Egzekucja z praw majątkowych do domeny internetowej

Paweł Milewski
14 czerwca 2018
Egzekucja z praw majątkowych do domeny internetowej
Paweł Milewski
W świecie rozwoju nowych technologii skuteczne zaspokojenie należności wierzycieli coraz częściej staje się możliwe w wyniku przeprowadzenia egzekucji z praw majątkowych do domeny internetowej. Prawa te w wielu wypadkach posiadają znaczną wartość i stanowią istotny składnik majątku dłużników.
 
Podmiot, który zarejestrował domenę internetową, nie nabywa prawa własności – a jedynie prawo do jej używania w sieci[1]. Wywołuje to taki skutek, że podmiot ten uzyskuje na zasadach wyłączności prawo do posługiwania się nową, zarejestrowaną domeną w sieci. Może on przenieść prawa z domeny internetowej na inny podmiot, może też wydzierżawić domenę i czerpać z tego tytułu pożytki. Prawa do domeny internetowej są bowiem zbywalnymi prawami majątkowymi, a egzekucja z tych praw uregulowana jest w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego.
 
Prawo do domeny internetowej zostaje zajęte z chwilą doręczenia zawiadomienia dłużnikowi zajętej wierzytelności. Komornik sądowy w toku egzekucji wysyła zawiadomienie o zajęciu prawa do domeny internetowej do rejestratora domeny, czyli do NASK ale również do podmiotu pośredniczącego w rejestracji domeny, czyli dla przykładu do home.pl.

Z mocy zajęcia wierzyciel może wykonywać wszelkie uprawnienia majątkowe dłużnika wynikające z zajętego prawa, które są niezbędne do zaspokojenia wierzyciela w drodze egzekucji, może również podejmować wszelkie działania, które są niezbędne do zachowania prawa. Działaniami takimi są najczęściej czynności faktyczne i prawne mające na celu zapobieżenie utraty prawa lub doprowadzenia do pomniejszenia jego wartości, np. uiszczenie przez wierzyciela opłaty abonenckiej w celu utrzymania prawa do domeny internetowej.
 
Do oszacowania zajętego prawa komornik sądowy powołuje biegłego sądowego. Dodatkowo, na wniosek dłużnika i za zgodą wierzyciela możliwa jest sprzedaż prawa do domeny internetowej z wolnej ręki bez oszacowania prawa przez biegłego sądowego. Do zaspokojenia wierzyciela z zajętego prawa dochodzi w wyniku uzyskania dochodów, jakie prawo to przynosi, z realizacji tego prawa lub z jego sprzedaży.
 
Niestety przepisy prawa obowiązujące komorników sądowych w Polsce dotyczące jurysdykcji krajowej uniemożliwiają zajmowanie praw majątkowych z domen ogólnoświatowych. Kancelaria Gardocki i Partnerzy bardzo często w postępowaniach egzekucyjnych rekomenduje wierzycielom korzystanie z tego sposobu egzekucji. Jego zastosowanie coraz częściej przyczynia się do zaspokojenia wierzyciela w ramach prowadzonego postępowania egzekucyjnego.
 
Paweł Milewski, adwokat z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni
Foto: Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni


[1] Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 13-06-2006r. sygn. akt I ACa 272/06. Rejestracja i utrzymanie domeny w sieci jest świadczeniem odpłatnym, a opłaty ponosi podmiot zarejestrowany w wysokości i za okresy przewidziane w umowie .

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji