Polecamy

Autonomiczne roboty mobilne wchodzą do gry w obszarze dezynfekcji

Jesper Sonne Thimsen, Mobile Industrial Robots
15 grudnia 2020
Autonomiczne roboty mobilne wchodzą do gry w  obszarze dezynfekcji
Fot. MiR
MiR_disinfection_solution
Pandemia COVID-19 przyczyniła się do wzrostu świadomości na temat czystości i higieny w miejscach publicznych. Szpitale oraz pozostałe placówki opieki zdrowotnej znacznie wyprzedzają większość obiektów w kwestii technologii czyszczenia, odkażania i dezynfekcji, jednak inne organizacje szybko nadrabiają zaległości. Podobnie jak inne procesy, które są powtarzalne i potencjalnie niebezpieczne dla pracowników, dezynfekcja może być skutecznie zautomatyzowana – z pomocą autonomicznych robotów mobilnych.

Autonomiczne roboty mobilne (ang. autonomous mobile robots, AMR) to zasilane bateriami mobilne platformy, których inteligentne oprogramowanie pozwala na bezpieczne i efektywne poruszanie się po każdej przestrzeni wewnątrz budynków. Elastyczne, konfigurowalne roboty mobilne mogą być uzupełnione o szeroką gamę modułów górnych. W typowych środowiskach produkcyjnych oraz logistycznych, najczęściej używane są podnośniki palet, regały i przenośniki, jednak obecnie wiele innowacyjnych organizacji i firm montuje na robotach AMR systemy do dezynfekcji i wykorzystuje je we wszelkiego rodzaju obiektach – w fabrykach, budynkach transportu publicznego, hotelach czy centrach handlowych.

Promieniowanie UV-C  – skuteczna dezynfekcja
Jednym z wyzwań jest dopilnowanie, aby wszystkie powierzchnie były regularnie i dokładnie dezynfekowane. W miejscach użyteczności publicznej, takich jak hole budynków, biura lub lotniska, powszechnie stosuje się środki dezynfekujące w aerozolu. Przy ręcznym dozowaniu skuteczność aplikacji zależy w dużym stopniu od pracownika i wymaga środków ochrony osobistej, aby chronić go przed chemikaliami.

Niektóre roboty dezynfekujące są używane do rozpylania środków chemicznych, jednak te mogą uszkodzić miękkie powierzchnie, takie jak tkaniny, papier, a także inne odsłonięte przedmioty w pomieszczeniu. Aby sprostać tym warunkom, na rynku pojawia się coraz większa liczba robotów dezynfekujących wyposażonych w lampy UV lub urządzenia do ozonowania.

Badania prowadzone m.in. na Boston University oraz Columbia University Irving Medical Center pokazują nowe możliwości wykorzystania światła UV-C jako skutecznego środka dezynfekującego – promieniowanie rozbija strukturę DNA bakterii i wirusów. Długotrwała ekspozycja nie jest bezpieczna dla ludzi, dlatego światła można używać tylko wtedy, gdy pomieszczenia są puste – z uwagi na to autonomiczne roboty są dobrym rozwiązaniem.

Teradyne dezynfekuje zakłady produkcyjne z pomocą AMR
Teradyne, producent technologii automatyzacji produkcji, wprowadził szeroko zakrojone środki ochrony w obliczu rosnącego ryzyka zakażeniem. Firma potrzebowała jednak nowego podejścia, aby zapewnić regularną dezynfekcję wszystkich powierzchni. Dwa zakłady Teradyne w USA – w Reading w stanie Massachusetts oraz w San Jose w Kalifornii – posiadają zaawansowane laboratoria inżynieryjne oraz specjalistyczne środowiska produkcyjne, które są wypełnione odsłoniętą, delikatną elektroniką. Chociaż środki dezynfekujące w aerozolu są nieszkodliwe dla elektroniki, takiej jak komputery, chemikalia mogą powodować korozję układów scalonych. Jako właściciel Mobile Industrial Robots, Teradyne wiedział o możliwościach robotów MiR w zakresie autonomicznej dezynfekcji.
MiR_Argon_Medical
Fot. MiR
MiR_Argon_Medical
Budynek w Massachusetts składa się z trzech połączonych ze sobą obiektów, o łącznej powierzchni ponad 5 tys. m2, oddział w San Jose to jedno duże pomieszczenie. Roboty MiR są szybkie i skuteczne, w pełni dezynfekują od 30 do 40 m2 w około 15 minut. Teradyne prowadzi programy pilotażowe w swoim zakładzie Massachusetts w nocy, używając jednego robota MiR co drugi dzień oraz bada możliwość dodania drugiego robota do codziennego sprzątania. Mniejszy obiekt w Kalifornii może być dezynfekowany codziennie lub częściej – za każdym razem, kiedy pracownicy znajdują się poza laboratorium, na przykład podczas zmiany zespołów.

Wzrost zainteresowania dezynfekcją poza segmentem opieki zdrowotnej
W przeszłości zdecydowana większość robotów dezynfekujących była używana w placówkach opieki zdrowotnej. Obecnie służba zdrowia to blisko 50% aplikacji – pozostałe wdrożenia dotyczą innych segmentów. „Elastyczność platform MiR umożliwia klientom ponowne wdrażanie tych samych robotów do różnych aplikacji w logistyce wewnętrznej, jeśli nie są one już potrzebne do zadań związanych z dezynfekcją. Daje to organizacjom większe bezpieczeństwo, jeśli chodzi o długoterminowe użytkowanie robotów” – podkreśla Ulrich Nissen, Global Account Director, Mobile Industrial Robots.

Jesper Sonne Thimsen, Mobile Industrial Robots
 

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji