NAJBARDZIEj POPULARNE OFERTY

Polecamy

Największe zagrożenia na polskich drogach

AlcoSense
16 lipca 2019
Największe zagrożenia na polskich drogach
Fot. AlcoSense
Zagrożenia na polskich drogach

Według polskich kierowców nietrzeźwi kierowcy są niechlubnymi liderami rankingu zagrożeń drogowych. Jazdę pod wpływem, jako główne niebezpieczeństwo na drodze, wskazuje ponad połowa ankietowanych w majowym badaniu SW Research dla AlcoSense Laboratories.

Coraz więcej nietrzeźwych kierujących
Według danych Policji w 2018 roku kierujący pojazdami pod wpływem alkoholu spowodowali 1 614 wypadków drogowych. Zginęły w nich 203 osoby, a 1 965 osób zostało rannych[1]. Był to rok gorszy od poprzedniego – w 2017 roku mieliśmy zarówno mniej wypadków, w których rolę odgrywał alkohol, jak i mniej ofiar śmiertelnych. Martwiące są również najnowsze dane. W pierwszym kwartale 2019 roku Policja zatrzymała podczas kontroli drogowych 22 638 kierowców będących pod wpływem alkoholu2, a więc o około 9% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Kierowcy na podwójnym gazie – zagrożenie nr 1
Powyższe dane zdają się mieć pokrycie w odczuciach kierowców, co do największych niebezpieczeństw na drogach. Przeprowadzone w maju badanie AlcoSense Laboratories pokazuje, że Polacy najbardziej obawiają się perspektywy spotkania na drodze kierowcy, który do auta wsiadł po spożyciu. Wśród uczestników badania aż 51,7% osób wskazuje nietrzeźwych kierujących jako zagrożenie drogowe numer jeden.

Dla porównania, tak często kojarzona z piractwem drogowym brawura polskich kierowców, stanowi poważny problem dla 27,7% ankietowanych. Słaba znajomość zasad i kultury bezpieczeństwa na drodze są głównym czynnikiem niebezpieczeństwa dla co dziesiątego ankietowanego (9,4%).

Stan dróg i pojazdów nie jest taki zły
W badaniu interesujące są również wyniki związane z zagrożeniami, które w oczach Polaków lokują się obecnie na końcu listy. Rozwój cywilizacyjny naszego kraju zepchnął zły stan dróg na miejsce przedostatnie – jedynie 7,4% ankietowanych uważa, że to najgroźniejszy czynnik. Słaby stan techniczny pojazdów to problem dla zaledwie 3,8% respondentów. Mamy więc dużo większy kredyt zaufania do naszych samochodów oraz infrastruktury niż do siebie nawzajem.

– Choć wnioski z naszego najnowszego badania mogą martwić, pokazują też istotną zmianę w mentalności polskich kierowców. Skoro co druga osoba dostrzega problem w jeździe pod wpływem, a zaledwie co dziesiąta w stanie dróg oraz poruszających się po nich pojazdów, oznacza to, że ludzie zaczynają uważniej patrzeć sobie na ręce. Należy pamiętać, że kontrole policyjne i kary nakładane na nietrzeźwych kierowców to tylko wierzchołek góry lodowej. Już sama świadomość problemu wśród kierowców jest dobrym znakiem – mówi Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories.

5 zagrożeń na polskich drogach
Fot. AlcoSense
5 zagrożeń na polskich drogach

Badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories przeprowadzono w maju 2019 roku, na reprezentatywnej grupie 1 090 polskich kierowców.


AlcoSense
Foto: AlcoSense

 [1] Dane z raportu „Wypadki drogowe w Polsce w 2018 roku”, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

2 Dane Policji udostępnione w ramach informacji publicznej; w I kwartale 2019 zatrzymano 4 447 kierujących po użyciu alkoholu oraz 18 191 kierujących w stanie nietrzeźwości

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 11-2019EMIL - 11-2019EMIL - 10-2019EMIL - 10-2019EMIL - 09-2019EMIL - 09-2019EMIL - 08-2019EMIL - 08-2019Zobacz więcej publikacji