Polecamy

Bezpieczna eksploatacja maszyn

17 czerwca 2011
Bezpieczna eksploatacja maszyn
Bezpieczna eksploatacja maszyn

Problem bezpieczeństwa pracy staje jednym z najważniejszych tematów, które są poruszane na konferencjach i spotkaniach jakie organizowane są w ramach europejskiej kampanii informacyjnej „Bezpieczeństwo eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków” Zdrowe i Bezpieczne miejsce Pracy. Dobre dla Ciebie. Dobre dla Firmy. Organizatorem konferencji, która odbyła się 16 czerwca w WTC w Poznaniu był Centralny Instytut Ochrony Pracy – państwowy Instytut Badawczy, współorganizatorami była Państwowa Inspekcja Pracy oraz Urząd Dozoru Technicznego.

Poruszana tematyka dotyczyła bezpieczeństwa pracy w obsłudze maszyn i urządzeń, a zaprezentowane dane nie są zadowalające. Sytuacja zamiast się poprawiać, niestety się pogarsza, nie we wszystkich obszarach, jednak te pozytywy są w mniejszości. Krzysztof Kowalik i Leszek Zając z Państwowej Inspekcji Pracy omówili studium przypadku dotyczące „Wypadków przy obsłudze, czyszczeniu, regulacjach i naprawach maszyn – na podstawie analiz wypadków przeprowadzonych przez PIP w latach 2009–2010.”

Konf_fot1.jpg
Konf_fot1.jpg
Konf_fot2.jpg
Konf_fot2.jpg

Doświadczenia Urzędu Dozoru Technicznego dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa technicznego omówił Robert Chudzik przedstawiciel Urzędu Dozoru Technicznego. Sytuacja w obszarze urządzeń podlegających dozorowi, nie jest najlepsza, liczba nieszczęśliwych wypadków wzrosła o 6% a uszkodzeń urządzeń objętych dozorem technicznym o 34% z ogólnej liczby zarejestrowanych w 2010 roku zdarzeń.

Tematykę europejskiej kampanii informacyjnej pn. „Bezpieczeństwo eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków” zaprezentowała Wioletta Klimaszewska, CIOP-PIB. Andrzej Dąbrowski omówił wybrane aspekty bezpieczeństwa użytkowania maszyn, gdzie wciąż jest wiele nieprawidłowości i rażącego naruszenia zasad bezpieczeństwa.

Interesującym punktem konferencji była prezentacja dokonań w zakresie działań prewencyjnych i stosowania zasad bezpiecznej pracy, poznańskiego producenta leków. Inicjatywy GlaxoSmithKline mające na celu utrzymanie i poprawianie bezpieczeństwa eksploatacji maszyn, urządzeń oraz infrastruktury na terenie zakładu w Poznaniu przedstawiła Anna Majcher-Stabrowska z GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A., Firma jest członkiem Forum Liderów Bezpiecznej Pracy.

Michał Gorgol z firmy Lockout/Tagout omówił stosowanie „Systemu blokad bezpieczeństwa”, które posiadają odpowiednie patenty i atesty do stosowania w przemyśle. Wobec zwiększającego się ryzyka i zagrożeń wypadkami, stosowanie tego rodzaju zabezpieczeń staje się zasadne.

Konf_fot3.jpg
Konf_fot3.jpg
Konf_fot5.jpg
Konf_fot5.jpg
Konf_fot6.jpg
Konf_fot6.jpg
Konf_fot7.jpg
Konf_fot7.jpg

Problem bezpieczeństwa jest nabiera znaczenia, coraz więcej jest rozwiązań, które podnoszą jego jakość, niemniej największym problemem, o którym mówili nie tylko prelegenci jest „kultura bezpieczeństwa pracy”. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że z tym jest najgorzej w naszych firmach, o ile oznakowanie i dokumentacja dotycząca bezpieczeństwa jest na dobrym poziomie, to największe ryzyko powstaje gdy lekceważone są zasady bezpiecznej pracy. Te niestety naruszane są nagminnie w wielu miejscach, nawet tych szczególnie niebezpiecznych, gdzie dochodzi do utraty zdrowia i życia. Prowadzona kampania informacyjna jest jak najbardziej potrzebna, a tematy poruszane podczas tych spotkań powinny docierać bezpośrednio do pracowników, bo świadomość bezpiecznej pracy nie osiągnęła zadowalającego poziomu.
Red. Foto: Log4.pl

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji