IT stawia na elastyczne biura.

CBRE
8 października 2020

Elastyczne biura jeszcze przed epidemią Covid-19 przyciągały sektor IT. Obecnie zapotrzebowanie na usługi informatyczne rośnie, m.in. ze względu na postępującą automatyzację, a branża potrzebuje więcej przestrzeni do pracy. W efekcie w porównaniu rok do roku udział sektora IT w tzw. coworkach w Polsce wzrósł dla 63% operatorów takich biur, a firmy IT zajmują już średnio połowę wszystkich elastycznych biur w naszym kraju – wynika z raportu CBRE „Sektor IT na warszawskim rynku biurowym”. Przyciągają je tam przede wszystkim zaawansowana i przygotowana infrastruktura IT, wysoki standard biur i dobra lokalizacja, które pozwalają konkurować o najlepszych specjalistów.

- Elastyczne biura doskonale wpisują się w obecne potrzeby firm IT. Część z nich dopiero wchodzi na rynek i chce jak najbardziej ograniczać koszty, inne potrzebują w krótkim czasie zwiększyć zatrudnienie lub nie są pewne jaki będzie stan załogi nawet w perspektywie kilku miesięcy. To wymaga elastyczności najmu, stąd tak duża popularność coworków. Biorąc pod uwagę, że sektor IT cały czas się rozwija, prognozujemy, że jego udział w obszarze hybrydowych powierzchni biurowych, tzw. fleksach, nadal będzie się zwiększał. Tym bardziej, że takie biuro dobrze wpływa na markę pracodawcy, dzięki wygodnej lokalizacji, organizowanym wydarzeniom społecznym i edukacyjnym, nowoczesnym rozwiązaniom i strefom relaksu, w których znaleźć można pokoje do gier czy medytacji, bary albo rowerki treningowe – mówi Katarzyna Gajewska, dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku, CBRE.

Branża IT ma znaczny udział w wynajmie biur elastycznych w Polsce. Tylko w ciągu roku jej udział wzrósł u 63% operatorów i zajmuje już połowę całej takiej przestrzeni w kraju. Również średnie biuro zajmowane w coworkingach przez firmę informatyczną jest większe niż zajmowane przez organizacje z innych sektorów o ok. 39%.

Nowoczesne biurko od zaraz
Najważniejszym aspektem, który przyciąga branżę komputerową do biur elastycznych jest zaawansowana i gotowa od zaraz infrastruktura IT, dzięki czemu koszty znacznie spadają. Na tę zaletę wskazuje 4 na 10 firm. Na drugim miejscu znajduje się dobra lokalizacja i wysoki standard (18% wskazań), w tym nowoczesne rozwiązania biurowe i oryginalny wystrój, co wspiera przyciąganie najlepszych specjalistów.

- W porównaniu z innymi sektorami, rynek IT najmniej ucierpiał w czasie lockdownu. Obecnie widzimy duże ożywienie, firmy intensywnie poszukują specjalistów. Na znaczeniu zyskuje IT Contracting, czyli elastyczna forma zatrudnienia, polegająca na delegowaniu pracowników IT do konkretnych projektów. To rzeczywiście może wpływać na zwiększenie zapotrzebowania na przestrzenie coworkingowe, w których osoby pracujące nad wspólnym projektem spotykają się tylko od czasu do czasu – mówi Iga Trojanowska z Grafton Recruitment. 

Podium zalet biur elastycznych zamyka duża elastyczność najmu w podpisywanych umowach, która ma największe znaczenie dla 11% organizacji IT. Ten aspekt jest szczególnie na rękę początkującym firmom oraz tym, które muszą szybko zwiększyć liczbę pracowników, żeby odpowiedzieć na potrzeby klientów.

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji