Polecamy

Bezgotówkowe i bezdotykowe dostawy

Rohlig Suus Logistics
1 września 2020
Bezgotówkowe i bezdotykowe dostawy
Fot. Rohlig Suus Logistics
Bezgotówkowe i bezdotykowe dostawy
Pandemia koronawirusa diametralnie odmieniła polski rynek branży TSL – z jednej strony przyczyniła się do dynamicznego wzrostu e-commerce, tworząc nowe możliwości rozwoju, z drugiej natomiast wymusiła na przedsiębiorstwach adaptację do zmieniającej się rzeczywistości. Aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo dostaw zarówno klientom, jak i pracownikom, firma Rohlig Suus Logistics wprowadziła nowe usługi: dostawę bezdotykową oraz możliwość płatności BLIK.
 
Lockdown i związana z tym ograniczona możliwość wychodzenia z domu oraz robienia zakupów w sklepach stacjonarnych znacznie przyczyniły się do wzrostu e-handlu w Polsce. Jak wynika z analizy banku Santander, udział e-commerce w polskim handlu detalicznym wzrósł w ciągu zaledwie kilku tygodni z 5,5 proc. na koniec 2019 r. do prawie 12 proc. w szczytowym momencie pandemii.

Dla porównania, analogiczny wzrost sprzedaży internetowej na największym rynku e-commerce na świecie, czyli w USA, zajął aż prawie siedem lat[1]. Beneficjentami tak szybkiego wzrostu są nie tylko sklepy internetowe, ale także firmy logistyczne, które notują duże wzrosty liczby zleceń od klientów
z sektora e-commerce.
 
– W ostatnich miesiącach obserwujemy coraz większy udział e-commerce w transporcie ogółem – tylko w maju liczba zleceń w tym segmencie wzrosła o 32 proc. – mówi Sławomir Wujek, Dyrektor Produktu Dystrybucji Krajowej w Rohlig Suus Logistics. – Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że z dnia na dzień musieliśmy dostosować się do nowej rzeczywistości, w której kontakt międzyludzki został ograniczony do niezbędnego minimum. Wzmożone zainteresowanie zakupami online, obostrzenia sanitarne, a także troska o bezpieczeństwo dostaw znacznie przyspieszyły wprowadzenie nowych rozwiązań – na przykład bezdotykowego potwierdzenia odbioru – dodaje ekspert.

W usłudze tej wykorzystywana jest aplikacja, która zainstalowana jest na urządzeniach mobilnych kierowców. W dniu realizacji zlecenia, klient otrzymuje powiadomienie z kodem, który następnie podaje przy odebraniu przesyłki. Dzięki temu wyeliminowana zostaje konieczności podpisywania dokumentów i kontaktu pomiędzy dostawcą a odbiorcą.
 
Drugim rozwiązaniem wprowadzonym przez operatora logistycznego jest bezgotówkowa forma płatności za pobraniem za pomocą kodu BLIK. Już od czerwca klienci firmy mogą bezpiecznie – bezdotykowo i bezgotówkowo – dokonać płatności BLIK-iem przy dostawie. Choć usługa jest już dostępna w ofercie firm kurierskich, w przypadku kompleksowych operatorów logistycznych, wciąż nie jest ona powszechnie spotykana.
 
Cyfryzacja branży TSL to proces, który w ostatnim czasie wyraźnie przyspieszył, co widać na przykładzie Rohlig Suus Logistics. W ubiegłym roku wyposażyliśmy kierowców w urządzenia mobilne do obsługi zleceń. Dzięki temu mogliśmy wykonać kolejny krok i umożliwić klientom płacenie za przesyłki za pomocą systemu BLIK. Wprowadzenie tego rozwiązania to nie tylko komfort, ale także zdecydowanie większe bezpieczeństwo pracowników i odbiorców. W dobie pandemii koronawirusa, wdrażanie tego typu usług powinno być traktowane priorytetowo – podsumowuje Wojciech Skup, Project Menager w Rohlig Suus Logistics.

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji