Polecamy

Debata o e-commerce

17 marca 2016
Debata o e-commerce
Debata o e-commerce

Podczas debaty eksperckiej czołowi gracze rynku e-commerce w Polsce dyskutowali o tematach, które w tym roku rozpalać będą branżę. Jakie szanse i wyzwania stoją przed polską branżą e-commerce w 2016 roku? Czy i jak podatek obrotowy wpłynie na kondycję e-sklepów? Jak zmniejszać koszty i zwiększać zyski? Jak duże znaczenie ma logistyka i bezpieczeństwo platform zakupowych e-commerce? Te tematy zdominowały debatę, która odbyła się 10 marca 2016 roku, w siedzibie Business Link w Warszawie.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele firm branży e-commerce z sektora B2B i B2C: Ilona Weiss - Prezes ABC Data S.A., Marcin Grzymkowski - Prezes Zarządu eobuwie.pl S.A., Karol Dudij - Członek Zarządu Unified Factory S.A. oraz Łukasz Kiczma – Członek Zarządu, Ekspert ds. legislacji krajowej
w Izbie Gospodarki Elektronicznej. Rolę moderatora pełnił Rafał Irzyński, Główny Analityk Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Organizatorami debaty byli: telewizja inwestorzy.tv S.A., ISBNews, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych oraz Telma Communications Agency. Patronat nad wydarzeniem objęła Izba Gospodarki Elektronicznej oraz Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, a partnerem głównym była spółka ABC Data S.A.

Biznes w czasach braku czasu
Najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed branżą e-commerce związane są przede wszystkim z automatyzacją procesów oraz szybkim i skutecznym dostosowywaniem się do potrzeb rynku, co wiąże się z wprowadzaniem nowych strategii biznesowych. Warunkiem koniecznym dalszego rozwoju branży, utrzymania konkurencyjności i zwiększania rentowności przedsiębiorstw jest stałe wprowadzanie innowacji m.in. poprzez spersonalizowaną ofertę, czy też unowocześnianie wyszukiwarek. Wyzwaniem dla branży jest też dalsza automatyzacja, która zdaniem Karola Dudija ze Spółki Unfied Factory S.A., jest w Polsce na wysokim poziomie. Dostosowanie się do potrzeb współczesnych klientów jest równie ważne dla firm z sektora B2C. Marcin Grzymkowski, Prezes firmy eobuwie.pl S.A. , za największe wyzwania, jakie stoją przed branżą e-commerce w sektorze B2C uważa dobre produkty w portfolio spółki, jakość obsługi klienta, otwarcie się na nowe rynki, sprofilowaną reklamę i sprawne zarządzanie logistyką. Generalnie uczestnicy debaty zgodnie stwierdzili, że dla całej branży e-commerce istotne znaczenie ma usprawnienie procesów dostaw i płatności. Za podstawowe działanie w tym obszarze uważają szybkość dostawy do klienta oraz sprawne i bezpieczne płatności, które stanowią podstawę e-handlu. Według Ilony Weiss, Prezes ABC Data S.A., w całym procesie bardzo ważne jest prawidłowe zarządzanie zapasami, inteligentne zakupy i dostępność towarów, które mają dużą rotację, w magazynie. Ilona Weiss podkreśliła również, jak ważna jest optymalizacja procesu dostaw. Firmy z branży e-commerce nieustannie pracują nad usprawnieniami w tych obszarach.
 


Wielkość ma znaczenie?
Podczas debaty poruszona została również kwestia poziomu bezpieczeństwa firm z branży e-commerce, która jest równie ważna w sektorze B2B, jak i B2C. Uczestnicy rozmowy jednogłośnie uznali, że dane Klientów są jednym z najcenniejszych aktywów, dlatego dbałość o procesy bezpieczeństwa jest dla nich priorytetem. I tak, jak w przypadku lidera dystrybucji IT i sprzętu elektronicznego, spółki ABC Data czy firmy Eobuwie, standardy bezpieczeństwa platform zakupowych są bardzo zaawansowane, tak poziom bezpieczeństwa dostawców i mniejszych firm prosperujących na rynku, nie jest już taki pewny. Jak powiedział Członek Zarządu Izby Gospodarki Elektronicznej, Łukasz Kiczma, kolejnym wyzwaniem edukacyjnym, jakie stoi przed Izbą, jest właśnie uświadamianie całej branży e-commerce w kwestii bezpieczeństwa oraz wskazanie jednego modelu biznesowego na poziomie bezpieczeństwa w e-commerce. Według Izby E-commerce, ważne jest również usystematyzowanie standardów dobrych praktyk i stworzenie jednoznacznej identyfikacji opisu produktów.

Podatek obrotowy czyli ten, który… obróci się przeciw polskiemu budżetowi?
W dyskusji nie zabrało również kwestii dotyczącej zmian legislacyjnych. Uczestnicy rozmawiali o wprowadzeniu podatku obrotowego dla sklepów e-commerce. O ile nie dotyka on w tej chwili dystrybutorów, to dla pozostałych podmiotów istotne jest aby objął on bez wyjątku wszystkie firmy z sektora e-commerce. Z kolei firmy dostarczające technologii automatyzujących sprzedaż i obsługę klienta, mimo że nie opowiadają się za wprowadzeniem podatku, widzą w nim szansę na wzrost liczby klientów w swoim portfolio. Generalnie zgodnie stwierdzono, że wprowadzenie podatku jest pewnego rodzaju zagrożeniem dla branży e-commerce, może bowiem powodować ucieczkę polskiego e-handlu poza Polskę. Skutkiem tego może być wyprowadzenie wszystkich podatków za granicę, czyli straty dla budżetu zamiast przychodu.

To pierwsza debata organizowana przez Konsorcjum inwestorzy.tv, ISBNews, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych i Telma Communications Agency.

Źródło: TCA
Foto: TCA

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji