NAJBARDZIEj POPULARNE OFERTY

Polecamy

Bezpieczne plastiki

Piotr Kreft
5 lipca 2018
Bezpieczne plastiki
paleta_palet_-_fot
Bezpieczeństwo, czystość i higiena to podstawowe elementy w transporcie. Nic więc dziwnego, że coraz częściej w środowiskach o wysokich wymaganiach fitosanitarnych używa się palet plastikowych. Są one także popularne w transporcie żywności.
 
Palety plastikowe są dużo łatwiejsze w utrzymaniu czystości i eliminowaniu drobnoustrojów i bakterii. Bez przeszkód można je myć i dezynfekować, a przez to skutecznie eliminować ryzyko pojawienia się pleśni. Tym samym poziom bezpieczeństwa transportu wzrasta. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przemyśle spożywczym, który nakłada bardzo rygorystyczne w tym względzie wymagania.
 
Czystość i higiena
Dzięki swoim właściwościom paleta plastikowa sprawdza się wszędzie tam, gdzie bezwzględnie należy zachować  czystość i higienę, gdyż w porównaniu do palet standardowych umożliwiają one utrzymanie wysokich standardów sanitarnych. Stosowane są one również w trakcie transportu środków chemicznych, podczas którego wykorzystanie palet drewnianych jest niewskazane lub zabronione.

W branży spożywczej stosowane są np. palety higieniczne o całkowicie zamkniętej powierzchni, bez zewnętrznego ożebrowania z dopuszczeniem do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Ich konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo w magazynowaniu towaru. Wystarczy je umyć, by spełniały określone wymagania. Dla porównania palety drewniane, trzeba poddawać dodatkowym obróbkom termicznym lub chemicznym, zwiększające koszty ich użytkowania a użycie palet zanieczyszczonych, skutkuje bardzo kosztownymi konsekwencjami epidemiologicznymi.

Palety higieniczne _-_fot Utz
Palety higieniczne _-_fot Utz
Zdaniem ekspertów z firmy Georg Utz palety z tworzywa sztucznego nie stanowią alternatywy cenowej dla palet drewnianych. Jednakże palety z tworzywa sztucznego mają kilka decydujących zalet: mają stały ciężar, są mocne i wytrzymałe, mają dłuższą żywotność niż palety drewniane, a z wzmocnieniem metalowym nadają się do regałów wysokiego składowania. Poza tym w stosunku do palet drewnianych, przewagą rozwiązań z tworzywa sztucznego jest wyższy poziom bezpieczeństwa przewożonych towarów oraz mniejsza podatność na uszkodzenia mechaniczne. Sztaplowanymi paletami plastikowymi łatwiej też zagospodarować przestrzeń, dzięki temu ich magazynowanie jest również bardziej oszczędne.
           
Producenci i użytkownicy wymieniają szereg innych zalet m.in. wysoką trwałość pozwalającą na długoletnie użytkowanie palet bez utraty ich właściwości czy zdolność do recyklingu, która pozwala na przetworzenie palety w nowy produkt po zakończeniu eksploatacji. Dodatkowo żywotność palet plastikowych jest od kilku do kilkunastu obiegów większa niż w przypadku palet drewnianych. Ich kolejną zaletą jest niska masa własna, tak istotna w transporcie, szczególnie lotniczym oraz  możliwość wykonania w dowolnym kolorze czy oznakowania logiem firmowym lub innym symbolem graficznym. Technologia produkcji palet plastikowych pozwala na utrzymanie jednakowych parametrów produktu i uniknięcie słabszych partii, które to spotyka się w przypadku standardowych palet drewnianych. Do zalet palet plastikowych można zaliczyć również oszczędność miejsca, podczas składowania pustych jednostek. Niektóre typy palet, gdy składowane są jedna na drugiej, mają możliwość „zachodzenia” na siebie, umożliwia to przechowywanie ich większej liczby w stosie.

Nowoći prezentowane na targach Modernlog
Nowoći prezentowane na targach Modernlog

Warto także pamiętać również i o tym, że palety z plastiku nie wymagają żadnej obróbki ani specjalnego przygotowania do transportu (w przypadku wymogów fitosanitarnych). Poza tym można je w 100% ponownie przetworzyć. Uszkodzone i połamane palety wykorzystywane są do wyprodukowania nowych produktów.

Poza czysto użytkowymi zaletami palety plastikowe dopuszczone są do użytku w krajach, które zakazują stosowania palet drewnianych. Stosowanie ich eliminuje również ewentualne opóźnienia, które mogą wystąpić w urzędach celnych ze względu na odrzucenie palet standardowych. Zdaniem ekspertów dzisiaj, gdy handel międzynarodowy dotyczy większości przedsiębiorstw, aspekty te nie mogą być bagatelizowane.


Należy także zwrócić szczególną uwagę na wytrzymałość takich palet. Rodzaj tworzywa, jego grubość, zastosowane żebrowanie, system konstrukcyjny formy oraz wtrysk mają wpływ na ich wytrzymałość i sztywność.
Warto również podkreślić, że w przypadku palet plastikowych o wiele prościej jest (niż w przypadku palet drewnianych) zdiagnozować uszkodzenia.  Uszkodzona paleta nie jest w stanie spełniać swoich funkcji – w przypadku załamania może zaś spowodować spore straty a nawet być zagrożeniem dla osób pracujących w magazynie czy realizujących transport. Palety plastikowe są o tyle bardziej bezpieczne, że jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne są w ich przypadku doskonale widoczne. Dlatego ryzyko wykorzystania uszkodzonej palety jest znacznie niższe niż w przypadku palet drewnianych, w których mogą zachodzić niewidoczne np. procesy gnilne, narażające konstrukcję palety.

Cały artykuł opublikowany został w Bezpiecznym Magazynie nr 1/2018, dostępnym na stronie TUTAJ

Piotr Kreft
Foto: Georg Utz; Log4.pl

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 02-2019EMIL - 02-2019EMIL - 01-2019EMIL - 01-2019EMIL - 12-2018EMIL - 12-2018EMIL - 11-2018EMIL - 11-2018Zobacz więcej publikacji