W dialogu z mieszkańcami

DB Schenker
21 listopada 2016
W dialogu z mieszkańcami
DB Schenker_foto

Dobry kontakt, szacunek, wspólne rozwiązywanie problemów i inspirowanie do działania. To normy, na które DB Schenker stawia w relacjach ze swoimi sąsiadami i społecznościami lokalnymi.

Istotą zrównoważonego rozwoju jest dialog z interesariuszami, bieżąca wiedza na temat problemów i oczekiwań różnych grup społecznych. DB Schenker ma świadomość swojego wpływu na społeczeństwo. Dzień w dzień z terminali firmy na drogi wyjeżdża ponad 3000 samochodów, aby dostarczyć przesyłki na sklepowe półki i linie produkcyjne. W 2016 roku operator logistyczny przeprowadził trzecią edycję badania „Preferowany Sąsiad”. Było ono skierowane do mieszkańców, sąsiadujących z 17 terminalami logistycznymi firmy w Polsce.

W badaniu, sąsiedzi firmy zostali poproszeni o ocenę postrzegania i wpływu DB Schenker na okolicę i społeczność. Respondenci oceniali firmę odnosząc się m.in. do jej wpływu na gospodarkę i miejscowy rynek pracy, na bezpieczeństwo, stan dróg, środowisko naturalne czy spokój i ciszę. Firma poznała konkretne oczekiwania środowisk związanych z uczelniami wyższymi w zakresie jej udziału w procesie nauczania, w obszarze praktyk zawodowych. Mieszkańcy ocenili też zaangażowanie w działalność charytatywną i społeczną oraz dbałość o relacje ze społecznością lokalną, wskazując na konkretne obszary wymagające wsparcia i pomocy ze strony biznesu.

-Jako organizacja, dla której ważne jest ciągłe doskonalenie przykładamy dużą wagę do dialogu, dzielenia się pomysłami, konstruktywnej krytyki i opinii. Dzięki temu mamy możliwość spojrzenia z innej perspektywy– mówi Beata Konecka odpowiedzialna w DB Schenker za projekt Preferowany Sąsiad. -To pomaga celniej odpowiadać na oczekiwania społeczności lokalnych skupionych wokół oddziałów naszej firmy w Polsce. Jednocześnie prowadząc biznes na tak dużą skalę, jesteśmy dumni z pozytywnego wpływu naszych pracowników. Nasz program wolontariatu pracowniczego jest najlepszym przykładem, jak wspólna praca dla innych mobilizuje do działania. Do naszych projektów przyłączają się nasi partnerzy biznesowi - dostawcy i klienci, lokalne organizacje – dodaje Beata Konecka

Biznes, który inicjuje, integruje i inspiruje
Z badania „Preferowany Sąsiad” wynika, że proaktywność i zaangażowanie biznesu w życie lokalnych społeczności jest dla mieszkańców cenne. Doceniają to, że firma jako „silniejsza struktura” pierwsza wychodzi z inicjatywą. To duże ułatwienie dla pojedynczych osób czy nawet organizacji, które chcą uczestniczyć w lokalnym rozwoju społecznym. Respondenci postrzegają rolę biznesu na trzy sposoby. Po pierwsze jako inicjatora akcji i wydarzeń skierowanych do mieszkańców. Po drugie jako lokalnego integratora, który potrafi skupić wokół danej idei inne firmy, organizacje i mieszkańców. Po trzecie firma postrzegana jest jako inspirator aktywności. Energia pracowników inspiruje do działania lokalne środowisko. W wymiarze firmy - DB Schenker inspiruje innych przedsiębiorców do działania, zapraszając ich do współpracy w ramach organizowanych projektów społecznych. W wymiarze gospodarczym, firma inspiruje i przyciąga innych inwestorów. Realizacja tych ważnych funkcji stanowi dużą wartość i daje wiele korzyści zarówno dla lokalnych społeczności jak i dla biznesu. Są to cenne wskazówki, w jaki sposób budować strategię działań społecznych firmy, podkreślić jej znaczenie i rolę w przestrzeni społecznej.

-Biznes w Polsce się rozwija i dojrzewa, a dojrzałość tę najlepiej oceniać, nie po poziomie zaawansowania technologicznego, czy designerskim logo, ale po sposobie, w jakim firma wchodzi w relacje z otoczeniem. Nasze badania pokazują wyraźnie, że DB Schenker dokonał czegoś naprawdę trudnego – połączył spontaniczną inicjatywę oddolną pracowników z systematycznym planowaniem działań bazujących na słuchaniu potrzeb swojego otoczenia. Nie kopiują rozwiązań, ale dopasowują się do lokalnych realiów, to sąsiedzi DB Schenker widzą i doceniają, podobnie jak my. Gratuluję konsekwencji i kolejnej edycji badania z dobrymi wynikami- mówi Irena Pichola, Partner Sustainability Consulting CE, Deloitte, Członkini Zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu

O badaniu „Preferowany Sąsiad”
Projekt „Preferowany Sąsiad” obejmuje społeczności wokół 17 terminali firmy DB Schenker w Polsce i składa się z trzech części. W ramach badania ankietę wypełniają mieszkańcy, przeprowadzane są też wywiady pogłębione z lokalnymi liderami opinii, firma spotyka się również z sąsiadami podczas panelu dyskusyjnego. W czerwcu tego roku takie spotkanie odbyło się w białostockim oddziale DB Schenker. Przedstawiciele władz, biznesu, uczelni i organizacji pozarządowych dyskutowali o działaniach firmy i oczekiwaniach lokalnej społeczności. Projekt badawczy „Preferowany Sąsiad” jest prowadzony przez operatora logistycznego we współpracy z firmą Deloitte.


Źródło: DB Schenker
Foto: DB Schenker

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji