologie.

Anna Pezała
Mateusz Truszczyński
Akademia Morska w Gdyni

Bibliografia

 

PAJĄK PAULINA, FORTUNA TERESA i PRZETACZEK-ROŻNOWSKA IZABEALA. (2013). OPAKOWANIA JADALNE NA BAZIE BIAŁEK I POLISACHARYDÓW – CHARAKTERYSTYKA I ZASTOSOWANIE „Żywność: nauka - technologia – jakość”, nr 2 (87) s. 5-18
Sadowski Adam, Zrównoważony rozwój z perspektywy logistyki zwrotnej. (2008). PROBLEMY EKOROZWOJU – PROBLEMS OF SUSTAINABLE DEVELOPMENT. vol. 3, No 2, str. 129-132
Żakowska Hannna, Metoda LCA w logistyce odzysku odpadów opakowaniowych (cz. 1). (2014)
Instytut Logistyki i Magazynowania, „Rynek palet w Polsce- problemy i rozwiązania, raport” 2005

http://www.coca-colacompany.com/stories/reduce/

 

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji