Polecamy

I Konferencja Panelowa WSOZZ 2013-2020

12 kwietnia 2014
I Konferencja Panelowa WSOZZ  2013-2020
I Konferencja Panelowa WSOZZ 2013-2020

Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO 2014 to największa i najbardziej prestiżowa impreza targowa poświęcona bezpieczeństwu na naszym rynku, na niej wystawiają się producenci sprzętu i wyposażenia, a specjaliści od BHP, mogą zapoznać się najnowsza ofertą rynku. Targi SAWO to również miejsce gdzie instytucje związane z bezpieczeństwem, prezentują swój dorobek w tej dziedzinie, a także dzielą się wiedzą w tym zakresie na konferencjach i panelach pokazowych.

 

W takim otoczeniu w dniu 9 kwietnia br. odbyła się „I Konferencja Panelowa WSOZZ 2013-2020, Ograniczanie Zagrożeń Zawodowych w Transporcie” przy czynnym wsparciu Państwowej Inspekcji Pracy, Urzędu Dozoru Technicznego, Inspekcji Transportu Drogowego, Okręgowego Urzędu Górniczego oraz innych organów nadzoru i kontroli bezpieczeństwa pracy, skupionych w Wielkopolskiej Strategii Ograniczania Zagrożeń Zawodowych.

fot1.JPG
fot1.JPG

Uroczystego otwarcia konferencji dokonała Iwona Hickiewicz, główny inspektor pracy, popierając ta bardzo pożyteczna inicjatywę, która przyczynia się do zwiększania świadomości w miejscu pracy.
fot2.JPG
fot2.JPG

O historii powstania, misji oraz celach WSOZZ, opowiedziała Stanisława Ziółkowska, okręgowy inspektor pracy w Poznaniu, zwracając szczególną uwagę na długofalowe działanie i pozytywny wpływ na środowisko pracy.
fot3.JPG
fot3.JPG

Mieczysław Borowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego, podkreślił znaczenie prewencyjne takich działań, które w takim długofalowym wymiarze dają efekt, zapewnił o poparciu i udziale UDT w tej bardzo cennej inicjatywie.


Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, wzięło w niej udział blisko 450 uczestników, na co dzień zajmujących się bezpieczeństwem pracy. Wśród zaproszonych gości byli min. Leszek Zając, zastępca głównego inspektora pracy, Krzysztof Kowalik, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli, Krzysztof Bielecki, dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji Głównego Inspektoratu Pracy, Piotr Stanik, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Rusztowań oraz przedstawiciele współpracujących z Państwową Inspekcją Pracy organów nadzoru i kontroli nad warunkami pracy.

fot4.JPG
fot4.JPG

Konferencja podzielona była na cztery panele tematyczne, na których inspektorzy i specjaliści z organów i instytucji, organizatorów konferencji, prezentowali zagadnienia dotyczące właściwych postaw i bezpiecznej obsługi sprzętu. Cztery panele, na których omawiana były zagadnienia :

I. TRANSPORT DROGOWY
Zagrożenia w transporcie drogowym. Transport materiałów niebezpiecznych.
Obsługa urządzeń do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych w świetle obowiązujących przepisów. Awaryjny rozładunek cystern drogowych.

II. MECHANICZNY TRANSPORT WEWNĄTRZZAKŁADOWY
Urządzenia transportu bliskiego. Urządzenia transportowe objęte dozorem technicznym, wózki widłowe, dźwignice – rodzaje, eksploatacja i modernizacja. Wymogi bezpiecznej eksploatacji przenośników taśmowych. Wypadki i uszkodzenia przy eksploatacji wózków podnośnikowych. Dobre praktyki w zmechanizowanym transporcie wewnątrzzakładowym.

III. RĘCZNY TRANSPORT WEWNĄTRZZAKŁADOWY
Ręczne przemieszczanie ciężarów. Urządzenia wspomagające transport ręczny. Dobre praktyki przy projektowaniu i eksploatacji urządzeń gospodarki magazynowej. Dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego. Kampania „Mniej Dźwigaj” jako przykład popularyzacji właściwych metod pracy.

IV. RYZYKO ZAWODOWE PRZY PRACACH TRANSPORTOWWYCH
Ocena ryzyka zawodowego w aspekcie prac transportowych. Przygotowanie pracownika do pracy, kwalifikacje i wymagania zdrowotne. Wypadki i choroby zawodowe przy pracach transportowych.

fot5.JPG
fot5.JPG

Na zakończenie konferencji, uczestnicy wzięli udział w pokazie bezpiecznej eksploatacji wózków widłowych, który poprowadzili, specjaliści z firm dostawców wózków widłowych, PROMAG, STILL Polska i TOYOTA MH Polska. Na sprzęcie tych firm, omawiane były czynności jakie powinien wykonać operator przed rozpoczęciem pracy, a także prawidłowe pobieranie, podnoszenie i układanie towarów na regale. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników konferencji, chociaż zapewne wielu z nich na co dzień ma kontakt z pracującym sprzętem.

Ta bardzo cenna inicjatywa, nie zakończyła się wraz zamknięciem targów, WSOZZ to, jak powiedziano - długofalowy projekt, rozpisany na wiele lat, a nie jednorazowa akcja. Działania prewencyjne, zapobiegają wypadkom, podnoszenie świadomości zagrożenia, minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku.
Red.
Foto: Log4.pl

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji