Polecamy

20-lecie Forum Przewoźników Ekspresowych

DHL
30 listopada 2016
20-lecie Forum Przewoźników Ekspresowych
20-lecie FPE
Zarząd Forum Przewoźników Ekspresowych oraz zaproszeni goście – przedstawiciele organów administracji państwowej, celnej, samorządowej oraz środowiska akademickiego - spotkali się we wtorek, 29 listopada br. w hotelu Marriott w Warszawie na konferencji poświęconej znaczeniu rynku usług kurierskich.

Dotychczasowe osiągnięcia Forum i jego wkład w kształtowanie współczesnego rynku KEP, przedstawił Wojciech Arszewski, prezes Forum Przewoźników Ekspresowych.Od 20 lat Forum czynnie uczestniczy w tworzeniu przepisów prawa poprzez m.in. opiniowanie założeń, projektów rządowych ustaw i aktów wykonawczych, mając tym samym istotny wpływ na ostateczne warunki działalności firm z całej branży i regulacje dotyczące usług przewozów ekspresowych w Polsce.

Zdaniem Wojciecha Arszewskiego, do najistotniejszych dokonań FPE na przestrzeni ostatnich lat należą prace nad regulacjami pocztowymi (zwłaszcza tzw. III unijną Dyrektywą Pocztową), której efektem jest obecnie obowiązująca ustawa Prawo pocztowe, czy też implementacja regulacji związanych ze zmianami w systemie kontroli bezpieczeństwa przesyłek lotniczych. Arszewski, podkreślając mocne zaangażowanie FPE w sprawy celne i podatkowe, wspomniał również o pracach nad regulacjami finansowymi związanymi z usługą pobraniową za przesyłkę i staraniach Forum podczas kształtowania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.
Robert Sulich_współzałożyciel FPE
Robert Sulich_współzałożyciel FPE

Panel dyskusyjny na temat roli branży kurierskiej w gospodarce polskiej i światowej, poprowadził Robert Sulich, współzałożyciel i były prezes zarządu FPE. Zdaniem Roberta Sulicha dziś o znaczeniu branży dla funkcjonowania wielu sektorów gospodarki nie trzeba już nikogo przekonywać. FPE zaś odegrało aktywną i ważną rolę w tworzeniu nowoczesnych regulacji w wielu obszarach. Dialog przedsiębiorców zrzeszonych w organizacji samorządu gospodarczego z instytucjami państwa nie wyczerpał swej formuły. FPE ma w nim z pewnością mocne i trwałe miejsce.
Wojciech Arszewski_prezes FPE
Wojciech Arszewski_prezes FPE
Dzisiaj przed Forum Przewoźników Ekspresowych stoi wiele wyzwań i celów – dodaje Wojciech Arszewski. - W najbliższym czasie szczególną uwagę zamierzamy poświęcić aktualnym tematom, mającym bezpośredni wpływ na całą branżę KEP. Należą do nich ustawy o zakazie handlu w niedzielę oraz o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Wraz z dynamicznym rozwojem e-handlu, wyzwaniem dla firm logistycznych staje się dostosowywanie usług do potrzeb rosnącej grupy odbiorców, a to niesie ze sobą zmianę w uwarunkowaniach regulacyjno-prawnych. Niezwykle ważny dla dużej części przewoźników jest handel międzynarodowy, który stanowi ogromny potencjał wzrostu, zaś aktualny klimat na świecie wpływa na spowolnienie jego rozwoju.

Forum Przewoźników Ekspresowych, działające od 1996 roku, jest ogólnopolską organizacją zrzeszającą firmy branży przesyłek kurierskich, ekspresowych i pocztowych. Założycielom Forum przyświecała idea połączenia sił i koordynacja starań na rzecz uporządkowania przepisów prawa regulującego zasady działania rynku przesyłek ekspresowych. Od początku działalności, Forum reprezentuje interesy swoich członków oraz całego środowiska przewoźników ekspresowych w zakresie kontaktów z władzami administracji państwowej, celnej oraz samorządowej. Stanowi również platformę dyskusyjną dla samych członków Forum, gdzie dominują tematy związane ze sposobem funkcjonowania rynku usług KEP.
Konferencja FPE
Konferencja FPE

Członkami FPE są firmy zajmujące się doręczaniem przesyłek w obrocie krajowym i zagranicznym. Należą do nich przedstawiciele zarówno globalnych sieci, jak i firm o zasięgu lokalnym. Szacuje się, że firmy członkowskie i powiązane spółki angażują obecnie w Polsce około 30 tysięcy osób, zarówno jako pracowników, jak i podwykonawców. Obecnie członkami FPE są: AGAP Sp. z o.o., DHL Express (Poland) Sp. z o.o., DPD Polska Sp. z o.o., TNT Express Worldwide (Polska) Sp. z o.o., Federal Express Poland Sp. z o.o., General Logistics Systems Poland Sp. z o.o., OCS Polska, Riders Express Sp. z o.o. Sprinter Sp. z o.o, UPS Polska Sp. z o.o., X-Press Couriers Sp. z o.o.
 
Źródło: DHL
Foto: DHL

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji