Główne zasady optymalizacji magazynu

Katarzyna Zwolska
11 lipca 2012
Główne zasady optymalizacji magazynu
Główne zasady optymalizacji magazynu

Nowoczesna flota może zostać wyposażona w takie technologie jak baterie litowo-jonowe czy napęd hybrydowy, które zapewniają ich bardziej ekonomiczną i wydajną pracę. - W przypadku wózków elektrycznych korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie programów sterujących odbiornikami elektrycznymi tj. oświetlenie, ogrzewanie czy wycieraczki Wyłączenie niewykorzystywanych w danej chwili urządzeń np. świateł i ogrzewania podczas długiego postoju czy przednich reflektorów podczas jazdy do tyłu pozwala na uzyskanie oszczędności od 10% do 20% pobieranej energii – mówi Tomasz Sobczak z firmy STILL Polska.

Magazyn_opon_FOT._STILL.jpg
Magazyn_opon_FOT._STILL.jpg

Duże znaczenie dla optymalizacji magazynu ma także postępująca automatyzacja. Coraz większą popularnością cieszy się choćby technologia RFID pozwalająca na radiową identyfikację przepływu towarów w magazynie, samobieżne wózki widłowe oraz technologie sterowania głosowego. Nowoczesna, indywidualnie dopasowana infrastruktura nie jest jedyną metodą optymalizacji. Warto udoskonalić procesy logistyczne także w już funkcjonujących obiektach, bez tak kosztownych inwestycji. Na rynku istnieje coraz więcej rozwiązań IT, które wspomagają proces racjonalnego planowania przepływu materiałów, kontrolują wykorzystanie floty czy monitorują stan techniczny wózków widłowych zapewniając ich pełną dostępność do pracy.

Choć wprowadzenie zmian, czy to we flocie, czy w infrastrukturze, wymaga dodatkowych nakładów finansowych, dobrze dobrane inwestycje nie tylko się zwracają, ale w perspektywie czasu generują dodatkowe korzyści. Program sterujący pracą odbiorników elektrycznych Blue Q firmy STILL podczas pięcioletniej eksploatacji wózka elektrycznego o udźwigu 1,6 tony w trójzmianowym trybie pracy pozwalają zaoszczędzić około 2500 EURO. Wdrażając system sterowania głosowego w połączeniu z pracą samobieżnych wózków widłowych, wydajność wzrasta o 15 – 25 %. Z kolei napęd hybrydowy wraz z technologią kumulowania energii wytwarzanej podczas procesu hamowania umożliwia redukcję zużywanego paliwa nawet do 15%. Automatyzacja wybranych procesów pozwala generować oszczędności także poprzez redukcję popełnianych błędów i wypadków, zmniejszenie liczby pracowników potrzebnych do wykonania konkretnego zadania czy optymalizację ścieżek.

Aby wprowadzić trwałe zmiany w funkcjonowaniu magazynu niezbędne jest przeprowadzenie analizy zachodzących procesów logistycznych i wykrycie słabych punktów, takich jak choćby „wąskie gardła”. Konieczne będzie także dokonanie rachunku poniesionych kosztów w stosunku do planowanych zysków. Jednak kryterium ekonomiczne jest tylko jednym z wielu czynników, które powinny decydować o planowanej optymalizacji. Istotne są także takie aspekty jak podwyższenie jakości usług, dbałość o środowisko naturalne czy bezpieczne miejsce pracy.

Katarzyna ZWOLSKA
Foto: Still

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji