Polski Gaz wiceliderem w segmencie butli LPG

2 czerwca 2011
Polski Gaz wiceliderem w segmencie butli LPG
Polski Gaz wiceliderem w segmencie butli LPG

Spółka planuje debiut na NewConnect jeszcze w 2011 roku. Rozpoczęcie notowań w alternatywnym systemie obrotu poprzedzi oferta prywatna akcji kierowana głównie do inwestorów instytucjonalnych. Środki pozyskane z emisji zostaną przeznaczone między innymi na rozbudowę terminalu przeładunkowego Polskiego Gazu zlokalizowanego w Sosnowcu oraz rozwój segmentu gazu w butlach.

Polski Gaz posiada ponad 250 tys. własnych butli, które dostarcza do klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw. W asortymencie spółki znajdują się butle turystyczne, do celów komunalnych, grzewczych, przemysłowych oraz napędzania wózków widłowych. Polski Gaz świadczy również usługi napełniania butli. Sprzedaż hurtowa butli w 2010 roku wzrosła w stosunku do 2009 roku o 36%,

PolskiGaz_Pawel_Bielski_01.JPG
PolskiGaz_Pawel_Bielski_01.JPG
natomiast sprzedaż detaliczna zwiększyła się w omawianym okresie o 16%. Polski Gaz – w ramach segmentu gazu w butlach – specjalizuje się w obsłudze klienta detalicznego. Spółka sprzedaje gaz ze swoich składów lub dowozi butle bezpośrednio do miejsc wskazanych przez klienta.

- Wzrost sprzedaży o 30% w 2010 w stosunku do roku 2009 – w segmencie gazu w butlach – był możliwy dzięki dokonanym przez Polski Gaz inwestycjom w zakup butli, środki transportu oraz umacnianiu relacji z klientami. Planujemy podejmować kolejne działania związane z rozwojem w tym segmencie, tak aby w ciągu najbliższych lat istotnie zwiększyć wolumen sprzedaży oraz umocnić pozycję rynkową. Będzie to możliwe m.in. dzięki akwizycjom spółek zajmujących się dystrybucją gazu w butlach oraz utrwalaniu dobrych relacji z dotychczasowymi klientami - powiedział Paweł Bielski, prezes Polskiego Gazu.

W marcu 2011 roku spółka uruchomiła nową linię napełniania butli gazem propan-butan, która jest częścią terminalu przeładunkowego Polskiego Gazu w Sosnowcu. Pozwoli ona spółce na ponad dwukrotne zwiększenie mocy wytwórczych – z 300 do 600 butli na godzinę. Nowoczesne urządzenia linii napełniania butli po uruchomieniu osiągnęły maksymalne moce produkcyjne. Zapewniło to zmianę dotychczas wykorzystywanego ciągu produkcyjnego na nowo uruchomiony, zachowując ciągłość dostaw do klientów. Linia wyposażona jest w system pełnego elektronicznego kontrolingu napełnień, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa butli, a także jakości oferty handlowej spółki.

Polski Gaz aktywnie prowadzi działalność handlową w kluczowych elementach łańcucha wartości rynku LPG:

D_PGaz.JPG
D_PGaz.JPG

Kluczowym obszarem działalności spółki jest przeładunek gazu oparty przede wszystkim na możliwościach terminalu w Sosnowcu. Ma on status składu podatkowego oraz miejsca uznanego przez Urząd Celny, co pozwala na dokonywanie przeładunku gazu w tranzycie. Należący do spółki punkt przeładunkowy w Sosnowcu jest największym terminalem kolejowym w Europie Środkowo-Wschodniej, którego optymalne zdolności przeładunkowe wynoszą 1000 ton dziennie. Polski Gaz posiada drugi terminal przeładunkowy w Górze Kalwarii, który również ma status składu podatkowego. Ponadto, Polski Gaz oferuje gaz w butlach i zbiornikach. Spółka sprzedaje także gaz operatorom zagranicznym oraz dystrybuuje autogaz.

Polski Gaz współpracuje z kontrahentami z Niemiec, Czech i Słowacji, Austrii i Węgier. W maju 2011 firma rozpoczęła realizację długoterminowego kontraktu ze spółką z międzynarodowej grupy specjalizującej się w dystrybucji gazu płynnego. Umowa dotyczy tranzytowych przeładunków w terminalu Polskiego Gazu w Sosnowcu gazu płynnego przeznaczonego na eksport do Europy Zachodniej i Południowej. Spółka planuje zintensyfikowanie sprzedaży eksportowej i zwiększenie je udziału w przychodach ogółem. Rozmowy w tej sprawie są w toku. Spółka planuje zintensyfikowanie sprzedaży eksportowej, tak aby w 2013 roku stanowiła ona 14,06% przychodów ogółem.

GENESIS PR
Foto: Polski Gaz

1 Dane własne spółki Polki Gaz

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji