Polecamy

CeMAT 2018 – platforma wiedzy dla logistyki

Red.
7 lutego 2018
CeMAT 2018 – platforma wiedzy dla logistyki
20180206_CM16_H27_6_L21517999809178
Oczekiwana, z racji nowego terminu i połączenia z targami przemysłowymi tegoroczna edycja targów CeMAT, ponownie zachwyci uczestników wyborną ofertą programową – zapewniają organizatorzy. We współpracy z renomowanymi partnerami, jak np. VDMA (Związek Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń), BVL (Federalny Związek Logistyki), Fraunhofer IML (Instytut Przepływu Materiałów i Logistyki im. J. Fraunhofera), czy też instytut badawczy EHI Retail Institute, organizatorzy targów CeMAT zademonstrują m.in., jakie możliwości otwierają koncepcje Logistyki 4.0 oraz jakie rozwiązania funkcjonują już dzisiaj w praktyce. Ramowy program zaprezentowano podczas konferencji  prasowej w dniu 6 lutego br.   
 
„Wspólnie z targami HANNOVER MESSE tworzymy jedyną w swoim rodzaju platformę wiedzy w zakresie digitalizacji łańcucha dostaw. Nigdzie indziej na świecie nie zaprezentowano jeszcze aż tylu praktycznych zastosowań i przełomowych innowacji” – podsumowuje Dr. Jochen Köckler z zarządu Deutsche Messe AG.
 
Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość w logistyce - Droga do przyszłości w relacji człowiek-maszyna
Ciągle postępujące zjawisko digitalizacji procesów stawia wysokie wymagania wobec ogniwa znajdującego się między człowiekiem a jego skomputeryzowanym środowiskiem pracy. Napływ informacji ma bowiem pomagać człowiekowi w jego codziennych zadaniach, a nie go przerastać. Wykład pod nazwą „Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość w logistyce – Droga do przyszłości w relacji człowiek-maszyna” (niem. „Augmented und Virtual Reality in der Logistik – Wege in die Zukunft der Mensch-Maschine-Interaktion”) wskaże realne perspektywy i najnowsze rozwiązania mające na celu optymalizację interakcji między człowiekiem a maszyną. Eksperci ze świata przemysłu i nauki zaprezentują aktualne technologie oraz otworzą widoki na przyszłość, przy czym głównym zagadnieniem będą rozwiązania w zakresie rzeczywistości rozszerzonej (AR), wspierające procesy operacyjne, oraz rzeczywistości wirtualnej (VR), wykorzystywanej w planowaniu i w celach szkoleniowych (hasło: „grywalizacja”, ang. „gamification“). Organizatorem sesji, która odbędzie się w ramach forum Logistics 4.0 w poniedziałek, 23 kwietnia br. (godz. 13.00–15.00) w hali 19/20, jest Instytut Przepływu Materiałów i Logistyki im. J. Fraunhofera (Fraunhofer IML) we współpracy z miesięcznikiem logistycznym „LOGISTIK HEUTE”.
 
Nieruchomości logistyczne w krajobrazie miast
Nieustanny rozwój miast i metropolii stawia logistykę przed ogromnymi wyzwaniami nie tylko pod względem komunikacji drogowej, lecz również z uwagi na możliwości magazynowe i przeładunkowe. Jednocześnie, znaczny przyrost ludności niesie za sobą konieczność udostępniania i uzbrajania terenów pod zabudowę mieszkaniową w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnic przemysłowych i centr logistycznych. Dynamizacja w zakresie ekspresowych usług pocztowo-kurierskich powoduje z kolei dodatkowe zapotrzebowanie na powierzchnie logistyczne również w centrach miast. Rozpatrując kwestię rozwoju nieruchomości logistycznych mamy zatem do czynienia z konfliktem poszczególnych interesów, jakich bronią wymogi społeczne, ekologiczne i ekonomiczne. Powstaje w takim razie pytanie, jakie koncepcje technologiczne i jakie nowe modele biznesowe bądź modele kooperacji i administracji byłyby stosowne, aby ten konflikt rozwikłać? Czy istnieją na świecie już jakieś utarte praktyki i poparte doświadczeniem rozwiązania, które można by wykorzystać i wdrożyć również w Europie lub w Niemczech? To właśnie te zagadnienia będą przedmiotem sesji organizowanej w ramach forum Logistics Solutions przez Federalny Związek Logistyki (BVL) w poniedziałek, 23 kwietnia br. (godz. 13.00-15.00) w hali 21.
 
Digitalizacja w logistyce magazynowej
W dobie wszechstronnej digitalizacji nieomal wszystkie przedsiębiorstwa zadają sobie pytanie, które z istniejących strategii i rozwiązań mogą mieć w przyszłości znaczenie właśnie dla nich. Często trudno przy tym określić, w czym konkretnie tkwią korzyści, jakie niesie ze sobą digitalizacja. Dotyczy to również technologicznego rozwoju procesów magazynowych. Wiele przedsiębiorstw stoi przed dużym wyzwaniem, jakim jest dobranie odpowiednich technologii magazynowych w obliczu tak bogatej oferty. Mając do wyboru aż tyle zarówno sprawdzonych, jak i nowych technologii, nie zawsze jest łatwo rozpoznać konkretną wartość dodaną i ją właściwie ocenić. Dlatego zapraszamy do wzięcia udziału w forum „Digitalizacja w logistyce magazynowej” (niem. „Digitalisierung der Lagerlogistik”), organizowanym przez BVL. Na spotkaniu tym zespół naukowy o tej samej nazwie, który dokonał zarówno szczegółowej identyfikacji technologii magazynowych, jak i ewaluacji ich przydatności, przedstawi wyniki swoich badań w rozmowie z użytkownikami oraz oferentami innowacji technologicznych na targach CeMAT. Sesja odbędzie się we wtorek, 24 kwietnia 2018 r. (godz. 13.00-15.00) w hali 21 w ramach forum Logistics Solutions.
 
Start-upy w logistyce
W dyskusjach na temat digitalizacji nie można oczywiście pominąć firm start-upowych. Innowacyjne modele biznesowe tych młodych i błyskotliwych przedsiębiorstw oferują progresywne rozwiązania w zakresie całego łańcucha logistycznego. To one pracują nad digitalizacją procesów transportowych, magazynowania, logistyki kontraktowej oraz tzw. logistyki ostatniej mili. To one koncypują nowe strategie rozwoju i innowacji w oparciu o analizy ogromnych ilości transakcji i danych branżowych. Jakie nowe szanse otwierają się dla przemysłu i sektoru usług logistycznych? Jaką rolę we współpracy doświadczonych przedsiębiorstw z młodymi start-upami mogą odegrać platformy kolaboracyjne i platformy wymiany danych? To dynamiczne forum, bogate w inspirujące prelekcje, demonstracje (ang. demos) i prezentacje konkursowe (ang. pitches) stwarza idealne warunki do nawiązania nowych kontaktów i zainicjowania nowych możliwości. Organizatorem spotkania, które będzie miało miejsce we wtorek, 24 kwietnia 2018 r. (godz. 15.00-17.00) w ramach forum Logistics 4.0 w hali 19/20, jest Federalny Związek Logistyki (BVL).
 
Red
Foto: CEMAT

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji