Polecamy

Europa wyrusza na podbój kosmosu

Airbus
6 grudnia 2016
Europa wyrusza na podbój kosmosu
airbus-defence-and-space-first-a400m-spain
„Europejskie ambicje kosmiczne zostały dziś potwierdzone po raz kolejny, a my z zadowoleniem przyjmujemy decyzję ESA o zwiększeniu europejskiej obecności w przestrzeni kosmicznej. Obywatele Europy odniosą wiele korzyści z naszych nowych, innowacyjnych rozwiązań” – tak Nicolas Chamussy, szef działu systemów kosmicznych, skomentował decyzje podjęte przez ministrów 22 krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Podczas spotkania w szwajcarskiej Lucernie, które odbyło się w dniach 1-2 grudnia, Rada Ministerialna ESA zobowiązała się zainwestować 10,3 mld euro w ciągu kilku następnych lat, aby Europa pozostała silnym, niezależnym i konkurencyjnym graczem w sektorze kosmicznym. Airbus podziela promowaną przez ESA wizję „Zjednoczonego Kosmosu Europy”.
 
W związku z sukcesami i porozumieniami zawartymi w sprawie programu Ariane 6, Airbus Defence and Space jest szczególnie zadowolony z poparcia rady ESA dla lotów załogowych, zwłaszcza z zielonego światła dla rozpoczęcia prac nad drugim europejskim modułem serwisowym (European Service Module) na potrzeby programu eksploracyjnego Orion. Moduł ten zapewni zasilanie i napęd dla przyszłych amerykańskich załogowych kapsuł Orion. Airbus jest już głównym wykonawcą pierwszego modułu ESM dla budowanego przez NASA statku kosmicznego Orion. Pierwsza misja bezzałogowa, Exploration Mission-1, odbędzie się w 2018 roku, a pierwszą misję załogową zaplanowano na 2021 rok.
 
Decyzje ESA mobilizują też firmę do uczestnictwa w różnych misjach naukowych, takich jak program ExoMars realizowany we współpracy z Rosją, który obejmuje budowę europejskiego łazika do badań powierzchni Marsa. Zobowiązania Rady Ministerialnej ESA oznaczają, że Airbus Defence and Space będzie mógł nadal pracować nad takimi misjami, jak JUICE (Jowisz), BepiColombo (Merkury), Solar Orbiter oraz CHEOPS (eksploracja egzoplanet), a także realizowany pod kierunkiem NASA projekt kosmicznego teleskopu Jamesa Webba, który zastąpi Hubble’a w 2018 roku.
 
Dalsze inwestycje ESA w technologie telekomunikacyjne, m.in. satelity i stacje naziemne o wartości ponad miliarda euro budowane we współpracy z europejskim przemysłem, będą na co dzień przynosić korzyści wszystkim obywatelom.
 
To samo dotyczy decyzji o sfinansowaniu programu obserwacji Ziemi (Earth Observation Envelope Programme), w ramach którego w ciągu najbliższych lat zostanie zrealizowanych kilka misji, takich jak BioMass i FLEX, a także druga generacja unijnego projektu Copernicus, którego głównym celem będą pomiary stężenia niebezpiecznego gazu cieplarnianego – dwutlenku węgla. Wszystkie te misje dostarczą bezcennych danych na potrzeby monitorowania zmian klimatu i podejmowania przyszłych decyzji politycznych w Europie.
 
Źródło: Airbus
Foto: Airbus

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji