Seminarium „Magazyn Bezpiecznym Miejscem Pracy”

Seminarium „Magazyn Bezpiecznym Miejscem Pracy”
Seminarium „Magazyn Bezpiecznym Miejscem Pracy”

W seminarium wzięło udział 26 osób, zarządzających magazynami i specjalistów służb bhp, reprezentujących operatorów logistycznych, firmy dystrybucyjne, firmy producenckie i instytucje. Optymalna grupa, by móc odpowiedzieć wszystkim na pytania oraz porozmawiać z prelegentami w czasie przerwy. Zaproponowany program seminarium przyjęty został z zainteresowaniem, takie połączenie teoretycznych treści z praktycznym przekazem informacji o możliwościach eliminacji zagrożeń jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

W swym wystąpieniu dr Barbara Krzyśków z Centralnego

MBMP_fotBK.jpg
MBMP_fotBK.jpg
Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego przedstawiła „Regulacje prawne dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w prawodawstwie krajowym”. Omawiając te problematykę, zwróciła uwagę na obowiązki pracodawcy oraz bezpośrednich przełożonych organizujących pracę i odpowiedzialności za wszystko co się wydarzy na terenie magazynu. Dr Barbara Krzyśków podkreśliła znaczenie stwierdzając że: „Ocena ryzyka zawodowego jest jedną z najważniejszych zasad zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym.”

 

Praktyczne propozycje minimalizacji zagrożeń w magazynie przedstawili Maciej Wiśniewski i Sebastian Gorgosz, z firmy Hoppecke Baterie Polska Sp. z o.o., w prelekcji „Nowoczesne systemy ładowania baterii trakcyjnych – ekonomia i ekologia czy można to połączyć? Nowoczesna akumulatorownia – wymagania bezpieczeństwa, możliwości, projektowanie.”

MBMP_fotSG.jpg
MBMP_fotSG.jpg
MBMP_fotMW.jpg
MBMP_fotMW.jpg

Pokazane przykłady instalacji wymiany baterii od ręcznych systemów po w pełni zautomatyzowane systemy wymiany baterii. Akumulatorownia jest miejscem, gdzie występuje szereg zagrożeń, o których nie wszyscy wiedzą i zdają sobie sprawę.

MBMP_fotAZ.jpg
MBMP_fotAZ.jpg
Wyniki badania prędkości jazdy w magazynie wózka czołowego – w aspekcie zachowania bezpieczeństwa, przedstawił Adam Zamojski, z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego. Wnioski wypływające z badań wskazują na potrzebę podnoszenia świadomości operatorów oraz wyposażenia wózków widłowych w urządzenia do mierzenia prędkości, czy inne rozwiązania techniczne wpływające na zachowanie bezpieczeństwa pracy. Zalecana jest również odpowiednią organizacje ruchu w magazynie i oddzielenie ruchu pieszego od kołowego.

O oponach przemysłowych – wyposażeniu, które nie wszystkim

MBMP_fotKP.jpg
MBMP_fotKP.jpg
w sposób oczywisty kojarzy się z bezpieczeństwem w magazynie mówił Krzysztof Polesiak z firmy Solideal Polska S.A. w prelekcji pt. „ Dobór i eksploatacja opon do wózka widłowego, a bezpieczeństwo pracy.” Nie wszyscy zdawali sobie sprawy z zagrożenia jakie powstaje wskutek niewłaściwego eksploatowania opon na wózku widłowym, jak może się zachować opona w której ciśnienie wynosi 12 barów. Przedstawił nowoczesne rozwiązania zapobiegające lub minimalizujące zagrożenie, nad którymi pracują inżynierowie i konstruktorzy w laboratoriach badawczych firmy.

 

MBMP_fotWS.jpg
MBMP_fotWS.jpg
O statycznych zagrożeniach w magazynie i ich zapobieganiu mówił Wiesław Staniuk z firmy Sterlog Sp. z o.o. w prelekcji pt. „Ekspercka usługa jako element zarządzania bezpieczeństwem w procesach logistycznych, składowania i magazynowania towarów”. Zarządzanie bezpieczeństwem w magazynie, jest nową jakością na naszym rynku, takie możliwości oferuje zaprezentowany System QRS, który w sposób kompleksowy podchodzi do oceny ryzyka w magazynie. Analizuje wszystkie obszary zagrożenia i wprowadza stałą kontrole nad systemami regałowymi, co niewątpliwie przyczynia się do znacznych korzyści osiąganych w wielu obszarach.

Działania prewencyjne zapobiegające wypadkom, są podstawowym czynnikiem ograniczającym zagrożenie wypadkiem, ale gdy się wydarzy, bardzo ważnym jest umiejętne udzielenie pierwszej pomocy. W prelekcji „Pierwsza pomoc w magazynie” Konrad Szymkiewicz, strażak z Państwowej Straży Pożarnej, w praktycznych pokazach demonstrował prawidłowe postawy, zachowanie i czynności jakie należy wykonać, udzielając pierwszej pomocy. Utrata przytomności i zatrzymanie krążenia i brak oddechu może wydarzyć się każdej sytuacji i miejscu, dotyczy to również magazynów, pierwsza pomoc może uratować życie, koledze czy pracownikowi.

MBMP_fotKS1.jpg
MBMP_fotKS1.jpg
MBMP_fotKS2.jpg
MBMP_fotKS2.jpg

Seminarium „Magazyn Bezpiecznym Miejscem Pracy”, było pierwszym z cyklu tego typu spotkań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa w magazynach i centrach dystrybucji. Cenne uwagi uczestników z pierwszego spotkania, pozwolą na jeszcze lepsze przygotowanie kolejnych, podobnych w treści i charakterze spotkań. Potrzebę takich spotkań potwierdzona została w ankiecie, w której uczestnicy spotkania dzielili się swoimi uwagami.
Red.
Foto: Log4.pl

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Netplozja - wybuchowe strony internetowe

EMIL - Elektroniczny miesięcznik informacji logistycznej

EMIL - 12-2021EMIL - 12-2021EMIL - 11-2021EMIL - 11-2021EMIL - 10-2021EMIL - 10-2021EMIL - 09-2021EMIL - 09-2021Zobacz więcej publikacji

Bezpieczny Magazyn - miesięcznik o bezpiecznym magazynie

Zobacz więcej publikacji