Polska Strefa Inwestycji – pierwsze podsumowania

Colliers
22 października 2019
Polska Strefa Inwestycji – pierwsze podsumowania
Fot. Colliers
Premium Park Łowicz_small
Szczegóły zmian wprowadzonych w ustawie z 2018 r., doświadczenia przedsiębiorstw, które już skorzystały ze wsparcia na nowych zasadach, a także korzyści i wyzwania, jakie towarzyszą działalności ze wsparciem PSI  – m.in. takie zagadnienia zostały opracowane w raporcie „Polska Strefa Inwestycji” przygotowanym przez Colliers International, EY oraz Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A.
 
Strefa dla przedsiębiorczych
Od wejścia w życie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji upłynął już ponad rok. Głównym celem i założeniem nowej regulacji było objęcie Polską Strefą Inwestycyjną wszystkich obszarów przeznaczonych na działalność gospodarczą.
 
PSI zapewnia możliwość przyznania zwolnień podatkowych na okres 10, 12 lub 15 lat, pod warunkiem, że inwestycja spełnia określone kryteria kwalifikowalności. Ulgi związane z PSI umożliwiają zwolnienie z podatku CIT lub PIT. Poziom zwolnienia podatkowego zależny jest od lokalizacji i wielkości przedsiębiorstwa. Zwolnienie może wynosić 10%-50% dla dużych firm, 20%-60% w przypadku średnich oraz 30%-70% dla mikro- i małych przedsiębiorstw.
 
— Przed uchwaleniem ustawy wśród wielu rodzimych firm MŚP panowało przekonanie, że działanie w ramach strefy nie jest dla nich dostępne. Wprowadzenie Polskiej Strefy Inwestycji pokazało, że przywileje strefowe są w zasięgu tej grupy przedsiębiorców, a uzyskanie strefowych ułatwień stało się dużo łatwiejsze. Co ważne, dzięki nowemu prawu przedsiębiorcy nie muszą już skupiać swoich inwestycji w konkretnych częściach Polski, lecz mogą wybrać lokalizację, którą uważają za najkorzystniejszą z punktu widzenia swojego biznesu — mówi Łukasz Pańczyk, dyrektor w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.
 
Pańczyk_Łukasz_dyrektor w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International
Fot. Colliers
Pańczyk_Łukasz_dyrektor w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International
Dzięki zmniejszeniu wysokości wymaganych nakładów inwestycyjnych, przywileje strefowe są coraz bardziej atrakcyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Uproszczenie przepisów spowodowało, że z oferty stref zaczyna korzystać coraz więcej rodzimych firm.
 
Około 90% decyzji wydawanych w ramach nowej regulacji trafiło do polskich podmiotów, z czego ponad połowa to MŚP. Funkcjonując w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, tworzą nowe miejsca pracy, rozwijają ofertę produktową, a w zamian nie płacą podatku dochodowego PIT lub CIT. Co istotne, od września 2018 r. łączna kwota nakładów inwestycyjnych osiągnęła poziom około 17 mld PLN.
 
Jednolita procedura, dłuższy okres zwolnienia
Pomoc w ramach PSI może być przyznana na projekty produkcyjne, jak i usługowe. W odniesieniu do projektów usługowych rozszerzono zakres działalności, która może zostać objęta zwolnieniem podatkowym. Inwestycje związane z usługami, które zaklasyfikowano jako nowoczesne usługi dla biznesu lub badania i rozwój, podlegają znacznie niższym kryteriom ilościowym. To samo dotyczy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
 
— W nowym systemie wsparcia procedura wnioskowania o zwolnienie podatkowe stała się bardziej ujednolicona w całej Polsce. Z drugiej strony inwestorzy mają do spełnienia więcej obowiązków, dotyczących nie tylko wysokości nakładów inwestycyjnych, liczby miejsc pracy i terminów określonych w decyzji o wsparciu oraz okresu utrzymania inwestycji, ale także kryteriów jakościowych — mówi Dominika Jędrak, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International. 
 
Jędrak Dominika_dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International
Fot. Colliers
Jędrak Dominika_dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International
Pod względem korzyści największą zaletą PSI jest znacznie dłuższy okres zwolnienia podatkowego. Dotyczy to szczególnie inwestycji znajdujących się na obszarze z najwyższą (50%) intensywnością pomocy, w którym okres zwolnienia wynosi 15 lat, czyli prawie dwa razy dłużej niż okres zwolnienia przyznawanego w ostatnim czasie w ramach SSE (8,5 roku).

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji