PARTNERZY BIZNESOWI

Dachser_Sp__z_o_o_
Jako jeden ze światowych liderów branży logistycznej firma DACHSER od lat udowadnia, że rodzinna firma może wiele osiągnąć dzięki zaangażowaniu pracowników i innowacyjnemu myśleniu. Podstawy korporacyjnego myślenia oraz działania stworzył założyciel...

Nowy magazyn DACHSER w Memmingen

DACHSER
27 kwietnia 2021
Nowy magazyn DACHSER w Memmingen
Fot. DACHSER
Nowy magazyn DACHSER w Memmingen

DACHSER rozbudowuje oddział w Allgäu o magazyn wysokiego składowania żywności niechłodzonej i opakowań spożywczych. Tym samym w największym centrum operacyjnym operatora powstanie 52 000 dodatkowych miejsc paletowych. Projekt pochłonie blisko 25 milionów euro. Nowy magazyn, zaprojektowany zgodnie z zasadami równoważonego rozwoju, ma zostać otwarty latem 2022 roku.

Czas rozpocząć największą jak dotąd rozbudowę naszego centrum logistycznego w Allgäu. Z jednej strony to odpowiedź na rosnące potrzeby magazynowe naszych obecnych klientów, którzy rozwijają się w tempie około 5 procent rocznie. Z drugiej strony chcemy przygotować przestrzeń dla nowych klientów – powiedział podczas ceremonii wmurowania kamienia węgielnego Thomas Henkel, General Manager DACHSER Logistics Center w Allgäu.

Nowy magazyn wysokiego składowania o powierzchni 7 500 m2 i wysokości 32 metrów, pomieści aż 52 000 palet opakowań spożywczych oraz żywności niewymagającej chłodzenia. Obiekt będzie w pełni zautomatyzowany i przystosowany do przechowywania towarów szybko rotujących od różnych klientów, w przeważającej części pełnych palet. Do obsługi około 5 tysięcy palet dziennie przewidziano 22 rampy oraz plac manewrowy dla ciężarówek o powierzchni blisko 2 600 m2. Przepływ towarów będzie w znacznym stopniu zautomatyzowany dzięki zainstalowanym systemom przenośników. Powierzchnia 2 300 m2 nad strefą załadunku posłuży do prowadzenia operacji ręcznej kompletacji i finalizacji zamówień. W budowanym magazynie będzie pracować łącznie 40 pracowników z oddziału w Memmingen.

Inteligentna automatyzacja odciąża pracowników – nasz najbardziej deficytowy i jednocześnie najcenniejszy kapitał – od wielu ręcznych prac związanych z magazynowaniem lub wydawaniem towarów. Dzięki temu mogą oni skoncentrować się na usługach o wartości dodanej, które są bardziej wymagające – wyjaśnił Stefan Hohm, Chief Development Officer w DACHSER, który odpowiada w firmie za logistykę kontraktową na całym świecie.

Zrównoważone budownictwo i przyjazna środowisku eksploatacja
Większość energii do zasilenia magazynu będzie pochodzić z instalacji fotowoltaicznej o mocy około jednego megawata. W okresach, gdy elektrownia słoneczna nie będzie w stanie wytworzyć wystarczającej ilości prądu, magazyn będzie korzystał z neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla energii wodnej. Jako rezerwowa rozważana jest również jednostka kogeneracyjna. Nowy magazyn, podobnie jak od 2010 roku całe centrum logistyczne w Allgäu, zostanie podłączony do sieci regionalnej elektrociepłowni, z której będzie mógł nie tylko pobierać ciepło, ale też oddawać nadwyżki energii. Ponadto energia elektryczna wytwarzana w nowym obiekcie ma być wykorzystywana również do ładowania pojazdów elektrycznych, a w dalszej perspektywie do produkcji wodoru. Niemieckie przepisy dotyczące ochrony środowiska wymagają, aby wpływ inwestycji został zniwelowany, co DACHSER osiągnie w ścisłej współpracy z władzami miasta Memmingen poprzez szeroko zakrojony program nasadzeń. Oprócz tego na terenie firmy ma powstać system zbierania wody deszczowej, która następnie zasili wody gruntowe.

Nasz nowy magazyn w Memmingen wyznacza kierunki rozwoju logistyki kontraktowej w sieci DACHSER. Ten oddział wyróżniają rozległe kompetencje w zakresie magazynowania i usług o wartości dodanej, a także doskonałe położenie zapewniające połączenia z naszą europejską siecią transportową. Jednak przede wszystkim centrum logistyczne w Allgäu pielęgnuje długoterminową współpracę ze swoimi klientami, skutecznie i stale poprawiając ich bilans logistyczny. Po otwarciu nasz nowy magazyn będzie odgrywał w tym obszarze szczególną rolę – powiedział Alexander Tonn, COO Road Logistics w DACHSER.

DACHSER Allgäu w Memmingen, specjalizujący się w logistyce kontraktowej, jest największym centrum operacyjnym firmy na świecie. Codziennie zespół 880 pracowników obsługuje 3 000 ton żywności oraz 2 500 ton towarów przemysłowych i konsumpcyjnych. DACHSER, po uruchomieniu nowego magazynu latem 2022 roku, będzie dysponował w Memmingen w sumie ponad 200 000 miejsc pal

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji