NAJBARDZIEj POPULARNE OFERTY

Systemy automatycznego kompletowania

Systemy automatycznego kompletowania
Systemy automatycznego kompletowania

 

 

U podstaw obecnego stanu rzeczy stoi:

  • Komplementarny software zarządzania zespołami maszyn
  • Niezawodne przemysłowe sieci sterowania urządzeniami zastosowane z produkcji (profibus, canbus)
  • Poziom automatyki i zabezpieczeń eliminujący konieczność zatrudniania osób o wysokich kwalifikacjach do obsługi urządzeń.
  • Gwarancja długotrwałej eksploatacji i wieloletnia kompatybilność komponentów przy rozbudowie magazynu.

Przodującą firmą w zakresie wyżej wymienionych funkcji i zastosowań jest niewątpliwie lider rynku urządzeń magazynowych - SSI SCHÄFER, oferująca szeroką gamę urządzeń i dopracowane koncepcje zarządzania tymi urządzeniami przy jednoczesnej możliwości składania komponentów bądź systemów podobnie do klocków „ lego”®.

HRL_Totale_04.jpg
HRL_Totale_04.jpg
Można tu posłużyć się przykładem połączenia automatycznych systemów wysokiego składowania palet obejmujących kompletację do lokalnego klienta hurtowego z np. jednoczesną dystrybucją do sieci sklepów, czy indywidualnych odbiorców internetowych działających na tym samym oprogramowaniu. Takie rozwiązanie to bardzo duża elastyczność systemu odporna na wahania koniunktury. Każdy zrozumie praktyczność takiego połączenia, gdyż uodparnia ono w znacznej mierze firmę handlową lub produkcyjną. Umożliwia szybkie i racjonalne zmiany strumieni dystrybuowanych towarów, buduje markę poprzez sieć internetową (obecnie najtańsza metoda) i poszerza rynek odbiorców.

Dbałość o obsługę realizowana jest przy pomocy zunifikowanych kodów i pełnej wizualizacji. Obejmuje swym działaniem kompletny nadzór nad strumieniami transportowanych zamówień klientów, stanami magazynowymi oraz kontrolą zdalną stanu urządzeń automatyki. Intuicyjne oprogramowanie wizualizacyjne „VISU”® oferuje również typowe dla rozwiązań przemysłowych, działania operatorskie procesu, łącznie z nadzorem nad stanem technicznym urządzeń i pomocą przy identyfikacji problemów. Typowym przykładem może być kontrola stanu technicznego palet przy wejściu do magazynu. Palety są sprawdzane metodą przestrzenną. Eliminuje się tutaj przyszłe problemy transportowe palet, które są uszkodzone i potrafią się rozpaść np. na dużej wysokości doprowadzając do uszkodzeń , bądź narażenia personelu na niebezpieczeństwa przy likwidacji tego typu zdarzeń. Jest to także duża oszczędność kosztów i unikanie przestoju. 

Całość to doskonała podstawa ekonomiczna pozwalająca na pełną obsługę magazynu z kilkudziesięciu tysiącami stanowisk paletowych przez 3-4 osobowy zespół. W sumie otrzymujemy całodobowe zatrudnienie w ilości 14 osób do obsługi całości magazynu wysokiego składowania obejmującego również załadunek do samochodów. Łącząc to z optymalizacją transportu wewnątrzmagazynowego (kompletacja w strefach klienta na regałach) i odzyskiem energii z napędów głównych sięgającym do 30% w skali roku, to otrzymamy rozwiązanie, które jest unikatowe w skali światowej.

Dla systemu obsługi małych odbiorców kupujących do kilkudziesięciu sztuk (małe sklepy) lub indywidualnych odbiorców internetowych, SSI SCHÄFER oferuje współpracujący z transportem paletowym równoległy system kompletacji do kartonów lub do indywidualnych pojemników dystrybucyjnych. Elastyczność rozwiązań jest ogromna. Ponad 60 rodzajów podzespołów i ponad 20 różnego rodzaju automatów do budowy każdego rozwiązania dla dystrybucji towarów o zakresie wagowym od 0,01 kg do 50kg.

Dystrybucja „ indywidualna” może być zautomatyzowana nawet w 95%, ale jest to zależne od wstępnej analizy kosztów pracy i rynku lokalnego, na którym zorientowana będzie instalacja. Na rynku światowym działa wiele instalacji o zautomatyzowaniu sięgającym 95%. W chwili obecnej nie stanowi to żadnego problemu.

Dla zapotrzebowań produktowych rzędu od 500 zleceń dziennie w małych opakowaniach mają zastosowanie półautomaty typu „A-frame”®-„ P-mat”®. Posiadają one tę zaletę, że można je rozbudowywać zależnie od przyrostu zamówień. Wymagają niewielkiego zatrudnienia i są łatwe w obsłudze. Nadają się do małych przedmiotów w opakowaniu kartonowym ( papierosy, leki itp.), plastikowym, małe słoiczki, płyt CD i DVD, kosmetyki itp. Pracują z oprogramowaniem magazynowym i wymagają okresowego uzupełnienia banków produktowych. Innym rozwiązaniem dla drobnicy jest przenośnik z segmentami wydawania towaru z regałów tzw. przepływowych w trybie „Pick by light”® (licznik z podświetlanym przyciskiem montowany na krawędzi półki). Dla dużych strumieni dystrybucyjnych rzędu 10.000 do 100.000 zleceń na dobę istnieją inne rozwiązania bardziej zautomatyzowanych systemów na bazie magazynów wirujących „Schaefer Carussell System SCS”® (bardzo szybki dostęp do zmagazynowanego towaru). Praca w systemie klastrowym (4 urządzenia i dwie stacje wydań automatycznych lub ręcznych). Duża liczba indeksów od 5000 do 34.000 na klaster. Mała liczba osób obsługi od 1 dla automatu do 7 dla ręcznych stacji wydań. Wolniejszym systemem są mini układnice z indeksami rzędu 6400 na trasę obsługową SMC®. Obsługa zależnie od systemu wydań końcowych. SCS i SMC nie wymagają obsługi bieżącej, wymagają jedynie obsługi w zakresie utrzymania ruchu, w pojęciu ogólnym jak każda maszyna. Oba systemy mogą służyć jako magazyny wyrobów gotowych czy komponentów dla produkcji lub magazyny dystrybucyjne.

scs_male.jpg
scs_male.jpg

Również bardzo polecanym na rynku polskim rozwiązaniem jest automatyzacja kontroli końcowej eliminująca personel ludzki. Kontrola końcowa przesyłek w dużej mierze podraża koszty dystrybucyjne. Przy drogich elementach takich jak medykamenty, komponenty elektroniczne lub generalnie bardzo duży strumień zleceń na poziomie kilku tysięcy na dobę, wymagane jest zatrudnienie kilkudziesięciu osób kontrolujących, pracujących pod nadzorem monitoringu.. Z praktyki wynika , że jest to często 20% czasu realizacji zlecenia, a koszt pracowniczy także duży.

Podsumowując możemy stwierdzić, że firma SSI SCHÄFER dysponuje rozwiązaniami dla każdego. Zintegrowane oprogramowanie daje niezawodność działania i pełną kompatybilność. Stały serwis, wsparcie zdalne dla urządzeń i pomoc przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej to również ważna zaleta.

Janusz Nowek
SSI SCHÄFER utrzymanie ruchu i serwis
Foto: SSI SCHÄFER

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 01-2021EMIL - 01-2021EMIL - 12-2020EMIL - 12-2020EMIL - 11-2020EMIL - 11-2020EMIL - 10-2020EMIL - 10-2020Zobacz więcej publikacji