Warto serwisować regały

Dariusz Pietrzyński
15 października 2010
Warto serwisować regały
Warto serwisować regały

Te działania leżą w obowiązkach zarządzającego magazynem, jednak praktyka wygląda nieco inaczej, wielu zarządzających magazynami sądzi, że przeglądy serwisowe załatwiają sprawę. Są w bardzo dużym błędzie, okresowe przeglądy serwisowe zwykle planowane są w cyklu sześciu lub dwunastomiesięcznym. W tym czasie, w tak dynamicznym środowisku może zaistnieć wiele zdarzeń, które powodować mogą uszkodzenia regałów a tym samym stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla pracowników. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzanie na bieżąco stanu regałów i urządzeń współpracujących, by szybko usunąć zagrożenie. Wszak na regałach, składowane są dziesiątki tysięcy ton towarów, miejmy tego świadomość.

Należy zwracać szczególną uwagę na zmiany konstrukcji regału i ładunków powstałe w trakcie eksploatacji. Przegląd techniczny powinien wykonywać odpowiednio doświadczony, wyznaczony przez zarządzającego magazynem, pracownik, który prowadzi obligatoryjnie rejestr bieżących inspekcji w magazynie i podejmuje decyzje naprawcze i w pierwszej kolejności zarządza roztowarowanie regału w strefie zagrożenia wypadkiem.

Przegląd codzienny.

Warto_ser...fot1.jpg
Warto_ser...fot1.jpg

Codzienny przegląd wykonują operatorzy wózków widłowych i pracownicy magazynu. Kontrola polega na zgłoszeniu zarządzającym każdego zauważonego defektu. Zarządzający winni przeszkolić pracowników na temat typów uszkodzeń i konsekwencji ignorowania defektów.

Przegląd cotygodniowy i comiesięczny
Zarządzający magazynem (wyznaczony pracownik) przeprowadza przeglądy raz w tygodniu, co miesiąc wykonuje raport i podejmuje decyzje naprawcze.

Półroczny i roczny
Roczny lub półroczny przegląd techniczny wykonywany przez Experta, najlepiej z ramienia dostawcy lub producenta regałów. Expert oznacza zauważone nieprawidłowości i tworzy raport, który winien zawierać obserwacje, propozycje naprawcze.

Prawidłowo zaprojektowany i zmontowany regał, produkowany przez wiodących producentów, może być użytkowany z wygodą i bezpiecznie przez wiele lat przy unikaniu kilku podstawowych przyczyn powstawania uszkodzeń i zagrożeń. Oto kilka z nich:

  1. Nieprawidłowa obsługa wózków widłowych.
  2. Kierowcy wózków uczą się obsługi pracując z regałem (dobrą tradycją jest wydzielenie kilku sekcji regału dla celów szkoleniowych).
  3. Zmiana jakości lub typu palet, sposobu składowania towaru.
  4. Za wąskie korytarze robocze.
  5. Niska jakość wyposażenia magazynowego (osłony słupów)

Definiuje się klasyfikację miary bezpieczeństwa regałów jako (green, orange, red risk). Zasady te stosuje się do klasyfikacji zniszczeń powstałych na drodze mechanicznej. Miara ta służy do oceny stopnia odkształcenia elementu regału od jego postaci pierwotnej. Inne zniszczenia, takie jak pęknięcia, rozszczepienia, rozdarcia, rozwarstwienia itp wykluczają dany detal z dalszej eksploatacji. Wielkości dopuszczalnych lub niebezpiecznych odkształceń konstrukcji regału podaje norma FEM 10.2.04, której skrót powinien być dostępny u dostawcy regału.

Nie zaleca się naprawy zniszczonych elementów regałów. Nie można również stosować do napraw elementów regału pochodzących od różnych lub nieznanych dostawców Zalecamy wymianę, ponieważ daje to pewność, że utrzymujemy odpowiedni poziom bezpieczeństwa tej konstrukcji.

Dariusz Pietrzyński
Foto: Log4.pl
 

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji