Polecamy

Internet rzeczy przyniesie 1,9 biliona USD

26 maja 2015
Internet rzeczy przyniesie 1,9 biliona USD
Internet rzeczy przyniesie 1,9 biliona USD

15 kwietnia, podczas konferencji DHL Global Technology Conference w Dubaju, DHL, wiodący na świecie dostawca usług logistycznych, oraz Cisco, światowy lider w dziedzinie IT, wspólnie wydali nowy raport trendów koncentrujący się na Internecie rzeczy. DHL i Cisco Consulting Services współpracują również nad wspólnym projektem innowacyjnym Internetu rzeczy, który usprawni podejmowanie decyzji w operacjach magazynowych dzięki narzędziom analitycznym danych pozyskiwanych niemal w czasie rzeczywistym dzięki podłączeniu urządzeń przez sieć Wi-Fi.

Ken Allen, prezes DHL Express i Sponsor Zarządu ds. Technologii, powiedział: "Grupa Deutsche Post DHL posiada głęboko zakorzenioną wiarę w pozytywną moc światowego handlu. Jednak, co pokazuje nasz Wskaźnik Globalnej Łączności 2014, ogólny poziom globalnych połączeń pozostaje zaskakująco niewielki. Istnieje ogromny potencjał dla krajów w zakresie dalszego zwiększania łączności i zamożności poprzez handel, integrację i technologię. Wierzymy, że Internet rzeczy będzie podstawowym czynnikiem tej globalnej transformacji".

Raport trendu, który szacuje, że do roku 2020 do Internetu podłączonych będzie 50 mld urządzeń, w porównaniu do 15 mld obecnie, analizuje potencjalny wpływ tej rewolucji technologicznej na biznes. Wartość ekonomiczna, czyli połączenie wzrostu przychodów i niższych kosztów wygenerowanych lub przeniesionych pomiędzy firmą i branżami po stworzeniu nowych połączeń, może wykazać swój ogromny potencjał w sytuacji, gdy Internet i sieci dotrą do magazynów, transportu towarów i innych elementów łańcucha dostaw. Dla każdej organizacji posiadającej łańcuch dostaw lub operacje logistyczne, Internet rzeczy przyniesie konsekwencje w postaci zmiany otoczenia biznesowego, począwszy od stworzenia większej ilości końcowych opcji dostawy dla klientów, aż do wydajniejszej działalności magazynowej i transportu towarów.

Według analizy ekonomicznej przeprowadzonej przez Cisco, Internet rzeczy wygeneruje w ciągu kolejnej dekady wartość ekonomiczną w wysokości 8 bln USD na całym świecie. Wartość ta będzie pochodzić z pięciu podstawowych czynników: innowacyjność i dochody (2,1 biliona dolarów); wykorzystanie zasobów (2,1 biliona dolarów); łańcuch dostaw i logistyka (1,9 biliona dolarów); poprawa wydajności pracowników (1,2 biliona dolarów); oraz ulepszonego doświadczenia klienta i obywatela (700 mld dolarów).

"Digital disruption, transformacja cyfrowa obecna jest wszędzie wokół nas i wywiera ogromny wpływ na biznes. Cyfryzacja i ekspansja Internetu rzeczy jest impulsem dla wzrostu gospodarczego, co przyczynia się do powstania nowych modeli ekonomicznych i umożliwia organizacjom zachowanie konkurencyjności oraz dotrzymanie kroku światowym zmianom. Raport ten pokazuje wyraźnie, że cyfryzacja i Internet rzeczy będą dostarczać długofalowych korzyści i szans rozwoju w szerokim zakresie branż", skomentował Chris Dedicoat, prezes ds. EMEAR Cisco.


Według raportu, w ciągu następnej dekady branża logistyczna może osiągać wyższe poziomy wydajności operacyjnej dzięki temu, że Internet rzeczy połączy w czasie rzeczywistym miliony przesyłek przewożonych, śledzonych i składowanych każdego dnia. W magazynach połączenie palet i pozycji magazynowych będzie okazją do inteligentniejszego zarządzania zapasami. W dziedzinie przewozu towarów śledzenie towarów stanie się szybsze, dokładniejsze, z większymi możliwościami przewidywania i zabezpieczenia. Jednocześnie analityka połączonej floty środków transportu pozwoli przewidzieć awarie sprzętu i automatycznie zaplanować przeglądy konserwacyjne. Wreszcie połączenie pracowników dostawy z okolicznymi samochodami i ludźmi może stać się sposobem na zarobienie na podróży powrotnej i zoptymalizowanie jej, by zwiększyć wydajność i obsługę na ostatnim etapie dostawy. Dla klientów oznacza to, że DHL może zapewnić jeszcze szybszą, bardziej niezawodną i opłacalną kosztowo obsługę.

"Internet rzeczy to podłączenie niemal wszystkiego - od paczek do ludzi - dzięki czujnikom do sieci internetowej. Zarówno Cisco, jak i DHL wierzą, że zrewolucjonizuje to procesy biznesowe w całym łańcuchu wartości, w tym w łańcuchu dostaw i logistyce. Aby uzyskać maksymalne globalne korzyści ekonomiczne, konieczne będzie zrozumienie, w jaki sposób schodzą się wszystkie elementy w łańcuchu wartości. Będzie to wymagało wszechstronnej współpracy, udziału i chęci zainwestowania, aby stworzyć prężny, ekologiczny system Internetu rzeczy dla zrównoważonych procesów biznesowych. Nowy Raport Trendu jest kolejnym krokiem w kierunku zagwarantowania, że DHL przeniesie korzyści płynące z Internetu rzeczy na naszych klientów" - powiedział Markus Kückelhaus, wiceprezes ds. innowacji i badań trendów, DHL Customer Solutions & Innovations.

DHL i Cisco Consulting Services obecnie współpracują również nad projektem innowacyjnym Internetu rzeczy, który usprawni podejmowanie decyzji w operacjach magazynowych. Jest to możliwe, dzięki narzędziom analitycznym danych niemal w czasie rzeczywistym, opartych na danych o lokalizacji wybranych urządzeń podłączonych do sieci Wi-Fi. Rozwiązanie to jest oparte na platformie Connected Mobile Experiences (CMX) firmy Cisco, która korzysta z sieci bezprzewodowej wysokiej gęstości, aby gromadzić zagregowane dane o lokalizacji urządzeń podłączonych do sieci Wi-Fi.

Źródło: Cisco
Foto: Cisco

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji