Najpopularniejsze ładunki w samochodowym transporcie krajowym i międzynarodowym

.
Najpopularniejsze ładunki w samochodowym transporcie krajowym i międzynarodowym
Najpopularniejsze ładunki w samochodowym transporcie krajowym i międzynarodowym

Transport krajowy a międzynarodowy

Jak wynika z zapytań złożonych w serwisie Oferteo.pl, zapotrzebowanie na rynku na transport krajowy przewyższa nieco zainteresowanie transportem międzynarodowym obejmującym zarówno import do Polski, eksport z Polski czy transport na terenie państw zagranicznych. Na terenie naszego kraju ładunki zamierza przewozić 53,7% ankietowanych, którzy za pomocą specjalnego formularza złożyli zapytania ofertowe.

w_2.jpg
w_2.jpg

Jak pokazuje szczegółowa analiza, najczęściej przewożone będą ładunki o ciężarze 1 do 10 ton.

Transport w Polsce
Użytkownicy Oferteo.pl, którzy byli zainteresowani transportem krajowym, zamierzali zlecić przewiezienie towaru w obszarze województwa śląskiego i mazowieckiego oraz między województwami dolnośląskim a mazowieckim i dolnośląskim a śląskim. Na terenie kraju transportuje się głównie materiały budowlane (10,2% zapytań), wysoko plasują się również materiały sypkie oraz maszyny i urządzenia. Wskazywany przez zainteresowanych ciężar ładunków zawiera się najczęściej w przedziale 1 do 10 ton (38,8% zapytań).

Import do Polski
Na drugim miejscu pod względem popularnych kierunków transportu jest import do Polski – dotyczy go co czwarte zapytanie (26,5%). Towary najczęściej przywożone są z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji, przy czym są to głównie samochody (26% wszystkich zapytań dotyczących importu), a także maszyny i urządzenia. Tutaj również dominują ładunki o ciężarze od 1 do 10 ton.

Eksport z Polski
Zapytania dotyczące wywozu towarów stanowią 18,1%; najczęściej wśród krajów docelowych wymieniane są: Niemcy, Wielka Brytania, Francja oraz Włochy. Użytkownicy deklarują, że ładunek będzie ważył od 1 do 10 ton, przy czym najczęściej będą to materiały budowlane (11,4%).

Ile trwa transport?
Firmy chciałyby najczęściej, żeby załadunek i rozładunek ich towarów odbył się w ciągu tygodnia (łącznie 61% odpowiedzi), a najlepiej z dnia na dzień – tak odpowiadał blisko co dziewiąty respondent Oferteo.pl (11,5%). Tendencję taką potwierdza Bogdan Kulik z firmy Kurier Euro Sp. z o.o., dodając, że „większość klientów działa teraz z dnia na dzień. Duża konkurencja na rynku pozwala im znaleźć ofertę transportu w dobrej cenie”. Co piąty użytkownik Oferteo.pl przewidział na realizację swojego zlecenia aż dwa tygodnie.

Bogdan Kulik podkreśla, że „zlecanie przewozu stosunkowo małych ładunków może wydłużyć jego realizację. Nie przewozi się bowiem pojedynczej palety, ale ładuje ją wraz z towarem innych klientów. Czas transportu będzie więc zależał od liczby klientów, których ładunki będą przewożone łącznie oraz od kolejności rozładunku”.

Jak dużo wcześniej zleca się transport?

w_3.jpg
w_3.jpg

Z analizy zapytań ofertowych portalu Oferteo.pl wynika, że osoby zamierzające zlecić usługi transportowe poszukują firm dyspozycyjnych, ponieważ zapytanie składają do tygodnia wcześniej przed planowanym czasem rozpoczęcia transportu (85% respondentów). W pozostałej populacji tyle samo osób wskazywało, że załadunek ich towaru będzie możliwy dopiero za tydzień lub co najmniej 2 tygodnie (w obu przypadkach 7,5%).

Podsumowując wyniki analizy zapytań ofertowych, Karol Grygiel z Oferteo.pl zauważa, że w stosunku do ubiegłego roku spada liczba zapytań dotyczących transportu zagranicznego, jednak wzrasta całkowita liczba zapytań. „Każdego dnia roboczego w naszym serwisie pojawia się średnio 39 zapytań ofertowych złożonych przez osoby zainteresowanie zleceniem transportu. Potrzeba więc, by firmy w branży transportowej wykorzystywały tkwiący w niej potencjał”.

Przedstawione dane pochodzą z analizy 9 382 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w okresie od 1 listopada 2012 r. do 31 października 2013 r. przez osoby poszukujące firmy transportowej.

Źródło: Oferteo

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji