Czynniki determinujące technikę magazynowania

Krzysztof Miziński
12 kwietnia 2011
Czynniki determinujące technikę magazynowania
Czynniki determinujące technikę magazynowania

Technika magazynowania zależy od cechy produktu, zakładanego okresu składowania, typu opakowania transportowego, posiadanej infrastruktury, warunków zewnętrznych, kosztu. Należy przy tym pamiętać, że mówiąc o technice magazynowania powinniśmy myśleć nie tylko o fizycznym przechowywaniu, ale również o czynnościach związanych z rozładunkiem, załadunkiem, konfekcjonowaniem i przemieszczaniem wewnątrz magazynu.

W celu zapewnienia prawidłowej metody i warunków składowania konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy wymagań; między innymi:

  • cech produktów, które mają być składowane;
  • posiadanej infrastruktury.

DSC_7037.JPG
DSC_7037.JPG

Biorąc pod uwagę cechy produktu, zakładany okres składowania, oraz typ opakowania transportowego produkty możemy podzielić na, produkty charakteryzujące się terminem przydatności, gromadzone w krótkim okresie i przechowywane przez cały rok (np. wszelkiego rodzaju płody rolne);

  • o długim czasie wznowienia zamówienia (np. aromaty spożywcze);
  • o krótkim czasie wznowienia zamówienia (np. spożywcze wyroby gotowe);

Produkty, których nie cechuje termin przydatności:

  • o długim okresie wznowienia zamówienia (np. folia opakowaniowa);
  • o krótkim okresie wznowienia zamówienia (np. pudła kartonowe);

Produkty dostarczane do magazynu:

  • luzem (np. płody rolne, materiały pędne, cukier, cement);
  • w kartonach na paletach (np. aromaty, wyrób gotowy);
  • w workach na paletach (np. półprodukty);
  • w workach luzem (np. ziemniaki);
  • w workach typu „Big Bag” (np. grys kukurydziany, półprodukty);
  • w stosach na paletach (np. pudła kartonowe);
  • w stosach luzem (np. palety).

Wydawałoby się, że teraz wystarczy dokładnie spojrzeć na sporządzoną wg ww. wytycznych charakterystykę produktu i przystąpić do projektowania sposobu składowania, a co za tym idzie do projektowania magazynu. Pamiętajmy jednak, że nie poruszamy się w jakiejś wymyślonej rzeczywistości. Musimy stać mocno na ziemi, musimy znać nasze otoczenie oraz uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne. Spójrzmy na to, co posiadamy i na to, co nas otacza.

DSC_5211.JPG
DSC_5211.JPG
Przy projektowaniu oprócz czynników charakteryzujących produkt (jeśli chodzi o składowanie), musimy wziąć pod uwagę posiadaną infrastrukturę jaki jest teren, budynki – magazyny, biura, budynki produkcyjne. Niemniej istotne są warunki zewnętrzne, jak przepisy lokalne lub ogólnokrajowe - strefy ekonomiczne, strefy specjalne. Ważnym elementem jest odległość od obiektów operatorów logistycznych oraz odległość od magazynów dostawców. Uwzględniając te wszystkie uwarunkowania, możemy przystąpić do projektowania dążąc do tego, aby osiągnąć koszt optymalny dla przedsięwzięcia z punktu widzenia stawianych wymagań i posiadanej infrastruktury oraz warunków zewnętrznych.

Pamiętajmy, że przy projektowaniu należy brać pod uwagę zarówno nakłady inwestycyjne, jak i koszty eksploatacji. Częstym błędem jest skupianie się wyłącznie na kosztach inwestycji i za wszelką cenę minimalizowanie tych kosztów. Pamiętajmy, że należy dążyć do właściwego kosztu – najmniejszego z możliwych, przy maksymalnym zadowoleniu klienta. Zderzenie z dniem powszednim, dniem eksploatacji, użytkowaniem tego, co wymyśliliśmy podczas projektowania może być bolesne. Tu dotykamy tego, czego często nie bierze się pod uwagę przy projektowaniu – księgowości. Będziemy rozliczani z kosztów utrzymania obiektu, a koszt inwestycji może być mało znaczącym kosztem, w odniesieniu do kosztów operacyjnych. Pamiętajmy o tym już na etapie projektowania. Projektujmy proces, a nie operację.

Krzysztof Miziński
Konslog, konsultant ds. zarządzania procesami logistycznymi
Foto Log4

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji