NAJBARDZIEj POPULARNE OFERTY

Jak zdobyć pierwszą pracę w branży TSL?

Cargo.pl
3 sierpnia 2018
Jak zdobyć pierwszą pracę w branży TSL?
Zdjęcie_główne_Start-na-rynku-pracy

Co roku mury uczelni wyższych opuszczają tysiące absolwentów kierunków związanych z logistyką. Większość z nich – przyznajmy to szczerze – jest zupełnie nieprzygotowanych do realiów rynku pracy. Szybko uświadamiają sobie, że wiedza zdobyta podczas studiów ani nawet dyplom z wyróżnieniem nie są gwarantem zatrudnienia. Jak zapewnić sobie dobry start? Pierwsza praca w logistyce – tłumaczymy, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. 

 
Zaczynamy od praktyk
Pierwszy kontakt z rynkiem pracy nie powinien następować dopiero po studiach – to zdecydowanie za późno. O przyszłym zatrudnieniu należy pomyśleć znacznie wcześniej, jeszcze w trakcie nauki. Co więcej, na większości uczelni odbycie kilkutygodniowych praktyk jest obowiązkowe. – Wiele firm z branży logistycznej czy spedycyjnej organizuje programy letnich praktyk, podczas których młody człowiek zdobywa pierwsze, niezbędne doświadczenie pod okiem specjalistów. Jeżeli praktyki są dobrze zaplanowane, student może liczyć na wsparcie opiekuna podczas wykonywania codziennych obowiązków – tłumaczy Elwira Bogdanowicz, prezes giełdy ładunków i transportu Cargo.PL. – Podczas praktyk młodzi ludzie uczą się zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa logistycznego, mechanizmów i zależności. Pracodawca zleca im dane zadania do wykonania, pozwala przetestować siebie w różnych sytuacjach, czyli wyposaża ich nie tylko w wiedzę, ale i pewne umiejętności praktyczne, których bez żadnych wątpliwości nie dadzą im studia – podkreśla.
 
Jak szukać ofert praktyk z branży TSL?
Wielu pracodawców udostępnia informacje o praktykach na swoich stronach internetowych, od nich powinniśmy więc rozpocząć swoje poszukiwania. Przejrzyjmy zakładkę „Praca” lub „Kariera” bądź komunikaty w dziale „Aktualności”. Czasami też firma ogłasza to poprzez swoje kanały społecznościowe. Pomocne okazują się być również portale ogłoszeniowe oraz dedykowane stricte ofertom pracy.
Nawet jeśli nie znajdziemy informacji dot. programu praktyk, nie poddawajmy się. Często wystarczy, że wyślemy zapytanie mailowe lub zadzwonimy do siedziby firmy i sami zaproponujemy takie rozwiązanie.
 
Każde doświadczenie ma znaczenie
Rzadko zdarza się, że życiorys zawodowy to biała, niezapisana kartka. Dla potencjalnego pracodawcy wartościową jest informacja, czy podczas toku studiów w ogóle podejmowaliśmy jakąkolwiek aktywność na rynku, chociażby dorywczą i nawet zupełnie niezwiązaną z docelowym zawodem. Rozdawanie ulotek, wakacyjna praca w restauracji czy dorabianie jako pomoc w biurze rachunkowym? Doskonale! Oznacza to, że umiemy łączyć obowiązki zawodowe z nauką, a ogrom zadań w nowym miejscu potraktujemy jako wyzwanie.
 
Do CV wpiszmy również kursy, szkolenia i warsztaty, w których uczestniczyliśmy, organizowane np. przez firmy z branży TSL współpracujące z uczelnią. Nie zapomnijmy wymienić w życiorysie umiejętności obsługi programów (chociażby spedycyjnych czy platform udostępnianych przez giełdy), które opanowaliśmy podczas studiów. – Jesteśmy świadomi, jak ważne jest, aby młody człowiek robiący pierwszy krok na rynku pracy, był już wyposażony w pewne narzędzia, które doceni potencjalny pracodawca. Dlatego też organizujemy szkolenia i wykłady dla studentów na terenie całego kraju, których celem jest zapoznanie z funkcjonowaniem naszego systemu. Wiemy, że podobne działania wdrażają również inne giełdy czy firmy z branży TSL – to bardzo pozytywne zjawisko! – mówi Elwira Bogdanowicz.
 
Sprzedaj się!
Zostaliśmy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną? Połowa sukcesu już za nami! Przed nami druga połowa, możliwe, że znacznie cięższa. Wiele zależy od tego, jak zaprezentujemy się podczas pierwszego spotkania. Oczywiście liczy się nienaganny wygląd. Nienaganny musi być również stopień naszej wiedzy o firmie. – Zdarza się, choć na szczęście sporadycznie, że osoby aplikujące o pracę czy praktyki u nas przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną zupełnie nieprzygotowane i nie wiedzą nawet, na czym polega funkcjonowanie giełd ładunków i transportu. Niestety trudno w ten sposób zbudować dobre pierwsze wrażenie – podsumowuje Elwira Bogdanowicz z Cargo.PL.
 
Zanim spotkamy się z potencjalnym pracodawcą, przeprowadźmy dogłębny research, przestudiujmy historię firmy, zapoznajmy się z jej ideą oraz celami. Jednocześnie zastanówmy się, w jaki sposób możemy wesprzeć przedsiębiorstwo, jaką możemy odegrać w nim rolę oraz które z umiejętności mogą się okazać przydatne na danym stanowisku. Podobnych przygotowań wymaga nawet błahe, wydawałoby się, spotkanie, dotyczące praktyk!
 
Najważniejsze w skutecznym ubieganiu się o pracę jest kontakt z pracodawcami jeszcze w trakcie studiów. Nie należy rezygnować z możliwości, jakie dają nam praktyki czy staże – nawet bezpłatne! Absolwent, który może pochwalić się tylko dyplomem w kieszeni, ma bardzo słabą pozycję na rynku pracy.
 
Cargo.pl
Foto: Cargo.pl

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 02-2019EMIL - 02-2019EMIL - 01-2019EMIL - 01-2019EMIL - 12-2018EMIL - 12-2018EMIL - 11-2018EMIL - 11-2018Zobacz więcej publikacji