Polecamy

Co wniósł CeMAT – relacja z targów

5 czerwca 2014
Co wniósł CeMAT – relacja z targów
Co wniósł CeMAT – relacja z targów

Nowe kierunki rozwoju branży, przełomowe rozwiązania technologiczne i trendy dyktujące przyszłość przedsiębiorstw – po raz kolejny na największych na świecie targach magazynowania, czołowi dostawcy rozwiązań logistycznych prezentowali zmieniające oblicze rynku innowacje. Co zachwyciło w tym roku?

W sytuacji, gdy wysoki stopień automatyzacji oraz zaawansowania technologicznego pojedynczych pojazdów staje się standardem, producenci dążą do optymalizacji funkcjonowania przedsiębiorstwa na poziomie zintegrowanych systemów sterujących. Z takiego założenia wyszli również organizatorzy targów CeMAT, którzy w tym roku wybrali na temat wiodący „inteligentną logistykę”. Pełna integracja wszystkich urządzeń poprzez tworzenie globalnych systemów komunikacji to jeden z głównych trendów, jakie przewiduje się na najbliższe lata. Czego jeszcze możemy się spodziewać?

Inteligencja na każdym kroku
W myśl tematu przewodniego targów, „inteligentna logistyka” objęła niemal każdy z sekcji tematycznych wydarzenia. W obszarze Pick&Pack prezentowano rozwiązania ułatwiające automatyczną identyfikację ładunków oraz najnowsze technologie opakowaniowe. W ramach działu Store&Load skupiono się na kwestiach wyposażenia magazynów oraz przedstawieniu innowacji w projektowaniu systemów regałowych. Jednak szczególnie dużą aktywność można było obserwować w obszarze Logistic IT. Wydaje się, że oprogramowanie i zautomatyzowane systemy kontroli, umożliwiające wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń, wynikających z błędu człowieka to jeden z ważniejszych kierunków rozwoju branży.

– Aplikacje służące ewidencjonowaniu, optymalizacji, monitorowaniu i diagnostyce floty były podczas targów CeMAT najszerzej dyskutowanymi tematami – mówi Paweł Włuka, kierownik działu marketingu STILL Polska. – Zainteresowanie rozwiązaniami łączącymi logistykę i IT znajduje wyraz również w zapytaniach naszych klientów. Coraz częściej polscy przedsiębiorcy interesują się wdrożeniem takich systemów, jak iGO Easy, STILL Fleet Manager czy STILL ProActive – dodaje.


Badanie sugerują, że w 2014 roku 1/3 przedsiębiorców zamierza rozwijać infrastrukturę magazynu i zwiększyć wydatki na obiekty logistyczne. Jeśli zaobserwowane na targach CeMAT trendy znajdą odzwierciedlenie w decyzjach zakupowych, możemy spodziewać się, że polskie magazyny w najbliższej przyszłości wyposażone zostaną w nowoczesne rozwiązania optymalizacyjno-ewidencyjne, pozwalające na znaczące obniżenie kosztów eksploatacji floty.

Postępująca specjalizacja
Choć oczywiście w ramach każdej z grup tematycznych miały miejsce ciekawe wydarzenia, największe emocje budziła sekcja Move&Lift, w której prezentowano najnowsze innowacje wśród urządzeń transportu wewnętrznego. Choć napędy hybrydowe, hit poprzedniej edycji targów, ustawiły poprzeczkę bardzo wysoko, i tym razem goście nie byli zawiedzeni. – Kolejny raz premiery produktowe pokazały, że branża logistyczna to jeden z najprężniej rozwijających się technologicznie sektorów przemysłu – komentuje Paweł Włuka, kierownik działu marketingu STILL Polska. – Obok rozwiązań automatyzacyjnych, szczególnie duże wrażenie na naszych gościach zrobiły maszyny przeznaczone do specyficznych zadań. Pokazy podnoszenia ładunku na wysokość 13 m wózkiem FM-X czy przewożenie napędzanym elektrycznie RX 60 towarów ważących 8 t cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – dodaje.

Wydaje się, że premiery i prezentacje „wózków do zadań specjalnych” wpisują się w szerszy trend, jakim jest dostosowanie parametrów floty do specyficznych wymagań przedsiębiorstwa. W połączeniu z aplikacjami monitorująco-ewidencjonującymi, optymalizacja pracy maszyn i dokładna diagnoza zapotrzebowania na wózki konkretnych typów jest wreszcie możliwa.

Wojciech Podsiadły
InplusPR
Foto: STILL

 

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji