NAJBARDZIEj POPULARNE OFERTY

Polecamy

Kierunki wzrostu sektora magazynowego

Cushman & Wakefield
5 marca 2021
Kierunki wzrostu sektora magazynowego
Kierunki wzrostu sektora magazynowego
Pogłębia się dywersyfikacja w zakresie lokalizacji oraz produktu magazynowego. Nadal powstają duże jednostki konsolidujące procesy magazynowe, najczęściej na potrzeby największych firm z sektora FMCG/sieci handlowych i globalnych platform e-commerce. Są one w coraz większej mierze uzupełniane przez sieć mniejszych magazynów, inwestycji typu cross-dock, czy małych jednostek typu Small Business Unit. Podobny trend utrzyma się również w 2021 r. i skłoni deweloperów do poszukiwania nowych lokalizacji miejskich, również tych o charakterze brownfield.
 
Nearshoring
Pandemia może stać się katalizatorem przyśpieszającym zjawisko tzw. „nearshoringu”. Polska, dzięki strategicznej lokalizacji w centralnej części kontynentu europejskiego i konkurencyjnemu rynkowi pracy, pozostanie w czołówce krajów rozpatrywanych jako preferowana lokalizacja w kontekście przenoszenia procesów biznesowych. Dotyczy to zarówno obiektów dystrybucyjnych, jak i produkcyjnych, zasilających rynki zagraniczne.
 
E-commerce
Prognozowany jest dalszy, dynamiczny rozwój e-commerce i wzrost znaczenia najemców z tego sektora, nie tylko pod względem udziału w strukturze popytu, ale przede wszystkim, ze względu na wpływ na rynek magazynowy pod kątem specyfikacji technicznej budynku. E-commerce wiąże się również z dalszą automatyzacją i zróżnicowaniem produktowym.
 
Centra danych aktywne na rynku magazynowym
Technologie chmur obliczeniowych, sztucznej inteligencji i 5G przyśpieszają rozwój sektora centrów danych na całym świecie. Zwiększony popyt na usługi informatyczne oraz dynamiczny rozwój e-commerce to główne czynniki mające bezpośredni wpływ na wzrost zainteresowania globalnych firm technologicznych regionem Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).
 
Ekologia i automatyzacja
Joanna Sinkiewicz, Partner, Head of Industrial & Logistics, Cushman & Wakefield
Fot. Cushman & Wakefield
Joanna Sinkiewicz, Partner, Head of Industrial & Logistics, Cushman & Wakefield
Ekologia i automatyzacja coraz silniej wchodzą do magazynów. W 2020 roku mieliśmy do czynienia z popularyzacją i rozwojem konceptu zielonych magazynów. Zmianie ulega także standard obiektów magazynowych oferujących obecnie dogodne rozwiązania, dopasowane do realizacji specyficznych operacji najemców związanych z logistyką e-commerce czy lekką produkcją. Silny wpływ na standard nowych obiektów ma również automatyzacja. Deweloperzy i najemcy coraz chętniej inwestują w nowe technologie IT, automatykę przemysłową, energię odnawialną i przyjazne środowisko pracy.
 
- Jednym z najważniejszych trendów 2020 r. była popularyzacja i rozwój konceptu zielonych magazynów. Nowe magazyny i fabryki coraz wyraźniej wpisują się w trend rozwoju zrównoważonego budownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego. Zarówno najemcy, jak i właściciele obiektów magazynowych i przemysłowych coraz częściej dostrzegają pozytywne aspekty związane z procedurą weryfikacji ekologicznej, co najlepiej świadczy o zmieniających się realiach rynkowych. Zdecydowana większość nowych obiektów magazynowych ma dziś zielony certyfikat, bardzo cieszy rosnąca świadomość i potrzeba wprowadzania eko-rozwiązań również w gronie najemców. Z uwagi na ich praktyczne podejście, realizowane są konkretne zielone rozwiązania, mające realne uzasadnienie ekonomiczne np. w postaci niższych kosztów mediów. Prócz ekonomii coraz częściej pojawia się też argument w postaci wymogu ograniczenia śladu węglowego. Utwierdza nas to w przekonaniu, ze temat ekologii w magazynach zostanie z nami w kolejnych latach i będzie coraz intensywniej zgłębiany przez uczestników rynku. Może stać się również kolejnym elementem istotnie wpływającym, prócz kwestii lokalizacyjnych i komercyjnych, na wybór finalnego rozwiązania – mówi Joanna Sinkiewicz, Partner, Head of Industrial & Logistics, Cushman & Wakefield.
 
Cały raport dostępny jest pod linkiem: https://info.cushmanwakefield.com/l/263412/2021-03-03/3jfsmr

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 03-2021EMIL - 03-2021EMIL - 02-2021EMIL - 02-2021EMIL - 01-2021EMIL - 01-2021EMIL - 12-2020EMIL - 12-2020Zobacz więcej publikacji