UPS: wyniki za pierwszy kwartał 2019r.

UPS
30 kwietnia 2019
UPS: wyniki za pierwszy kwartał 2019r.
Fot. UPS
UPS Boeing 747
Firma UPS opublikowała wyniki za pierwszy kwartał 2019 r., odzwierciedlające poprawę jakości przychodów i korzyści z inwestycji w globalną sieć transportową. Skorygowane wyniki za pierwszy kwartał 2019 r. nie uwzględniają kwoty 123 mln USD przed opodatkowaniem, tj. 0,11 USD na akcję po opodatkowaniu, dotyczącej kosztów procesów transformacyjnych, które przyczynią się do poprawy efektywności i jakości osiąganego wzrostu przychodów.
 
– Bieżący rok rozpoczął się dla nas bardzo dobrze. Realizowaliśmy przyjętą strategię i wypracowaliśmy bardzo dobre wyniki we wszystkich segmentach działalności – powiedział David Abney, prezes i dyrektor generalny UPS. – Procesy transformacyjne w naszej spółce przekładają się na poprawę jakości przychodów i zwiększają efektywność sieci transportowej, co w perspektywie długoterminowej zwiększy zdolność spółki do generowania zysków. Jesteśmy na dobrej drodze do wykorzystania możliwości rozwoju i poprawy przyszłych wyników.
 
 

Wyniki skonsolidowane

 I kw. 2019*

Skorygowane
I kw. 2019*

 I kw. 2018

Przychody ze sprzedaży

17 160 mln USD

 

17 113 mln USD

Zysk netto

1 111 mln USD

1 204 mln USD

1 345 mln USD

Rozwodniony zysk na akcję

$1,28

$1,39

$1,55

 

 

* Wyniki za 2019 r. uwzględniają fakt, że kwartał był krótszy o jeden dzień roboczy

 

 
Sumaryczne dane spółki za pierwszy kwartał 2019 r.:
  • Skonsolidowane przychody wzrosły do 17,2 mld USD w wyniku wyższych średnich dziennych wolumenów oraz wyższej jakości przychodów.
  • Wyniki uwzględniają wpływ niekorzystnych warunków pogodowych w okresie zimowym w USA.
  • Ponadto pierwszy kwartał był krótszy o jeden dzień roboczy w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku; odczuwalny był też wpływ przesunięcia świąt wielkanocnych na połowę kwietnia.
  • Nakłady inwestycyjne na optymalizację funkcjonowania sieci transportowej sięgnęły 1,5 mld USD.
  • Akcjonariusze ponownie mogli liczyć na wysoką stopę dywidendy. Spółka wypłaciła dywidendę w wysokości 867 mln USD, tj. o 5,5% na akcję więcej niż w poprzednim roku.
  • Spółka wykupiła 2,4 mln sztuk akcji własnych za kwotę ok. 250 mln USD.
Segment przesyłek krajowych w Stanach Zjednoczonych
W pierwszym kwartale segment przesyłek krajowych w Stanach Zjednoczonych wykazywał dodatnią dynamikę, po raz kolejny zwiększając wolumen przesyłek B2B. Dodatkowo, inwestycje w nowe zautomatyzowane centra przyczyniły się do poprawy wskaźników operacyjnych, w tym do zwiększenia wydajności i spowolnienia wzrostu kosztów jednostkowych.
 
– Wraz z uruchamianiem wysoko zautomatyzowanych centrów obsługi poprawiających produktywność, zmieniamy krzywą kosztów w segmencie przesyłek krajowych w Stanach Zjednoczonych – powiedział Abney. – Nasze działania przyczyniły się do zwiększenia wyników segmentu w pierwszym kwartale 2019 r. i będą nabierać tempa w kolejnych okresach.
 
^ Kwoty określone w niniejszym komunikacie jako „skorygowane” stanowią wskaźniki finansowe, które nie są obliczane zgodnie ze standardami rachunkowości GAAP.Więcej informacji na temat wskaźników finansowych obliczanych zgodnie ze standardami rachunkowości innymi niż GAAP, w tym uzgodnienie do najbliżej skorelowanego wskaźnika GAAP, przedstawiono w załączniku do niniejszego komunikatu.
 
 

 

 

 I kw. 2019*

Skorygowane
I kw. 2019*

 I kw. 2018

Przychody ze sprzedaży

10 480 mln USD

 

10 227 mln USD

Zysk z działalności operacyjnej

666 mln USD

694 mln USD

756 mln USD

 

 

* Wyniki za 2019 r. uwzględniają fakt, że kwartał był krótszy o jeden dzień roboczy

 

 
 
Dane segmentu przesyłek krajowych w Stanach Zjednoczonych za pierwszy kwartał 2019 r.:
  • Przychody ze sprzedaży zwiększyły się o 253 mln USD, czyli o 2,5% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wysoki wzrost odnotowano w segmencie komercyjnych przesyłek lądowych.
  • W segmencie przesyłek lądowych wzrost przychodów w przeliczeniu na przesyłkę był silny i wyniósł 2,9%, głównie dzięki wyższym przychodom od klientów z sektora ochrony zdrowia, produkcji i e-handlu.
  • Średni dzienny wolumen przesyłek lotniczych zwiększył się o blisko 8%, na co wpływ miało wysokie zapotrzebowanie na szybsze opcje dostawy.
  • Skorygowany zysk z działalności operacyjnej nie uwzględnia kosztów związanych z realizowanymi procesami transformacyjnymi, mającymi na celu optymalizację i ujednolicenie procesów, w kwocie 28 mln USD.
  • Zysk z działalności operacyjnej w segmencie przesyłek krajowych był niższy o około 80 mln USD ze względu na trudne warunki pogodowe w całym kwartale.
 
Segment przesyłek międzynarodowych
W pierwszym kwartale 2019 r. segment przesyłek międzynarodowych wypracował rekordowy zysk z działalności operacyjnej odzwierciedlający siłę i elastyczność globalnej sieci firmy oraz jej zdolność do realizacji zleceń w zmieniającym się globalnym otoczeniu handlowym. Marża operacyjna wyniosła 15,3% (17,7% według wartości skorygowanych). Skorygowana marża zwiększyła się o 90 punktów bazowych+ w stosunku do poprzedniego okresu.
 

 

 

 I kw. 2019

SkorygowaneI kw. 2019

 I kw. 2018

Przychody ze sprzedaży

3 459 mln USD

 

3 533 mln USD

Zysk z działalności operacyjnej

528 mln USD

612 mln USD

594 mln USD

 
+ Jeden punkt bazowy równy jest setnej części punktu procentowego.
 
Dane segmentu przesyłek międzynarodowych za pierwszy kwartał 2019 r.:
 
  • Przychody ze sprzedaży w przeliczeniu na jedną przesyłkę spadły o 1,2%. Po wyeliminowaniu wpływu różnic kursowych przychody były wyższe o 2,3%, dzięki wzrostowi o 3,9% w segmencie przesyłek krajowych.
  • Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 528 mln USD, a po korekcie – 612 mln USD.
  • Dyscyplina w zarządzaniu rentownością, w połączeniu ze wzrostem w grupie klientów biznesowych B2B z sektora średnich przedsiębiorstw, przyczyniła się do poprawy jakości przychodów.
  • Wysoki wzrost średniego dziennego wolumenu przesyłek eksportowych w analogicznym okresie poprzedniego roku stanowił trudną bazę porównawczą. W ciągu ostatnich dwóch lat wolumen międzynarodowych przesyłek eksportowych zwiększył się o blisko 12%, głównie dzięki wzrostom w Europie oraz Ameryce Północnej i Południowej.
  • Skorygowany zysk z działalności operacyjnej nie uwzględnia kosztów transformacji związanych z dostosowywaniem systemów i zasobów, w wysokości 84 mln USD.
Segment łańcucha dostaw i spedycji towarów
 
W pierwszym kwartale segment łańcucha dostaw i spedycji towarów odnotował istotny wzrost zysku. Dzięki zdyscyplinowanym inicjatywom kosztowym i zdolności elastycznego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe marże operacyjne również uległy poprawie.
 
– Segment łańcucha dostaw i spedycji towarów wypracował w kwartale bardzo wysoki zysk operacyjny, głównie dzięki spółce Coyote i całej działalności spedycyjnej – powiedział Abney. − Konsekwentnie realizujemy strategie optymalizacji aktywów jednocześnie dbając o wysoką jakość usług, której oczekują klienci.
 



 I kw. 2019

Skorygowane I kw. 2019

I kw. 2018

Przychody ze sprzedaży

3 221 mln USD

 

3 353 mln USD

Zysk z działalności operacyjnej

200 mln USD

211 mln USD

170 mln USD

 
Dane segmentu łańcucha dostaw i spedycji towarów za pierwszy kwartał 2019 r.:
 
  • Segment odnotował wysoki wzrost zysku z działalności operacyjnej, do poziomu 200 mln. Skorygowany zysk z działalności operacyjnej wyniósł 211 mln USD i był o ponad 24% wyższy w porównaniu z pierwszym kwartałem 2018 r.
  • Działania w obszarze zarządzania kosztami pozwoliły na zniwelowanie wpływu zmian rynkowych na wolumen i przychody, a także pozwoliły osiągnąć wysoką dynamikę zysku, zwłaszcza w spółce Coyote.
  • Segment międzynarodowych przewozów lotniczych i morskich istotnie przyczynił się do wzrostu zysku z działalności operacyjnej dzięki ściślejszemu dopasowaniu się do potrzeb małych i średnich klientów. W segmencie transportu frachtowego UPS przychody z obsługi przesyłek drobnicowych (LTL) w przeliczeniu na cwt wzrosły o 5,4% w wyniku działań zwiększających jakość przychodów oraz dzięki wyższym przychodom w segmencie średnich przedsiębiorstw.
  • Skorygowany zysk z działalności operacyjnej nie uwzględnia kosztów poniesionych w związku z realizowanymi procesami transformacyjnymi podejmowanymi w celu optymalizacji funkcji administracyjnych i pomocniczych, w wysokości 11 mln USD.
 
Perspektywy
 
Spółka przedstawia prognozę wyników według wartości skorygowanych, na podstawie standardów innych niż amerykańskie standardy rachunkowości (GAAP), ponieważ nie można przewidzieć ani przedstawić uzgodnienia odzwierciedlającego wpływ przyszłej aktualizacji do wartości rynkowej wyceny programów świadczeń emerytalnych, jak również innych nieprzewidzianych zdarzeń, które byłyby ujęte w wynikach raportowanych według amerykańskich standardów rachunkowości i mogą stanowić ich istotną pozycję.
 
– Transformacja tworzy solidny fundament do osiągania wysokich wyników w perspektywie długoterminowej – powiedział Richard Peretz, dyrektor finansowy UPS. – Nasze strategie i inicjatywy zwiększają efektywność i elastyczność sieci. Jesteśmy przekonani, że cele na bieżący rok zostaną osiągnięte.
 
  • Spółka podtrzymuje prognozę skorygowanego rozwodnionego zysku na akcję w przedziale 7,45–7,75 USD.
  • Skorygowane wolne przepływy pieniężne za 2019 r. powinny wynieść między 3,5 a 4 mld USD, przy czym korzyści wynikające z działań w obszarze kapitału obrotowego mogą dodatkowo zwiększyć tę kwotę.
  • Efektywna stawka podatkowa w 2019 r. szacowana jest na 23%–24%.
  • W drugim kwartale uruchomimy około 30% mocy przerobowych zaplanowanych na 2019 r. W tym samym okresie poprzedniego roku nie działała żadna placówka. W związku z tym wyniki drugiego kwartału będą obciążone kosztami onboardingu.
  • W drugim kwartale oczekiwany jest wzrost zysku z działalności operacyjnej. Przewiduje się, że skorygowany zysk na akcję nie ulegnie istotnej zmianie w stosunku do poziomu z ubiegłego roku i pozostanie pod wpływem kosztów finansowania świadczeń emerytalnych.
  • Oczekuje się, że w trzecim kwartale pozytywny wpływ na skorygowany zysk na akcję będą mieć dodatkowy dzień roboczy i korzyści uzyskane w segmencie przesyłek międzynarodowych w związku z niekorzystną sytuacją surowcową w 2018 r., która nie powinna się powtórzyć.
  • Koszty transformacji oraz aktualizacja wyceny programów świadczeń emerytalnych do wartości rynkowej nie zostały uwzględnione w prognozie.
UPS

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji