Spółka UPS, opublikowała informacje dotyczące wyników za IV kw. 2013 r. Rozwodniony zysk na akcję wyniósł 1,25 USD i był niższy o 0,07 USD w porównaniu ze skorygowanym wynikiem za IV kwartał 2012 r. Średni dzienny wolumen przesyłek wzrósł o 6,0%, przy wzroście całkowitego wolumenu przesyłek w grudniu aż o 20%. Znacząco większy od przewidywanego wolumen przesyłek oraz niekorzystne warunki atmosferyczne przyczyniły się do wzrostu kosztów operacyjnych w Stanach Zjednoczonych, co miało niekorzystny wpływ na wyniki Spółki.
W czwartym kwartale 2012 r. firma UPS wykazała rozwodnioną stratę na akcję w wysokości 1,83 USD w konsekwencji dokonania niepieniężnego odpisu w wysokości 3,0 mld USD po opodatkowaniu z tytułu wyceny rynkowej programów świadczeń emerytalnych.
– Wraz z zachodzącymi na rynku detalicznym zmianami w kierunku modelu bezpośredniej dystrybucji produktów do klienta coraz więcej firm wykorzystuje rozwiązania oferowane przez UPS – powiedział Scott Davis, prezes i dyrektor generalny UPS. – W rezultacie doświadczyliśmy bezprecedensowego wzrostu wolumenu realizowanych przesyłek, który przekroczył nasze najbardziej optymistyczne założenia.
– Zwiększony wolumen był znacznym obciążeniem dla naszej sieci i powodował opóźnienia. W reakcji na tę sytuację UPS zaangażował dodatkowy personel oraz sprzęt, koncentrując się bardziej na jakości świadczonych usług niż ponoszonym koszcie – wyjaśnił Scott Davis. – UPS dokona niezbędnych inwestycji oraz wprowadzi konieczne usprawnienia procesów operacyjnych, aby spełnić oczekiwania rynku.
UPS oczekuje, że roczny rozwodniony zysk na akcję wyniesie od 5,05 do 5,30 USD, czyli będzie o 11%–16% wyższy niż skorygowany wynik odnotowany w 2013 r. W czwartym kwartale minionego roku UPS dostarczył 20 milionów przesyłek dziennie. Łączna liczba przesyłek dostarczonych w 2013 r. wzrosła do poziomu 4,3 miliarda, co stanowiło wzrost o 3,9% w stosunku do 2012 r. W okresie świątecznym dzienna liczba przesyłek dostarczanych na całym świecie przerosła wszelkie wcześniejsze oczekiwania i przez pięć dni przekraczała 29 milionów. Najwięcej przesyłek, ponad 31 milionów, dostarczono w dniu 23 grudnia. W trakcie tego okresu UPS odnotował również 10 dni, w których wolumen przesyłek przekroczył najwyższy poziom wcześniejszy odnotowany przez firmę.
Przepływy pieniężne
W roku zakończonym 31 grudnia 2013 UPS wygenerowała wolne przepływy pieniężne na poziomie 5,3 mld USD, osiągając wskaźnik przyrostu kapitału obrotowego netto do zysku netto na poziomie powyżej 120%. Spółka wypłaciła dywidendę w wysokości 2,3 mld USD, co w porównaniu z rokiem poprzednim stanowi wzrost o blisko 9% w przeliczeniu na akcję, a także wykupiła 43 mln akcji własnych za około 3,8 mld USD.
Przesyłki krajowe w USA
W czwartym kwartale przychody krajowe realizowane w Stanach Zjednoczonych zwiększyły się o 4,2%, do 9,3 mld USD. Odnotowano wzrost dziennej liczby przesyłek o 5,6%, przy czym wzrost ten był największy w przypadku przesyłek odroczonych (Deferred) i lądowych (Ground), których liczba wzrosła odpowiednio o 8,0% i 5,8%.
Łączny przychód na przesyłkę zmniejszył się o 1,3%, na co wpływ miały niższe opłaty paliwowe, zmiany w strukturze bazy klientów i asortymencie produktów, a także wyższe koszty związane ze zwrotami dla klientów. Nadawcy w dalszym ciągu korzystają z portfela produktów UPS, przekładając niższy koszt usługi nad termin dostawy, na co wskazuje ponad 30-procentowy wzrost sprzedaży usługi UPS SurePost.
Po uwzględnieniu dodatkowych kosztów związanych z większą niż przewidywano liczbą przesyłek i niekorzystnymi warunkami pogodowymi zysk operacyjny wyniósł łącznie 1,2 mld USD i był o 178 mln USD niższy od skorygowanego wyniku odnotowanego w roku poprzednim. Wyższe koszty wynagrodzeń i świadczeń były związane z zaangażowaniem dodatkowych środków w celu realizacji zamówionych usług. W omawianym kwartale UPS przekroczył założony poziom zatrudnienia sezonowego o 30 000, zatrudniając łącznie 85 000 pracowników sezonowych. Jednocześnie spółka odnotowała znaczny wzrost kosztu zakupionych usług transportowych.
Według opublikowanych danych, w czwartym kwartale 2012 r. segment odnotował stratę operacyjną na poziomie 1,8 mld USD w wyniku odpisu z tytułu wyceny rynkowej programów świadczeń emerytalnych.
Przesyłki międzynarodowe
Dzienny wolumen przesyłek międzynarodowych wzrósł o 8,8%, a przychody ze sprzedaży w tym segmencie zwiększyły się o 5,3% i wyniosły 3,4 mld USD. W segmencie przesyłek eksportowych UPS odnotował dzienny wzrost na poziomie 9,5%, co było spowodowane przede wszystkim 13-procentowym wzrostem na rynku europejskim oraz znacznym wzrostem na trasie Azja–Europa. Liczba przesyłek krajowych (poza Stanami Zjednoczonymi) zwiększyła się o 8,2%, a największy wzrost odnotowano w Polsce, Włoszech i Kanadzie. W grudniu w segmencie tym odnotowano rekordową dzienną liczbę przesyłek na poziomie ponad czterech milionów sztuk, przekraczając najwyższy wynik odnotowany w roku poprzednim i utrzymując rekordowy wolumen przesyłek przez 11 dni.
Rentowność usług eksportowych obniżyła się o 3,4% po uwzględnieniu kursów walut, co było związane z niższymi opłatami paliwowymi i skłonnością klientów do wybierania tańszych usług. Także dwucyfrowy przyrost w segmencie przesyłek europejskich przyczynił się do zmniejszenia się przychodów na przesyłkę.
Segment odnotował zysk operacyjny na poziomie 537 mln USD (wzrost o 7,6%). Marża operacyjna wzrosła o 30 punktów bazowych, do 15,9% w porównaniu do skorygowanego wyniku odnotowanego w roku poprzednim.
Według opublikowanych danych, w czwartym kwartale 2012 r. segment odnotował stratę operacyjną na poziomie 442 mln USD w wyniku odpisu z tytułu wyceny rynkowej programów świadczeń emerytalnych.
Łańcuch dostaw i spedycja
Ze względu na spadek ruchu w dziale spedycji, przychody segmentu spadły o 5,8%, do poziomu 2,3 mld USD. Zysk operacyjny pozostał na praktycznie niezmienionym poziomie w porównaniu ze skorygowanym wynikiem operacyjnym za 2012 r., ponieważ zyski w sektorze dystrybucji zrównoważyły ujemną dynamikę odnotowaną w obszarze spedycji i frachtu.
Według opublikowanych danych, w czwartym kwartale 2012 r. segment odnotował stratę operacyjną na poziomie 541 mln USD w wyniku odpisu z tytułu wyceny rynkowej programów świadczeń emerytalnych.
W dziale spedycji zanotowano spadek przychodów wywołany zmniejszeniem tonażu przewozów oraz spadkiem przychodów na kilogram w międzynarodowym frachcie lotniczym. Segment frachtu morskiego odnotował zwiększoną liczbę przesyłek oraz wzrost marży operacyjnej.
Przychody z dystrybucji wzrosły w porównaniu z rokiem poprzednim, do czego przyczynił się sektor detaliczny i opieki zdrowotnej. W minionym roku Spółka poszerzyła również swój zasięg i posiada obecnie 284 obiektów, których łączna powierzchnia to ponad 2 mln metrów kwadratowych.
Przychody UPS z tytułu przewozów LTL wzrosły w ubiegłym roku o 2,3% dzięki zwiększeniu tonażu przesyłek LTL i korzystniejszym cenom.
Perspektywy
Spółka zapowiedziała, że w 2014 ma zamiar przeznaczyć 2,7 mld USD na wykup akcji własnych. Nakłady inwestycyjne Spółki przewidywane są na poziomie 2,5 mld USD. Kwota ta zawiera koszty związane z przyśpieszonym wdrażaniem technologii operacyjnych oraz ponad 500 mln USD z tytułu zwiększenia inwestycji w nowe moce przerobowe i modernizację centrów obsługi.
– Koniec roku był dla nas wielkim wyzwaniem, ale wykazaliśmy się umiejętnością dostosowania do trudnych warunków. Oczekujemy, że w 2014 r. Spółka osiągnie dużo lepsze wyniki – powiedział Kurt Kuehn, dyrektor finansowy UPS.− W 2014 r. UPS przewiduje zrównoważony wzrost zysków we wszystkich segmentach dzięki pewnej poprawie sytuacji rynkowej, dlatego całoroczny rozwodniony zysk na akcję prognozowany jest na poziomie 5,05-5,30 USD, czyli 11-16% powyżej skorygowanych wyników za 2013 r.
Źródło: UPS