Konferencja online – Logistyka po ataku koronawirusa

JARTOM
19 czerwca 2020
Konferencja online – Logistyka po ataku koronawirusa
Fot. Jartom Real Estate
Tomasz Branecki Jartom Real Estate
Jak wygląda logistyka po ataku COVID-19? O tym podczas Konferencji online – Logistyka po ataku koronawirusa rozmawiał z ekspertami branży Tomasz Branecki, Prezes Zarządu JARTOM Real Estate, wiodącej firmy doradczej działającej na nowoczesnym rynku nieruchomości magazynowych.
 
Konferencja miała na celu przedstawienie stanu branży logistycznej po kilku miesiącach pandemii. Udział w niej wzięli logistycy, firmy produkujące hale, architekci, przedstawiciele władz, psychologowie, producenci wózków widłowych, deweloperzy i inni eksperci związani z logistyką.  Omówili oni podstawowe cechy sytuacji bieżącej oraz prognozy na przyszłość. Z wystąpień wynika, że środowisko branży logistycznej jest mocno solidarne, co w takich sytuacjach ma ogromne znaczenie.
 
Czy rzeczywiście firmom logistycznym pandemia pomogła w rozwoju?
Prowadzący spotkanie, Tomasz Branecki z JARTOM twierdzi, że dość powszechne jest mniemanie, jakoby skutki koronawirusa nie dotknęły branży logistycznej. Takie wyobrażenie bierze się stąd, że zdecydowanie wzrósł handel e-commerce. Oczywiście wzrósł, ale kosztem zapaści handlu detalicznego. Została w wielu branżach wygaszona lub zminimalizowana produkcja, a na tych filarach opierała się logistyka. Tylko sumaryczne obroty pokażą jakie są rzeczywiste tendencje, a niestety wskazują one osłabienie. Dopiero w najbliższym roku po ustabilizowaniu się ogólnych obrotów w handlu, zmiany proporcji między handlem stacjonarnym i sprzedażą online przełożą się na zwiększenie popytu na powierzchnie magazynowe. W porównaniu z handlem tradycyjnym, sprzedaż online wymaga większych powierzchni magazynowych. Drugim czynnikiem, który będzie zwiększał zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe jest to, że firmy będą bardziej skłonne do robienia zapasów. W niestabilnej sytuacji rynkowej, albo nawet w stabilnej, ale nauczone, że kryzys może przyjść w każdej chwili.
 
Jakie zmiany nastąpiły wśród klientów i firm branży logistycznej?
Jakie tendencje zauważane są w obliczu epidemii i na jaką skalę? JARTOM Real Estate ze swoim 28 letnim doświadczeniem na rynku magazynowym zauważył kilka istotnych zjawisk. 

 Klienci i politycy zbyt często traktują deweloperów jak krezusów finansowych, którzy mają ponieść konsekwencje wstrzymania biznesów najemców. Niektóre firmy renegocjują kontrakty bez powodu, bo ogólnie jest taka atmosfera. Pozytywne jest to, że zdecydowanie zwiększyło się szanowanie pracy i szanowanie klientów. Zwiększyło się też docenianie długotrwałych kontraktów, które pozwalają przeżyć kryzys, a równocześnie pogłębiła się obawa przed umowami, które nie zabezpieczają przed sytuacjami kryzysowymi. Zostały docenione długie, szczegółowe umowy np. najmu, które opisują różne, nawet bardzo mało prawdopodobne przypadki.
 
Do wielu firm wkradł się chaos wynikający z pracy pracowników w domu i nierównomiernego obciążenia poszczególnych pracowników. Jedni uważają, że czas pracy w domu to prawie wakacje, a drudzy tyrają za kilka osób. Część czynności wydłuża się nieprawdopodobnie, bo zawsze jest wymówka - home office. Koronawirus wymusił poświęcanie dużej ilości czasu na czynności pomocnicze, odwracające uwagę od głównego biznesu.
 
Prognozy dla rynku magazynowego
Jakie są prognozy dla obrotu powierzchniami magazynowymi w tym nietypowym czasie? Czy warto teraz inwestować, czy może wstrzymać się do momentu, w którym wszystko wróci do normy? Na te pytania odpowiada Tomasz Branecki w imieniu JARTOM Real Estate firmy, która od dwudziestu ośmiu lat zajmuje się wynajmem i sprzedażą powierzchni magazynowych oraz produkcyjnych.
 
Jeżeli myśli się o najmie lub zakupie magazynu, to raczej trzeba się spieszyć. Teraz, gdy każdy zastanawia się co zrobić, to właśnie ci, którzy mają pomysł na biznes, mogą uzyskać w JARTOM okazyjne stawki, a to się zaraz skończy.
 
W jakich lokalizacjach magazyny cieszą się największą popularnością?
Warto być bliżej konsumenta i wzbogacać bazę logistyczną o hale zlokalizowane w pobliżu ośrodków miejskich. Docenione zostały relacje lokalni pracownicy, lokalne magazyny.
 
To tylko kilka z kwestii, które zostały poruszone podczas Konferencji online – Logistyka po ataku koronawirusa. Wydarzenie zarówno w dniu premiery, jak i teraz, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Liczba osób, która wzięła udział w wydarzeniu, w większości na facebooku, przekroczyła 20 tysięcy i dalej rośnie. Nagranie z Konferencji dostępne jest na stronie internetowej JARTOM Real Estate, można je obejrzeć nieodpłatnie pod linkiem: http://www.jartom.com/konferencja-online-logistyka-po-ataku-koronawirusa.

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji