Dobre wyniki polskiego rynku nieruchomości komercyjnych

10 marca 2015
Dobre wyniki polskiego rynku nieruchomości komercyjnych
Dobre wyniki polskiego rynku nieruchomości komercyjnych

Charles Taylor, Partner Zarządzający w firmie doradczej Cushman & Wakefield w Polsce, powiedział: „Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce nadal rozwija się dynamicznie, dzięki korzystnej sytuacji ekonomicznej, która pobudza popyt ze strony najemców. Aktywność deweloperska jest wysoka, wciąż obserwujemy napływ kapitału międzynarodowego. W 2014 r. wolumen transakcji wyniósł 3,13 mld EUR. Z przewidywanego zwiększonego zainteresowania ze strony inwestorów z pewnością skorzystają miasta regionalne”.

Nieruchomości magazynowe:

  • W 2014 roku oddano trzykrotnie więcej powierzchni magazynowej niż w roku ubiegłym.
  • Wolumen transakcji wyniósł 2 356 000 mkw.
  • Dzięki poprawie infrastruktury transportowej na znaczeniu zyskują rynki regionalne.

Kluczowe liczby raportu:

  • 3.13 mld Euro – wartość sprzedanych nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2014.
  • Milion metrów kwadratowych – tyle powierzchni magazynowej zostało oddane do użytku w 2014 roku.

Rynek inwestycyjny
W 2014 roku odnotowano wzrost wartości transakcji na rynku inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych w Polsce (3,13 mld EUR). Z 43-procentowym udziałem w wolumenie transakcji w Europie Środkowej nasz kraj znacząco wyprzedził Czechy (26%) i Rumunię (15%), utrzymując tym samym pozycję lidera w regionie.

Chociaż zainteresowanie inwestorów polskim rynkiem nie słabnie, tempo wzrostu wolumenu transakcji spadło w porównaniu z poprzednimi latami do 0,3%. Za tę zmianę odpowiada kurcząca się podaż najlepszych aktywów, stanowiących dotychczas najchętniej kupowane nieruchomości.

Największą dynamiką wzrostu charakteryzował się sektor nieruchomości przemysłowo-magazynowych, który nie tylko zanotował najwyższy wolumen transakcji w historii (740 mln EUR), ale również po raz pierwszy wyprzedził pod tym względem sektor handlowy. Najwięcej transakcji zostało jednak zawartych w sektorze biurowym – ich wartość wyniosła 1,69 mld EUR, co stanowiło ponad 40-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2013.

„W 2015 r. zainteresowanie inwestorów polskimi nieruchomościami będzie jeszcze większe. Poprawiające się wskaźniki ekonomiczne zbliżają Polskę coraz bardziej do Europy Zachodniej, a trudna sytuacja na Ukrainie będzie powodowała zatrzymanie kapitału w Europie Środkowej. Wzrost wartości transakcji w bieżącym roku będzie jednak uzależniony od dostatecznej podaży atrakcyjnych aktywów” – mówi Piotr Kaszyński, Partner, Dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych z firmy Cushman & Wakefield.


 

Nieruchomości magazynowe
W 2014 r. rynek magazynowy w Polsce rozwijał się wyjątkowo dynamicznie. Ilość powierzchni oddanej do użytku przekroczyła milion mkw. To trzykrotnie więcej niż w 2013 r. Wysoki popyt, na poziomie 2,36 mln mkw., pozwolił na spadek wskaźnika pustostanów o 4 p.p., do 6,8%. Zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce na koniec 2014 r. wyniosły 8 850 000 mkw.

Znaczna ilość powierzchni magazynowej w budowie nie powinna podnieść poziomu pustostanów – większość realizowanych projektów to obiekty BTS, bądź magazyny w dużej części objęte umowami przednajmu.

Rynek wciąż koncentruje się w Warszawie (ok. 31% istniejących zasobów), jednak dzięki ciągle poprawiającej się infrastrukturze transportowej coraz bardziej na znaczeniu zyskują rynki regionalne – na Górny Śląsk, Polskę Centralną, Poznań oraz Wrocław przypada łącznie niemal 60% zasobów kraju.
Na największych rynkach czynsze nominalne nie zmieniły się lub nieznacznie spadły. W dalszym ciągu najwyższe stawki obowiązują w strefie miejskiej Warszawy (4,4–5,5 EUR/mkw./miesiąc), a najniższe w regionie Polski Centralnej (2,4–3,95 EUR/mkw./ miesiąc) oraz na obrzeżach stolicy (2,4–3,8 EUR/mkw./miesiąc).

„Popyt i aktywność deweloperska na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce osiągnęła w 2014 roku niemal tak dobry poziom jak w latach boomu 2007-2008. W ubiegłym roku uruchomiono bądź ukończono także kilka znaczących projektów BTS. Logicor, fundusz zarządzany przez Blackstone Real Estate, stał się trzecim pod względem ilości posiadanej powierzchni magazynowej graczem na rynku po transakcjach przejęcia nieruchomości. Nowe umowy stanowiły 60% podpisanych kontraktów, co świadczy o kontynuacji stabilnego rozwoju tego sektora. Na koniec 2014 r. w budowie pozostawało 675 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, ponad 25% więcej niż na koniec 2013 r. Najwięcej powstających inwestycji jest zlokalizowanych w regionach Poznania oraz Górnego Śląska. Warto odnotować stosunkowo dużą aktywność deweloperów na mniej rozwiniętych rynkach, takich jak Trojmiasto, Lublin czy Szczecin” – mówi Tom Listowski, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Polsce i Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield.

Źródło: C&W

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji