ITM Poland - znakowanie produktów u podwykonawców

.
16 stycznia 2013
ITM Poland - znakowanie produktów u podwykonawców
ITM Poland - znakowanie produktów u podwykonawców

Ze względu na stale wzrastające ilości wykonywanych detali pojawił się problem z ich prawidłową identyfikacją po dostawie. Do niedawna elementy te nie były oznaczane lub oznaczano je ręcznie (np. kredą, markerem, taśmą papierową z opisem). Niestety, po usunięciu oznaczenia na powierzchni oznakowanych elementów często pozostawały ślady np. utrudniające malowanie. Innym problemem było szybkie i bezbłędne odszukiwanie tychże elementów w magazynie. Spółka postanowiła wdrożyć system oznaczeń specjalizowaną etykietą z kodem kreskowym.

Celem nowego rozwiązania było:

  • usunięcie dotychczasowych niedogodności związanych ze śladami po oznakowaniu
  • przeprowadzenie znakowania bezpośrednio przez kooperantów – zgodnie ze standardami ITM Poland
  • szybka i bezbłędna identyfikacja dostarczonych elementów przy przyjęciu na magazyn
  • szybkie i bezbłędne wyszukiwanie dostarczonych elementów przy pobraniu na produkcję

Opracowanie rozwiązania zostało zlecone firmie SKK z Krakowa.
W skład rozwiązania wchodzą:

  • dedykowana aplikacja do wydruku etykiet
  • drukarki etykiet - Datamax
  • terminale przenośne firmy Intermec
  • specjalizowane etykiety oraz taśmy barwiące do drukarek.

Specjaliści z SKK, analizując potrzeby ITM Poland, zaproponowali specjalistyczne etykiety
z tworzywa sztucznego Removable Label White. Tworzywo to ma podwyższone parametry wytrzymałościowe, jak również jest odporne na wiele chemikaliów i łagodne kwasy. Produkowane przez SKK etykiety są pokryte całkowicie usuwalnym klejem.

Drukarki wraz z dostarczoną aplikacją pracują u podwykonawców ITM. Kooperanci oznaczają gotowe detale specjalizowanymi etykietami wydrukowanymi na podstawie przesłanych danych przez ITM Poland, zgodnie z przygotowanym szablonem. Przy przyjęciu na magazyn kody z etykiet są odczytywane za pomocą terminali przenośnych, dzięki czemu wykonane elementy zostają szybko i odpowiednio rozlokowane w magazynie. Ich odszukanie i identyfikacja nie stanowią już problemu, a i czas pobrania części z magazynu znacznie się skrócił. Przy montażu maszyn etykiety z elementów są usuwane i nie pozostaje po nich żaden ślad.

Skk_foto.JPG
Skk_foto.JPG

Jacek Lewandowski Supply Chain Manager International Tobacco Machinery Poland Sp. z o.o. bardzo dobrze ocenia wprowadzoną innowację: „Wprowadzone przez SKK rozwiązanie jest dla nas bardzo ważne. Dzięki niemu uzyskaliśmy znaczący wzrost produktywności poprzez kontrolę zgodności przyjmowanych elementów z zamówieniem oraz wyeliminowanie pomyłek oraz znaczące skrócenie czasu pobrania elementów z magazynu na produkcję. W chwili wprowadzania rozwiązania nie przypuszczaliśmy nawet, że będzie miało aż tak bardzo pozytywne skutki dla naszej Firmy. Dzięki niemu uzyskaliśmy bardzo istotną poprawę jakości i sprawności obsługi przyjęć elementów do magazynu i ich wydań na produkcję

Oznaczenie kodem kreskowym poszczególnych elementów już u podwykonawców ułatwiło pracę w magazynie oraz usprawniło proces kompletacji przy montażu maszyn. Sposób oznaczeń jest jednolity, łatwo odczytywalny i co najważniejsze, nie pozostawia śladów. Zwiększyła się efektywność obsługi magazynowej poprzez wyeliminowanie pomyłek przy przyjmowaniu, a później pobieraniu części do produkcji z magazynu.

Źródło: SKK
Foto: SKK

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji