Konkurs „Bezpieczna praca w magazynie”

Andrzej Szymkiewicz
Konkurs „Bezpieczna praca w magazynie”
Konkurs „Bezpieczna praca w magazynie”

Obszar gospodarki magazynowej i logistyki wewnętrznej jest miejscem gdzie ogniskuje się wiele operacji związanych ze składowaniem i dystrybucją towarów. Aktywny udział w tych pracach ludzi i sprzętu, niesie ze sobą realne zagrożenia niepożądanymi zdarzeniami. Stosowanie się do przepisów BHP oraz odpowiednie korzystanie z technicznych i technologicznych rozwiązań skutkuje obniżeniem tego ryzyka.

Głównym celem konkursu jest propagowanie standardów bezpieczeństwa w magazynie, poprzez działanie ankietowe, które zwraca uwagę na czynniki mające znaczący wpływ na bezpieczeństwo pracy. Uczestnicy konkursu wypełniając ankietę analizują „stan bezpieczeństwa” w swoim magazynie. To także promocja innowacji technicznych i technologicznych podnoszących bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń oraz systemów składowania towarów.

Bezpieczeństwo pracy w magazynie jest ważnym czynnikiem wpływającym na jakość wykonywanych zadań, nie wszyscy uczestnicy procesów dystrybucyjnych i magazynowych, zdają sobie z tego sprawę. Ankieta konkursu (do pobrania), która jest podstawą do oceny i wyboru „Lidera bezpiecznej pracy w magazynie”, przyczynia się do zwrócenia uwagi na kwestie, które „umykają” zarządzającym procesami pracy w magazynie, oraz zwiększenia świadomości, a tym samym do poprawy bezpieczeństwa pracy. To druga edycja konkursu, w pierwszej „Liderem bezpiecznej pracy w magazynie”, została firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. z Łodzi. Nagrodę w postaci statuetki odebrał Dariusz Pięta, Kierownik Magazynu Wyrobów Gotowych BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.

LBPwM_2014_final.jpg
LBPwM_2014_final.jpg

O Kapitule konkursu
Do współpracy zaproszeni zostali specjaliści reprezentujący, Centralny Instytut Ochrony Pracy Państwowy Instytut Badawczy, Urząd Dozoru Technicznego, Państwową Inspekcję Pracy, Politechnikę Poznańską, Politechniką Łódzką, Polskie Stowarzyszenie Techniki Magazynowej, przedstawiciele sponsorów. Grono specjalistów wywodzące się ze środowisk naukowo-technicznych, jest gwarantem wiarygodnych ocen. Konkurs „BEZPIECZNA PRACA W MAGAZYNIE” realizowany będzie zgodnie z regulaminem konkursu.

O konferencji
Zwieńczeniem działań konkursowych będzie konferencja, na której nastąpi podsumowanie wyników konkursu „BEZPIECZNA PRACA W MAGAZYNIE” i przyznanie zaszczytnego tytułu „Lidera bezpiecznej pracy w magazynie”. To wydarzenie w całości będzie poświęcone problematyce bezpieczeństwa pracy w gospodarce magazynowej i logistyce wewnętrznej, w kontekście analizy konkursowej.

O metodologii
Kapituła konkursu „BEZPIECZNA PRACA W MAGAZYNIE” złożona ze specjalistów reprezentujących uznane jednostki naukowo-badawcze, a także instytucje dla których bezpieczeństwo eksploatacji sprzętu i wyposażenia magazynu, jest ważnym elementem ich działalności. Ustaliła sposób oceny i wyboru „LIDERA BEZPIECZNEJ PRACY W MAGAZYNIE”.

Podstawą oceny i wyboru „LIDERA BEZPIECZNEJ PRACY W MAGAZYNIE” jest ankieta zawierająca 62 pytania, z których 48 – to pytania zamknięte, a 14 – to pytania otwarte. Pytania dotyczą obszarów związanych z działalnością firmy, gdzie realizowane są procesy składowania i dystrybucji towarów. Analizie poddane zostaną odpowiedzi dotyczące, danych informacyjnych o firmie i obiektach, wymagań ogólnych obiektu magazynowego, organizacji transportu i dróg komunikacyjnych, systemów ochronnych i alarmowych, wózków widłowych i sprzętu transportowego, regałów magazynowych oraz organizacji pracy, szkolenia BHP i pierwszej pomocy.

Na pytania zamknięte respondenci udzielają odpowiedzi tak lub nie, natomiast w pytaniach otwartych respondenci, twierdzące odpowiedzi musza uzasadnić opisowo –dopuszcza się dokumentację zdjęciową i inna potwierdzająca opisane treści.

Punktacja w pytaniach zamkniętych jest zero jedynkowa, czyli za odpowiedź na TAK - 1 pkt, za odpowiedź na NIE - 0 pkt, w pytaniach otwartych odpowiedzi punktowane są od 1 do 5 pkt. Maksymalna ilość punktów jaką można uzyskać wynosi 118, z czego 48 punkty za pytania zamknięte, a 70 punktów za pytania otwarte. Suma punktów decyduje o zajętym miejscu, zdobywca największej ilości punktów otrzyma tytuł „LIDERA BEZPIECZNEJ PRACY W MAGAZYNIE” W sytuacji jednakowej ilości punktów uzyskanych przez uczestników, o wyłonieniu zwycięzcy decyduje głosowanie członków Kapituły Konkursu.

O Mecenacie konkursu
Patronat nad konkursem „Bezpieczna praca w magazynie” przyjmując zaszczytne miano mecenatu nad konkursem, objęły firmy, które działają w branży logistycznej od wielu lat, znając jej problemy dotyczące bezpieczeństwa pracy. Firmy które swoimi działaniami przyczyniają się w sposób pośredni i bezpośredni, na poprawę bezpieczeństwa pracy w magazynie. W codziennej współpracy z firmami mają do czynienia z firmami które zasługują na miano „LIDERA BEZPIECZNEJ PRACY W MAGAZYNIE”.

Camso dwa w jednym
Camso Polska S.A. jest kontynuacją działalności firmy Camoplast Solideal, która zmieniła nazwę łącząc dwie nazwy w jedną - Camso. Po okresie przejściowym, nazwa Camso również będzie marką opon dla wszystkich wytwarzanych opon, gąsienic i systemów gąsienicowych.

Sprzedaż Camso w tym sektorze wzrosła z 95 mln. USD do ponad 1 mld dolarów USD w ciągu 7 lat. Firma obsługuje cztery segmenty rynku: OTR - maszyny pojazdy i urządzenia do transportu wewnętrznego, budownictwa, rolnictwa oraz pojazdów Powersports.

W Camso pracuje ponad 7500 pracowników w 27 krajach. Posiada 4 centra badawczo-rozwojowe oraz 24 zakłady produkcyjne i działa poprzez międzynarodową sieć dystrybucji w ponad 100 krajach.

Camso Polska S.A.
Ul. Trakt Brzeski 35; 05-077 Warszawa – Wesoła
Tel. +48 22 783 35 90; Fax. +48 22 783 35 82
Email: biuro@camso.com     Website: www.camso.co


Audytor logistycznego bezpieczeństwa
ELOKON Logistics specjalizuje się w nowoczesnych technikach bezpieczeństwa i kontroli dla pojazdów transportu wewnętrznego infrastruktury magazynowej. Wśród szerokiego portfolio produktów znajdują się profesjonalne rozwiązania, które pozwalają zarządzać flotą wózków widłowych, wspomagają lub nadzorują pracę operatora czy zabezpieczają obszary wąskich korytarzy w magazynach wysokiego składowania.

Systemy te gwarantują przestrzeganie zasad BHP oraz usprawniają procesy logistyczne. ELOKON Logistics to także elastyczne podejście i możliwość dostosowania rozwiązań pod konkretne oczekiwania Klientów oraz wsparcie doświadczonych konsultantów.

ELOKON Logistics Sp. z o.o.
ul. Tytoniowa 22, 04-228 Warszawa,
Tel. +48 22 812 71 38
E-Mail: logistyka@elokon.pl    Website: www.elokon-logistics.pl

Zapraszam do udzialu w konkursie, poniżej do pobrania jako pliki pdf - ankieta konkursu, regulamin konkursu, Kapituła Konkursu, metodologia konkursu, o mecenacie konkursu.

Andrzej Szymkiewicz
Foto: Log4.pl

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji