Nowoczesny magazyn w przepisach prawa

31 lipca 2012
Nowoczesny magazyn w przepisach prawa
Nowoczesny magazyn w przepisach prawa

 

Ocena systemów bezpieczeństwa w magazynie wysokiego składowania pozwoli na weryfikacje stanu i eliminacje błędów. Powstała w tym celu lista pytań kontrolnych, której publikacja i analiza ułatwi użytkownikom ocenę własnego magazynu. Każde z pytań ma związek z regulacjami prawnymi wynikającymi z polskich i europejskich norm. Przedstawimy kolejno informację o stanie prawnym dotyczącym przedstawionych w tabeli pytaniach, które w formie artykułów dostępne będą na wortalu.

Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (dz. U. z 1997r. Nr 129, poz.844 z późn. zmianami) określa nam wymogi w systemie ochrony pracy, w którym podmiotem ochrony jest człowiek i jego zdrowie. Tak też w § 40 Pracodawca jest obowiązany zapewnić systematyczne kontrole stanu bezpieczeństwa i higieny pracy ze szczególnym uwzględnieniem organizacji procesów pracy, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych oraz ustalić sposoby rejestracji nieprawidłowości i metody ich usuwania. Dokonania oceny systemów bezpieczeństwa użytkowanych w magazynach wysokiego składowania umożliwi przedstawiona poniżej lista kontrolna „nowoczesnego magazynu” zgodna z wymaganiami zawartymi w przepisach polskich i europejskich.

Lista kontrolna "nowoczesnego magazynu"
Lp. Pytania Kontrolne Tak Nie Nie dotyczy
  Lista 1. Wymagania ogólne      
1 Czy został określony tryb pracy magazynu w instrukcji użytkowania magazynu?      
2 Czy drogi transportowe i przejścia w magazynie są właściwie oznakowane?      
3 Czy drogi komunikacyjne są dostosowane do środków transportu wewnętrznego?      
4 Czy zakaz wstępu do wąskich korytarzy jest oznakowany odpowiednimi tabliczkami?      
5 Czy zakazy wstępu są umieszczone na wejściach do przejść poprzecznych służących wyłącznie jako drogi ewakuacyjne?      
  Lista 2. Systemy związane z zabudową przestrzeni      
6 Czy wysokość ogrodzeń magazynu ( ściany, ogrodzenia, drzwi) jest ≥ 2,0m?      
7 Czy miejsca do przeładunku są tak zabudowane, że osoby piesze nie mogą mieć do nich swobodnego dostępu?      
8 Czy osoby znajdujące się poza odgrodzona strefą pobliżu miejsca przeładunku schronione przed doznaniem urazu przez pojazdy transportu wewnętrznego( najczęściej wózki widłowe) jadące do obszaru przeładunku?      
9 Czy drzwi do odgrodzonej strefy zamykają się samoczynnie?      
10 Czy drzwi do odgrodzonej strefy można otworzyć z zewnątrz wyłącznie kluczem?      
11 Czy drzwi te można w każdej chwili i bez trudności otworzyć od wewnątrz bez użycia klucza?      
12 Czy kluczyk do uruchomienia pojazdu ( wózka widłowego) i klucz od drzwi do odgrodzonego obszaru przeładunkowego są ze sobą trwale zespolone, albo czy jest to ten sam klucz?      
13 Czy jest emitowany sygnał akustyczny, gdy drzwi do obszaru odgrodzonego są otwarte dłużej niż to konieczne (np. do przejścia jednej osoby)?      
14 Czy resetowanie sygnału akustycznego może dokonywać odpowiednim kluczem lub kodem tylko osoba upoważniona?      
  Lista 3. Stacjonarne systemy ochronne      
15 Czy system ochrony magazynu posiada deklarację zgodności WE z dyrektywami Wspólnoty Europejskiej?      
16 Czy system ochrony magazynu (elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo) odpowiada PN-EN ISO 13849-1:2006      
17 Czy samonadzorowanie systemu ochrony magazynu (autotest ) jest wykonywane co najmniej raz na 24 godziny?      
18 Czy system ochrony magazynu uniemożliwia łatwe i niedozwolone manipulowanie nim?      
19 Czy włączenie i wyłączenie systemu ochrony magazynu jest możliwe tylko przez osobę upoważnioną za pomocą przełącznika kluczykowego i przy tym system ten nie może zostać wyłączony innymi wyłącznikami( np. wyłącznikiem sieciowym lub awaryjnym)?      
20 Czy przy ręcznej zmianie trybu pracy urządzenia ochronnego nadzorującego dany korytarz jest zapewnione, że może tego dokonać tylko osoba upoważniona, która ma dobry wgląd do tego korytarza?      
21 Czy system ostrzegania zadziała gdy w wąskim korytarzu ( zaprojektowanym tak, gdzie może przebywać tylko jeden obiekt) pojawi się obiekt drugi ?      
22 Czy zastosowane optoelektroniczne środki ochronne (kurtyny, bariery, głowice skanujące) odpowiadają normom: PN-EN 61496-2 i PN-EN 999 ?      
23 Czy optoelektroniczne środki ochronne nadzorują dostęp co najmniej na dwóch wysokościach: 400mm i 900mm nad podłożem?      
24 Czy optoelektroniczne środki ochronne nadzorują dostęp przy wejściu do każdego korytarza osobno?      
25 Czy system ostrzegania jest wyposażony w sygnalizację optyczną i akustyczną?      
26 Czy przy wszystkich wejściach do wąskich korytarzy są umieszczone optyczne sygnalizatory trybu pracy i stanu alarmowego?      
27 Czy optyczne sygnalizatory trybu pracy i stanu alarmowego przy wejściach do korytarzyka tak usytuowane, że ich sygnały są widoczne i jednoznaczne?      
28 Czy sygnał alarmowy akustyczny jest słyszalny w całym obszarze magazynu?      
29 Czy do resetowania alarmu został zastosowany przełącznik kluczykowy?      
30 Czy przełącznik resetowania alarmu jest usytuowany przy wejściu do wąskiego korytarza w sposób umożliwiający wgląd do tego korytarza?      
31 W przypadku zastosowania systemu wyhamowywania wózka (np. przez prowadnicę indukcyjną lub sygnał radiowy), czy po wystąpieniu alarmu jest wymuszone prowadzenie wózka w linii prostej?      
32 Czy system ochronny magazynu jest wyposażony w informacje dla użytkownika z instrukcjami i niezbędnymi wskazówkami w języku polskim?      
33 Czy system ochronny magazynu jest kontrolowany przez fachowy personel przynajmniej raz w roku?      
  Lista 4. Nadzorowanie wąskich korytarzy, w których dozwolony jest naprzemienny dostęp wózków jezdniowych i osób – mobilne systemy ochronne.      
34 Czy system ochronny magazynu posiada deklarację zgodności WE z dyrektywami Wspólnoty Europejskiej lub odpowiednimi przepisami prawa polskiego?      
35 Czy system ochrony magazynu (elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo) odpowiada PN-EN ISO 13849-1:2006      
36 Czy samo nadzorowanie systemu (autotest) jest wykonywane co najmniej raz na 24 godziny?      
37 Czy system ochrony magazynu uniemożliwia łatwe i niedozwolone manipulowanie nim?      
38 Czy po rozpoznaniu ludzi znajdujących się w strefie zagrożenia przez czujniki zainstalowane na wózku wózek automatycznie wyhamowuje bez udziału operatora?      
39 Czy zasięg nadzorowania czujników jest tak dobrany, żeby wózek przy maksymalnym ładunku, maksymalnej prędkości i maksymalnie dopuszczalnym zużyciu hamulców wyhamował całkowicie, zanim ładunek lub części wózka dosięgną człowieka znajdującego się w strefie zagrożenia?      
40 Czy po wykryciu człowieka w obszarze zagrożenia informacja o tym jest sygnalizowana operatorowi optycznie i akustycznie?      
41 Czy dalsze poruszanie się wózka jest możliwe tylko po świadomym wyłączeniu alarmu przez operatora wózka?      
42 Czy system uniemożliwia ponowną jazdę wózka w kierunku, z którego rozpoznany został obiekt tak długo, jak długo znajduje się on w strefie zagrożenia?      
43 Czy nie jest możliwe wyłączenie systemu ochronnego magazynu w trakcie pracy wózka jezdniowego w wąskim korytarzu?      
44 Czy system ochronny magazynu aktywizuje się automatycznie(niezależnie od operatora) po wjechaniu do wąskiego korytarza?      
45 Jeżeli czujnik systemu ochronnego jest zakryty czy jazda w tym kierunku jest uniemożliwiona lub dopuszczalna z prędkością nie większą od 2,5km/h?      
46 Czy system ochronny magazynu jest wyposażony w informację dla użytkownika z instrukcjami i z niezbędnymi wskazówkami w języku polskim?      
47 Czy system ochronny magazynu jest kontrolowany przez fachowy personel przynajmniej raz w roku?      
  Lista 5. Nadzorowanie wąskich korytarzy, w których dozwolone jest jednoczesne przebywanie wózków jezdniowych i osób pieszych- mobilne systemy ochronne.      
48 Czy system ochrony magazynu posiada deklarację zgodności WE lub jest zgodny z innymi przepisami prawa polskiego?      
49 Czy system ochrony magazynu (elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo) odpowiadają PN-EN ISO 13849-1:2006      
50 Czy w magazynie z wąskimi korytarzami nie krzyżują się żadne przejścia poprzeczne?      
51 Jeżeli magazyn posiada przejścia poprzeczne czy w przypadku osób w przejściu poprzecznym zastosowano system zabezpieczeń, który zapewnia optyczną i dźwiękową sygnalizację w sąsiadujących wąskich korytarzach lub zatrzymuje wózek?      
52 Czy w regałach do wysokości 2m ponad podłożem nie ma żadnych zagłębień, w których mogą pozostawać ludzie?      
53 Czy zasięg nadzorowania czujników jest tak dobrany, żeby wózek przy maksymalnym ładunku, maksymalnej prędkości i maksymalnie dopuszczalnym zużyciu hamulców wyhamował całkowicie, zanim ładunek lub części wózka dosięgną człowieka znajdującego się w strefie zagrożenia?      
54 Jeżeli czujnik systemu ochronnego jest zakryty czy jazda w tym kierunku jest uniemożliwiona?      
55 Czy czujniki do wykrycia osób są tak usytuowane, że rozpoznają próbnik o średnicy 200mm i długości 600mm leżący w dowolnym miejscu w korytarzu prostopadle do kierunku jazdy?      
56 Czy po wykryciu człowieka w obszarze zagrożenia informacja o tym jest sygnalizowana operatorowi optycznie i akustycznie?      
57 Czy po rozpoznaniu osób znajdujących się w strefie zagrożenia przez czujniki zainstalowane na wózku, wózek automatycznie wyhamuje bez udziału operatora?      
58 Czy dalsze poruszanie się wózka jest możliwe tylko po świadomym wyłączeniu alarmu przez operatora wózka?      
59 Czy system uniemożliwia ponowną jazdę wózka w kierunku, z którego rozpoznany został obiekt tak długo, jak długo znajduje się on w strefie zagrożenia?      
60 Czy nie jest możliwe wyłączenie systemu ochronnego w trakcie pracy wózka jezdniowego w wąskim korytarzu?      
61 Czy system ochronny magazynu aktywizuje się automatycznie(niezależnie od operatora) po wjechaniu do wąskiego korytarza?      
62 Jeżeli dopuszcza się jednoczesną pracę dwóch lub więcej wózków w jednym wąskim korytarzu to: • Czy zostały zastosowane automatyczne urządzenia przeciwdziałające ewentualnej kolizji wózków?• Czy urządzenia te odpowiadają PN-EN ISO 13849-1:2006      
63 Czy system ochronny magazynu jest wyposażony w informację dla użytkownika z instrukcjami i z niezbędnymi wskazówkami w języku polskim?      
64 Czy system ochronny magazynu jest kontrolowany przez upoważniony personel przynajmniej raz w roku?      

    


Sześćdziesiąt cztery pytania o nowoczesny magazyn wysokiego składowania, to dużo czy mało? Jak to ocenić, jak ocenić nasze bezpieczeństwo? Pytania zdają się być retoryczne, wszak bezpieczeństwo cenimy sobie najbardziej, a gdy chodzi o bezpieczeństwo podległych pracowników, to tych pytań nie jest już tak dużo, więcej jest potem problemów.

Specbhp
 

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji